8 lapkričio

Vienintelis Lietuvoje grupės „Wojtek Mazolewski Quintet“ koncertas!

MAZOLEWSKI WILNO

Vienintelis Lietuvoje grupės „Wojtek Mazolewski Quintet“ koncertas!

Lapkričio 8 d., 20 val., klubas “Paviljonas” (Pylimo g. 21b, Vilnius)

Lenkijos institutas Vilniuje ir klubas Paviljonas kviečia į vieno talentingiausių jaunųjų džiazo muzikantų Wojteko Mazolewskio koncertą.Wojtek Mazolewski (g. 1976) –  kompozitorius ir bosistas iš Gdansko. Grupių „Pink Freud“ ir „Wojtek Mazolewski Quintet“ įkūrėjas bei lyderis. „Mazolewski pervadino džiazo formą ir suteikė jai naujovišką pavidalą bei atvėrė klausytojams iki šiol hermetine laikytą muzikos rūšį. Prisijaukino džiazą ir įvedė jį į muzikos hitų sąrašus, televizorių ekranus bei į … populiariosios spaudos puslapius“ (dienraštis „Gazeta Wyborcza“). Jo muzikinė veikla pradėjo lenkų džiazo muzikos bumą XXI a. pradžioje, o neįprasta, lyginant su gimtosios scenos aktyvumu, veikla, šią muzikos rūšį įtvirtino jaunų klausytojų sąmonėje. Dabar Mazolewski groja prestižiškiausiose pasaulio scenose. Naujausios Wojteko Mazolewskio kvinteto plokštelės „Polka. Remixed“ muzika tai savotiškas keliautojo dienoraštis, todėl kūriniai pavadinti „Paris“, „Berlin“ ar „Bangkok“. „Polka. Remixed“ jungia tradiciją su šiuolaikiškumu.

Koncertas vyks Lenkijos Nepriklausomybės dienos proga.

Įėjimas laisvas!

8 lapkričio

Edukacinio žaidimo vaikams ir jaunimui „Dykumose ir giriose” pristatymas

W pustyni-okładka

Edukacinio žaidimo vaikams ir jaunimui „Dykumose ir giriose” pristatymas

Lapkričio 8-9 d., Lenkijos institutas Vilniuje (Didžioji g. 23)

Žaidimas „Dykumose  ir giriose”, integruotas internetinėje žinių platformoje, siūlomas visiems žaidėjams, ypač jaunimui ir mokytojams; tai galimybė naujoviškai, žaismingai perskaityti vieną garsiausią lenkų nuotykių romaną. Projektą globoja Jogailos universiteto Polonistikos fakultetas. Prie žaidimo sukūrimo prisidėjo talentingi kūrėjai: Anna Stosik – iliustratorė, Krokuvos dailės akademijos absolventė, Wojciech Rzadek – žaidimų dizaineris, JU Polonistikos fakulteto doktorantai vadovaujami dr. Tomaszo Majkowskio (JU) ir Biserka Čejović – praktikė, lenkų kalbos mokytoja, Švietimo tyrimų instituto bendradarbė.

Susitikimai lenkų kalba. Įėjimas pagal išankstinę registraciją.

Organizatoriai: Reklamos agentūra OKO Iwona Haberny pagal Knygų instituto Krokuvoje užsakymą minint Henryko Sienkiewicziaus 2016 metus; Lenkijos institutas Vilniuje

16 lapkričio

Lenkų kino klubas: trumpametražiai filmai „Polish Wave”

Moloch_Szymon_Kapeniak

Lenkų kino klubas: trumpametražiai filmai „Polish Wave”

Lapkričio 16 d., 18.50 val., kino centras „Skalvija” (Goštauto g. 2/15, Vilnius)
Lapkričio 22 d., 18.00 val., Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A, Klaipėda)
Lakpričio 23 d., 18.00 val., kino centras „Romuva” (Laisvės pr. 54, Kaunas)

Lenkų kino klubas 2016 m. skiria Lodzės kino mokyklos pasiekimams pristatyti. Lapkričio mėnesio Lenkų kino klubo programoje – kartu su Lenkijos fondu Ad Arte, Short Waves festivalio organizatoriumi – atrinkti nauji, įdomūs trumpametražiai jaunų kino kūrėjų filmai. Filmai atstovaujantys jaunąją “lenkų bangą”, arba naują Lenkijos audiovizualinės kūrybos kryptį. Tarp jų ir Lodzės kino mokyklos absolventų Szymono Kapeniako, Paulinos Skibińskos, Weronikos Izdebskos kūriniai. Polish Wave projektas persiris šį rudenį per visą pasaulį, nuo Brazilijos iki Taivano. Lietuvoje filmai bus rodomi net trijuose miestuose Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

SUTARTIS (UMOWA) / rež. Ewa Smyk / animacija / 2015 / 4,5 min.
Animuotas filmas pasakoja apie tradicines kaimo sužadėtuves, vykstančias Dobrowodos kaime XX a. 6 ir 7 dešimtmetyje. Scenarijus sukurtas pagal Mikołajaus Smyko – režisierės senelio – dienoraščio fragmentą.

