17 birželio

Gatvės teatro spektaklis „Peregrinus“ (Lenkija)

Peregrinus_©Filip Rudnicki (15)

Gatvės teatro spektaklis „Peregrinus“ (Lenkija)

Birželio 17 d., 20.00–21.00 val., spektaklis prasideda prekybos centre GO9 (Gedimino pr. 9, Vilnius), tęsiasi Kudirkos aikštėje, Gedimino prospektu juda iki Odminių skvero ir Katedros aikštės

KTO Teatras iš Lenkijos pristato mobilaus teatro pasirodymą – „Peregrinus“ („Nepažįstamasis“).
KTO Teatras įkurtas 1977 m., o 2005-aisiais jam buvo suteiktas Krokuvos miesto teatro statusas. Jis garsėja savo pasirodymais atvirose erdvėse. Trupė gastroliavo 40-yje šalių, jų pasirodymus pamatė per du milijonus žiūrovų.Spektaklis „Peregrinus“ vaizduoja eilinio žmogaus dieną šiuolaikiniame pasaulyje. Gyvenimo prasmės ieškojimo kelias pagrįstas kasdieniu triūsu, netekusiu dvasingumo, meilės ir grožio. Šis pasaulis yra „skaitmeninė“ civilizacija – liūdna ir kartu absurdiška, kurioje vartotojiškumas virsta dominuojančia religija. Mobilus pasirodymo pobūdis atskleidžia pagrindinio veikėjo nuotykius skirtingose miesto erdvėse ir kontekstuose. Šį nebylų pasirodymą iliustruoja įvairių žanrų muzika.
Spektaklis rengiamas pažymint Vilniaus ir Krokuvos miestų susigiminiavimo deklaracijos ir bendradarbiavimo sutarties 25-ąsias metines.

Organizatoriai: KTO Teatras (Lenkija), „Kultūros naktis“, Lenkijos institutas Vilniuje

Fot. Filip Rudnicki

19 birželio

Piotro Barono trio koncertas skirtas Lenkijos krikšto 1050 m. minėjimui ir Pasaulio Jaunimo Dienoms

PlakLT-www

Piotro Barono trio koncertas skirtas Lenkijos krikšto 1050 m. minėjimui ir Pasaulio Jaunimo Dienoms

Birželio 19 d., 18 val. (po Šv. Mišių 17 val.), Vilniaus Bernardinų bažnyčia (Maironio g. 10)

Koncertas yra skirtas paminėti Lenkijos Krikšto 1050 metų jubiliejų ir Pasaulio jaunimo dienoms Krokuvoje.Koncerto metu skambės tradicinė religinės giesmės atliekamos džiazo aranžuotėje.

Apie atlikėjus:
Piotr Baron – saksofonininkas, Vroclavo Karolio Lipińskio muzikos akademijos absolventas. Per tris aktyvios muzikinės veiklos dešimtmečius bendradarbiavo su garsiausiais Lenkijos, Europos ir JAV muzikantais. Piotr Baron dalyvavo įrašant per 100 muzikos albumų.
Nominuotas „Fryderyk“ apdovanojimams kaip „Metų atlikėjas“ 2000, 2004, 2008 metais. Taip pat jo įrašai „Bogurodzica“, „Sanctus, Sanctus, Sanctus“ ir „Kaddish“ buvo nominuoti „Fryderyk“ apdovanojimams „Metų albumo“ kategorijoje.
Michał Barański – kontrabosininkas ir boso gitaristas, baigė Katovicų muzikos akademijos džiazo fakultetą. Apdovanotas Grand Prix 40-ame džiazo festivalyje “Jazz Nad Odrą” grupės nominacijoje. 2005 m. apdovanotas Bielsko džiazo festivalio „Džiazo angeliuko” prizu. Čenstakavos „III Hot Jazz Spring” festivalyje pelnė pagrindinį prizą.
Paweł Dobrowolski – būgnininkas, baigė Katovicų muzikos akademijos džiazo fakultetą. Dalyvavo įrašant Zbigniewo Namysłowskio albumą „Assymetry”, kuris 2006 m. apdovanotas „Fryderyk“ prizu geriausio džiazo muzikos albumo kategorijoje.

Koncerto metu bažnyčioje veiks paroda skirta Pasaulio jaunimo dienoms Krokuvoje ir pristatanti Krokuvą ir jos apylinkes.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Vilniaus šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčia

28 birželio

Ansamblio Tubicinatores Gedanenses (Lenkija) koncertas

PlakGedanenses

Ansamblio Tubicinatores Gedanenses (Lenkija) koncertas

Birželio 28 d.,  18.30 val., Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčia (Didžioji g. 34)

Atlikėjai:
Paweł Hulisz – baroque trumpet
Piotr Kowalkowski – baroque trumpet
Emil Miszk – baroque trumpet
Wojciech Brzozowski – baroque trumpet
Paweł Szewczyk – timpani historical, tamburo militare, gran casa, tambourine
Błażej Musiałczyk – organ

Koncertas skirtas Lenkijos pirmininkavimo Baltijos Jūros Valstybių Tarybai kadencijos baigimui.
Senoji muzika, ypač baroko, žavi klausytojus, o instrumentininkai ir muzikologai praranda ramybę, kadangi jos atlikimas yra itin sudėtingas.  Nepaisant sunkumų vis dažniau ši muzika atliekama bandant nugalėti visus nežinomuosius. Savo renesansą dabar išgyvena natūralūs trimitai, senųjų instrumentų rekonstrukcija.
Skardinių pučiamųjų instrumentų istorija, ypač trimitų, yra ilga ir turtinga. Trimitininkai groję šiais instrumentais dirbo dvaruose ir bažnyčiose. Clarino menas pasiekė savo apogėjų J.S. Bacho ir G. F. Hendelio kūryboje  – daugelyje kūrinių jie trimitui paskyrė kone svarbiausią balsą (jis ir partitūroje buvo užrašomas pirmuoju – tik po jo eidavo smuikas, fleita, obojus ir kt.).  Klarinistai buvo labai gerbiami, laikomi elitiniais muzikais, o jų darbas apmokamas geriausiai.
Senųjų instrumentų kopijų naudojimas grąžina prie ištakų ir tampa mėginimu atrasti to meto ansambliams artimiausią skambesį. Turtingas XVII ir XVIII a. Gdansko muzikos paveldas suteikia galimybę tęsti nuostabią muzikavimo tradiciją. Anksčiausi Gdansko muzikų minėjimai raštuose siejami su Artuso dvaru.
Tubicinatores Gedanenses ansamblis pristato sugrįžtančią madą atlikti senąją muziką su to laikmečio instrumentais, taip pat pagerbia kadaise itin populiarų ir virtuozišką instrumentą – natūralų trimitą.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Religinės muzikos centras, Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčia

28 birželio

Paroda „Meniniai Jaceko Tylkowskio knygų įrišai” (Lenkija)

tylkowski

Paroda „Meniniai Jaceko Tylkowskio knygų įrišai” (Lenkija)

Birželio 28 d., 18 val., Vilniaus grafikos meno centras (Latako g. 3)

Jacek Tylkowski yra iš Lenkijos. Ten, panašiai kaip ir Lietuvoje, knygrišystės menas nėra gerai išvystytas, nėra vietinės mokyklos. Todėl Jacek Tylkowski  buvo išvykęs mokytis pas pasaulinio garso meistrus Edgar Claes bei Jan Sobota  (tai ne tik puikūs meistrai, kūrėjai ir mokytojai, jie yra sugalvoję naujų įrišimo būdų, kurie paplito pasaulyje, o atsirandantys nauji būdai rodo, kad amatas gyvas. Juos mes taip pat pamatysim parodoje – bus leidinių ir įrišų, susijusių su jo mokytoju Jan Sobota). J. Tylkowski įgytų žinių bei vidinės motyvacijos dėka netrukus vienintelis Lenkijoje pasiekė tokį lygį, koks būdingas kitiems Europos profesionalams, baigusiems mokslus specialiose aukštosiose mokyklose. Tokiu būdu įgytos žinios rodo, kad senoji tradicija individualiai perduoti amato žinias iš meistro meistrui tebėra gyvybinga ir efektyvi. Parodoje bus eksponuojami knygų įrišai (viršeliai) bei jų dėklai, pabrėžiant jų meninį apipavidalinimą, tačiau ekspoziciją ketinama pateikti taip, kad kuo plačiau (detaliais aprašymais, fotografijomis ir video medžiaga) būtų pristatytas ir įrišo viduje esantis leidinys, visi knygos turinio literatūriniai, medžiaginiai ir grafiniai elementai –  tekstas, jo autorius, knygos meninis apipavidalinimas, spauda, šriftas, iliustracijos, popierius, etc. Tam, kad geriau pajausti knygos semantinį ir plastinį vientisumą ir vertę, kurie bibliofiliniuose leidiniuose yra labai svarbūs.