MOLECHAS (MOLOCH) / rež. Szymon Kapeniak / vaidybinis / 2015 / 32 min.
Roma, Stach ir Plonas (Chudy) nelegaliai dirba apleistoje plieno gamykloje. Roma mezga aistringą romaną ir nusprendžia išeiti iš darbo, naujų jausmų paskatintas keisti gyvenimą. Draugai bando jį atkalbėti. Taip prasideda viena iš daugelio Kaino ir Abelio istorijos versijų.

OBJEKTAS (OBIEKT) / rež. Paulina Skibińska / dokumentinis / 2015 / 14,5 min.
Vaizdingas paieškų, vykstančių dviejų skirtingų pasaulių erdvėse – ledo dykumoje ir po vandeniu, paveikslas. Filmo pasakojimas vyksta per gelbėtojų komandos, į ledinį vandenį neriančio naro  ir paprastų, krante laukiančių žmonių prizmę.

Daniel Spaleniak – BACK HOME feat. Katarzyna Kowalczyk / rež. Weronika Izdebska / vaizdo klipas / 2016 / 4,5 min.
Erdvė. Šaltas, gaivus oras, vandens paviršius, nepajudinama horizonto linija, kur debesys liečiasi su žeme. Ko ieškai tu?

MOČIUTĖS DIENA (DZIEŃ BABCI) / rež. Miłosz Sakowski / vaidybinis / 2015 / 30 min.
Tomui reikia pinigų. Pagyvenusią moterį apgauna apsimesdamas jos anūku. Kai atrodo, jog viskas vyksta pagal planą, moteris suvokia apgavystę ir užrakina “anūką” savo bute. Moteris jam siūlo sandėrį, kuris sujungs jų likimus.

Jacek Sienkiewicz – DRIFTING / rež. Michał Marczak / vaizdo klipas / 2015 / 5 min.
Drifting tai kelionė į vietą, kurioje muzika klausytojams kelia ekstazę, kur niekam nerūpi tikrovė. Vaizdo klipas yra Michało Marczako pilnametražio filmo „Visos neišmiegotos naktys“ („Wszystkie nieprzespane noce“) dalis, filmas buvo apdovanotas Sundance festivalyje geriausio dokumentinio filmo režisieriaus kategorijoje. Bendra trukmė: 90,5 min.

Filmai originalo kalba su lietuviškais subtitrais. Įėjimas nemokamas.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Vilniaus lenkų kultūros namai, kino centras “Skalvija, kino centras “Romuva”, Kultūros fabrikas, fondas Ad Arte 

19 lapkričio

Koncertas skirtas Lenkijos instituto Vilniuje 20-mečiui

PLakatmm

Koncertas skirtas Lenkijos instituto Vilniuje 20-mečiui
Lapkričio 19 d., 19.00 val., Lietuvos nacionalinės filharmonijos Didžioji salė (Aušros Vartų g. 5, Vilnius)

Atlikėjai:
LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
Solistas PETRAS GENIUŠAS (fortepijonas)
Dirigentas MIROSŁAW BŁASZCZYK (Lenkija)

Programa:
STANISŁAW MONIUSZKO – Operos „Halka“ uvertiūra
KAROL SZYMANOWSKI – Simfonija Nr. 4 Symfonie concertante fortepijonui ir orkestrui, op. 60
ANTONÍN DVOŘÁK – Simfonija Nr. 7 d-moll, op. 70/B. 141

1996 m. Vilniuje veiklą pradėjęs Lenkijos institutas lig šiol ištikimai laikosi savo credo – skleisti pasaulyje lenkų kultūrą, istoriją ir tautinį paveldą, taip skatinant skirtingų šalių ir tautų kultūrinį, mokslinį bei visuomeninį bendradarbiavimą. Lietuvos nacionalinė filharmonija ir Lenkijos institutas Vilniuje jau daugelį metų bendradarbiauja rengdami bendrus muzikinius projektus, kur Lietuvos klausytojams pristatomi Lenkijos atlikėjai, iki šiol mūsų šalyje neskambėjusios lenkų kompozitorių partitūros ir kt. Šį vakarą, minint instituto 20-ies metų sukaktį, scenoje muzikuojantys mūsų atlikėjai – Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras ir pianistas Petras Geniušas pasirodo drauge su Lenkijos batutos meistru Mirosławu Błaszczyku, kuris Lietuvos auditorijai seniai pažįstamas ir nuolatos čia grįžta su įdomiomis ir naujomis koncertų programomis. Koncerte atliekamos dvi lenkų kompozitorių – romantizmo atstovo Stanisławo Moniuszkos ir XIX–XX a. sandūroje gyvenusio bei kūrusio Karolio Szymanowskio spalvingos simfoninės partitūros. Prie jų šliejasi šių kūrėjų amžininko, čekų kompozitoriaus Antoníno Dvořáko simfonija, kurioje apstu čekų liaudies muzikos intonacijų, o finale užplūsta džiaugsmingos pučiamųjų fanfaros ir timpanų dūžiai. „Gerbiami ponai, Čekijoje trimitai niekada nešaukia į karą – trimitai kviečia šokti!“ – taip per vieną repeticiją apie šią simfoniją pasakė legendinis maestro Rafaelas Kubelikas.
Įėjimas su bilietais.

Organizatoriai: Lietuvos nacionalinė filharmonija, Lenkijos institutas Vilniuje

 

 

24 lapkričio

Lenkų menininkai XVI-oje Vilniaus tapybos trienalėje „Nomadiški vaizdai”

smallIMG_9847poprawki moje

Lenkų menininkai XVI-oje Vilniaus tapybos trienalėje „Nomadiški vaizdai”
Lapkričio 24 d. – gruodžio 31 d., Taikomosios dailės ir dizaino muziejus (Arsenalo g. 3a, Vilnius)
Atidarymas: lapkričio 24 d., 18 val.

Trienalę sudaro trys atskiros, tačiau viena kitą papildančios dalys, kurias vienija bendra koncepcija. Pirmoji dalis – kuruota paroda, kurioje bus pristatomi kviestiniai menininkai iš Lietuvos, Baltijos ir kt. Europos šalių. Antrąją trienalės dalį sudarys lietuvių menininkų kūrinių atrinktų konkurso būdu paroda, eksponuojama Kaune. Kuruotos parodos satelitinis projektas – ukrainiečių tapytojo Rustam Mirzoev (UA) paroda „Beveik realybė“ –  bus eksponuojama galerijoje „Cechas Vilnius“. Kuruotoje parodoje darbus pristatys 28 menininkai iš12 šalių. Lenkiją atstovauja: Ewa Juszkiewicz, Rafał Bujnowski ir Tomek Baran.

Organizatorius: Lietuvos dailininkų sąjunga
Partneriai: Lietuvos dailės muziejus, Lenkijos institutas Vilniuje, M.K. Čiurlionio dailės muziejus, galerija „Cechas Vilnius“, Estijos ambasada Vilniuje, Čekijos Respublikos ambasada

 

 

30 lapkričio

Diskusija apie atminties politiką ir klaidingus „atminties kodus“

defective 1

Diskusija apie atminties politiką ir klaidingus „atminties kodus“

Lapkričio 30 d., 18 val., Atviros Lietuvos fondas, (Didžioji g. 5, Vilnius)

Istorinė politika ir atminties politika užima labai svarbią vietą kiekvienos tautos viešajame diskurse, taip pat ir lenkų, ir lietuvių tautose. Vis dažniau diskusijose, žiniasklaidoje, mokslinėse publikacijose pasirodo vadinamieji „klaidingi atminties kodai“, deformuojantys arba klaidinantys atminties apie tarptautinius nusikaltimus tema. Labai dažnai nusikaltimų kaltininkais vaizduojamos jų aukos, taip iškreipiama atsakomybė už veiksmus. Klaidingi kodai neleidžia jaunajai kartai suformuoti tinkamo požiūrio į praeitį bei į dabarties įvykius.
Diskusija skiriama knygoje „Defective Codes of Memory“ nagrinėjamoms temoms. Renginio tikslas yra gilesnis reiškinio pažinimas teisine, sociologine, lingvistine, psichologine prasme bei išvadų, kaip reikėtų rūpintis istorine atmintimi tarptautiniu mastu siekiant taikios santarvės tarp tautų, suformulavimas. Kaip kalbėti apie sudėtingus tautų istorijos momentus? Kaip dalykiškai kalbėti apie atsakomybę už istorinius nusikaltimus?
Susitikime dalyvaus prof. Artur Nowak-Far, pagrindinis knygos mokslinis redaktorius, buvęs Lenkijos Respublikos užsienio reikalų viceministras; prof. Šarūnas Liekis, Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas; Ronaldas Račinskas,  Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti vykdantysis direktorius; dr. Aurimas Švedas, VU istorikas; Emanuelis Zingeris (laukiame patvirtinimo), LR Seimo narys, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti pirmininkas. Diskusijos moderatorius – portalo Bernardinai.lt redaktorius Donatas Puslys. Knygą galite perskaityti paspaudę šią nuorodą.