Paroda veiks iki liepos 23 d.

Organizatoriai: Vilniaus grafikos meno centras, Vilniaus knygrišių gildia; partneris: Lenkijos institutas Vilniuje

 

 

1 liepos

Paroda „Kwiatkowski, Pomykała, Romaniuk, Winiarski – lenkų grafika Vilniuje“

poster biały

Paroda „Kwiatkowski, Pomykała, Romaniuk, Winiarski – lenkų grafika Vilniuje“

Parodos atidarymas liepos 1 d. 17 val., galerija „Arka“ (Aušros Vartų g. 7, Vilnius)

Paroda rengiama siekiant pristatyti Lodzės miestą kaip Lenkijos kandidatą surengti  EXPO 2022 parodą. Parodą globoja Lenkų grafikos trienalė. Visi parodos dalyviai yra 2015 m. Lenkų grafikos trienalės finalininkai, o Karol Pomykała yra Trienalės Paweło Stellaro vardo apdovanojimo laureatas.

Apie dailininkus:
Karol Pomykała
Liublino Marios Curie-Skłodowskos universiteto Meno fakultete studijavo grafiką. 2013 m. įgijo dailės magistro laipsnį. Diplominį darbą atliko I grafikos meno dirbtuvėse (Zakładzie Grafiki Warsztatowej I) vadovaujamas hab. dr. Krzysztofo Szymanowicziaus. Lenkijos dailininkų sąjungos narys. Nuo 2014 m. dirba asistentu Liublino M. Curie-Skłodowskos universiteto I grafikos meno dirbtuvėse. Nuo 2010 m. dirba meno direktoriumi tarptautinėje reklamos agentūroje Varšuvoje. Kuria grafikos darbus, dažniausiai linoraižinio technika.
Savo kūriniuose atspindi plačią tematiką. Nuo realistiškų paprastų daiktų vaizdinių, kurie tinkamame kontekste įgauna konkrečią reikšmę, iki abstrakčių formų grafikos ženklų. Kūriniai daugiausia skirti savo išgyvenimų ir svarbių autoriaus gyvenime įvykių papasakojimui. Be meninės grafikos domisi digital art, projektine grafika ir reklama. Iki šiol dalyvavo daugybėje šalies ir užsienio parodų, dalyvavo tarptautiniuose mokymuose ir konkursuose.
Tomasz Winiarski
2003-2008 m. studijavo Krokuvos Jano Matejkos dailės akademijoje, Grafikos fakultete. Nuo 2006 m. dirba grafikos fakulteto giliaspaudės dirbtuvėse, prof. Henryko Ożogo asistentu. Dalyvavo daugybėje šalies ir užsienio parodų (Ispanijoje, Norvegijoje, Turkijoje, Rusijoje, JAV).
Natalia Romaniuk
Studijavo grafiką Katovicų dailės akademijoje. Diplominį darbą apgynė su pagyrimu 2009 m. skaitmeninės spaudos dirbtuvėse, vadovas dr. Dariusz Gajewski. Diplominio darbo tema „Būti žmogumi, tai yra vaidinti žmogų”. Darbas tyrinėjo asmens tapatybės dekonstrukciją postmodernizmo erdvėje. Tarptautinė grafikos trienalė Krokuvoje jos diplominį darbą įtraukė į Geriausių Lenkijos grafikos diplominių darbų sąrašą.
Kūrybinė veikla: fotografija, grafika – ofortas, skaitmeninė grafika bei projektinė grafika. 2007 m. dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse Tarptautiniame meninės grafikos centre KAUS Italijos Urbino mieste. Surengė 6 individualias parodas. Dalyvavo daugybėje grupinių parodų. Nepaisant jauno amžiaus laimėjo daug apdovanojimų, o jos darbai yra įvairiose kolekcijose šalyje ir užsienyje.
Paweł Kwiatkowski
Baigė Lodzės Władysławo Strzemińskio dailės akademiją, Grafikos ir tapybos fakultetą. Diplominiam darbui 2011 m. pristatė tapybos darbus, vadovas prof. Marian Kępiński, grafikos darbus, vadovas prof. Sławomir Ćwiek, taip pat rašto darbą „Egzistencinė filosofija ir tapyba po Antrojo pasaulinio karo“.  Nuo 2011 m. dirba asistentu Lodzės dailės akademijoje, Jungiamųjų technikų dirbtuvėse, kurioms vadovauja prof. Sławomir Ćwiek. Sukūrė keliolika individualių parodų bei dalyvavo daugybėje šalies ir užsienio parodų. 