Susitikimas vyks lenkų ir lietuvių kalbomis (su sinchroniniu vertimu). Įėjimas nemokamas.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakultetas
Partneriai: Lenkijos Respublikos ambasada Lietuvoje; Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti; Atviros Lietuvos fondas

1 gruodžio

Psalmės Biblijoje ir Andrzejaus Strumiłło kūryboje

Kvietimas

Psalmės Biblijoje ir Andrzejaus Strumiłło kūryboje

Gruodžio 1 d., 17.30 val., Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus (Naugarduko g. 10/2)

Susitikimas su broliu Evaldu Daruliu OFM, Vilniuas šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) parapijos klebonu. Skatindami tarpkultūrinį ir terpreliginį dialogą, drauge si broliu Evaldu mėginsime geriau suprasti psalmių tekstus, kuriais savo kūryboje rėmėsi dailininkas Andrzej Strumiłło.
„Psalmės“ – tai 18 paveikslų ciklas nutapytas 1988 m. Autorius savo kūrinius paaukojo atstatytai tuo metu Seinų sinagogai ir savo darbą skiria žydų genocido atminimui. Ciklas nutapytas pagal lenkišką „Psalmyną“, Česlovo Milošo išverstą iš hebrajų kalbos 1979 m. A. Strumiłło (gimė 1927 m. Vilniuje) – tai autorius, kurio interesų ir pasiekimų skalė labai plati: nuo tapybos ir parodų apipavidalinimo iki mažųjų grafikos darbų.
Renginys vyks lietuvių kalba. Įėjimas nemokamas. 

Organizatorius: Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus;  partneris: Lenkijos institutas Vilniuje

7 gruodžio

Režisieriaus Andrzejaus Wajdos filmų retrospektyva Vilniuje ir Kaune

Wajda web-01

Režisieriaus Andrzejaus Wajdos filmų retrospektyva Vilniuje ir Kaune

Gruodžio 7-11 d., “Skalvijos” kino centre Vilniuje, Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus kino salėje – laikinoje kino centro „Romuva” buveinėje

Šiais metais spalio 9 d. mirė Andrzej Wajda – vienas geriausių ir žymiausių Lenkijos teatro ir kino režisierių, scenarijų autorius, scenografas, vienas iš Lenkų kino mokyklos kūrėjų. Režisieriaus atminimui Lenkijos institutas kartu su partneriais – Adomo Mickevičiaus institutu, “Skalvijos” kino centru bei Kauno kino centru „Romuva” rengia jo filmų retrospektyvą.
Andrzej Wajda gimė 1926 m. Suvalkuose, Lenkijoje. Studijavo Krokuvos meno akademijoje. Mokslus tęsė Lodzės kino mokykloje. Jo filmografijoje daugiau kaip penkiasdešimt filmų ir daugybė tarptautinių apdovanojimų. Tarp garsiausių režisieriaus darbų – specialųjį Kanų kino festivalio žiuri prizą gavęs „Kanalas“ (1957), „Pelenai ir deimantas“ (1958), „Auksinę palmės šakelę“ nuskynęs „Žmogus iš geležies“ (1981) bei daugiau nei dešimtį apdovanojimų pelniusi „Katynė“ (2007). Režisierius 2000 m. buvo apdovanotas „Oskaru“ už viso gyvenimo nuopelnus. Paskutinis jo filmas „Povaizdžiai“ (2016) yra skirtas tapytojui Władysławui Strzemińskiui. Lietuviška premjera vyko lapkričio pradžioje Scanoramos festivalyje.
Retrospektyvos programoje – Lietuvoje dar nerodyti, arba labai seniai rodyti filmai: „Pelenai ir deimantas“ (1958), „Viskas parduodama“ (1969), „Pažadėtoji žemė“ (1975), „Žmogus iš marmuro“ (1976), „Panelės iš Vilko“ (1979) ir „Dirigentas“ (1980).
Filmai bus rodomi lenkų kalba su angliškais ir lietuviškais subtitrais.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Adomo Mickevičiaus institutas (IAM, culture.pl), “Skalvijos“ kino centras, Kauno kino centras „Romuva”

7 gruodžio

Paroda „Laisvės popiežius”

Papiez

Paroda „Laisvės popiežius”

Gruodžio 7 d. – sausio 8 d., Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Taikos Karalienės bažnyčios šventorius (Pergalės g. 34a, Naujoji Vilnia)

Ekspozicija pristato Karolį Wojtyłą, didžią asmenybę, kuriam Lenkija ir Vidurio Europos valstybės yra dėkingos už suverenumo atgavimą. Paroda siekia pabrėžti lemtingą Lenkijos vaidmenį laisvės siekimo procesuose XX a. pabaigoje. Būtent Lenkijoje 1979 m. tuometinėje Varšuvos Pergalės aikštėje nuskambėjo įsimintini Jono Pauliaus II žodžiai, kuriais kvietė „atnaujinti šią žemę”. Šie žodžiai tarsi nusakė artėjančius pokyčius. „Solidarumo” judėjimo gimimas, 1989 m. rinkimai, Vidurio Europos valstybių nepriklausomybės atgavimas ir galiausiai Berlyno sienos griūtis.

Organizatoriai: Jono Pauliaus II minties centras Varšuvoje, Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje, Lenkijos institutas Vilniuje, Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Taikos Karalienės parapija

20 gruodžio

Antroji Lenkijos grafinių ženklų paroda 1945-1969 ir 2000-2015

Plakat

Antroji Lenkijos grafinių ženklų paroda 1945-1969 ir 2000-2015

Gruodžio 20 d. – sausio 14 d., galerija „Arka“ (Aušros Vartų g. 7, Vilnius)
Parodos atidarymas: 2016.12.20,  17 val.

Ženklas tai vienas svarbiausių vizualinės komunikacijos elementų. Abstraktūs simboliai, metaforos ir grafiniai trumpiniai yra kaip grafinės kalbos sistemos, kuri kaip lęšis atspindi konkrečią visuomenę ar šalį, skiemenys arba raidės. Nuo 7-ojo dešimtmečio pabaigos Lenkijoje nebuvo nė vienos parodos, jokio leidinio, kuriame būtų bandoma parodyti grafinių ženklų istoriją bei jų vaizdinę tapatybę.
Parodoje bus parodytas lenkų ženklų bei vizualinės komunikacijos sistemų spektras. Ekspozicija primins garsius 1945-1969 projektus, priartins taikomosios lenkų grafikos istoriją, leis palyginti šios srities grandų darbus su naujausiais lenkų grafinio projektavimo pasiekimais.
Pirmoji ekspozicijos dalis yra legendinės 1969 m. parodytos  Pirmosios Lenkijos grafinių ženklų parodos atkūrimas. Lenkijos dailininkų sąjungos būstinėje Varšuvoje tuo metu buvo parodyti 335 projektai, kuriuos komisija atrinko iš atsiųstų darbų – pvz. banko Pekao grafinis ženklas, Lenkų mados, Naftos produktų centras, Unitra, prekybos namų „Telimena” ženklai, taip pat kiti, šiandien legendiniais tapę ženklai, kuriuos sukūrė žymūs: Ryszard Bojar, Roman Duszek, Jan Hollender, Emilia Nożko-Paprocka, Karol Śliwka, Leon Urbański.
Antra parodos dalis skirta naujausiems Lenkijoje 2000-2015 metais sukurtiems ženklams,  kuriuos iš 3000 atsiųstų darbų atrinko Konsultantų ir komisijos narių taryba (Ryszard Bojar, Marta Gawin, Viktoriya Grabowska, Michał Łojewski, Katarzyna Roj, Kuba Sowiński, Marcin Wolny bei Patryk Hardziej ir Rene Wawrzkiewicz).
Parodos kuratoriai: Patryk Hardziej, Rene Wawrzkiewicz.
Daugiau informacijos: www.owzg.pl

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje (IAM, culture.pl), galerija „Arka”; partneris: Lietuvos dizaino forumas