Paroda veiks iki liepos 26 d. Įėjimas nemokamas.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, galerija „Arka”; partneriai: Lodzės dailės akademija, Lenkų grafikos trienalė

7 liepos

Henriko Sienkiewicziaus metai: „Tvanas Redivivus” „Kine po žvaigždėmis”

Potop-2

Henriko Sienkiewicziaus metai: „Tvanas Redivivus” „Kine po žvaigždėmis”

Liepos 7 d., 22.30 val., Valdovų rūmų kiemas (Katedros a. 4, Vilnius)

„Tvanas Redivivus” (Potop Redivivus, rež. Jerzy Hoffman, 185 min.) kitaip „Atgimęs Tvanas“ – tai skaitmeniniu būdu rekonstruotas ir permontuotas Jerzy Hoffmano 1974 m. kūrinys. Rūpestingas filmo atnaujinimas buvo vykdomas su paties Režisieriaus priežiūra ir legendinio lenkų operatoriaus Jerzy Wójciko pagalba.
Filmas tai literatūrinės Nobelio premijos laureato Henriko Sienkiewicziaus knygos ekranizacija. Veiksmas vyksta Lietuvoje ir Lenkijoje 1655-1657 metais, kuomet švedai užpuolė Abiejų Tautų Respubliką. „Tvane“ vaidino geriausi to meto lenkų aktoriai. Lenkijos kinematografijos istorijoje šio filmo gamyba vadinama vienu didžiausių projektų. Pirmo ir antro plano vaidmenis atliko beveik keturi šimtai aktorių ir tūkstančiai statistų. 1975 m. filmas buvo nominuotas Oskarui geriausio užsienio filmo kategorijoje.
Originalo kalba – lenkų, subtitrai lietuvių kalba. Įėjimas su bilietais. Platina – „Tiketa.lt“.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, kino teatras “Pasaka”, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai

8 liepos

KLASIKOS GENIJŲ DŽIAZAS – Filip Wojciechowski trio (Lenkija) koncertas

TrioBiskupski-www

KLASIKOS GENIJŲ DŽIAZAS – Filip Wojciechowski trio (Lenkija) koncertas

Liepos 8 d., 19 val.,Šv. Kotrynos bažnyčioje (Vilniaus g. 30, Vilnius)

Nors F. Chopinas, J. S. Bachas, W. A. Mozartas nežinojo žodžio „džiazas“, Filipo Wojciechowskio trio koncertuose prieš šimtmečius jų parašyti kūriniai skamba lyg originalios džiazo temos!
Priversti klasiką svinguoti – nelengva užduotis, net ir labai patyrusiam muzikantui. Tačiau tai, kaip skoningai, išradingai bei originaliai tarp dviejų skirtingų pasaulių tiltus nutiesia šis trio, atima žadą. Atlikėjai tarytum nukelia į alternatyvią tikrovę, kupiną tokių netikėtų derinių, jog muzikos kritikai vieningai pripažįsta: „Filipo Wojciechowskio trio koncertas – pats savaime meno kūrinys“.
Na, o peržvelgus atlikėjų biografijose išvardintus pasiekimus, entuziastingus spaudos atsiliepimus bei koncertinius maršrutus, nekyla abejonių, jog tiek klasikos, tiek džiazo mėgėjams šis pasirodymas taps gardžiausiu vasaros desertu!

Filip Wojciechowski – garsus džiazo pianistas, žinomas ir kaip sėkmingas Tarptautinio Fryderyko Chopino pianistų konkurso Varšuvoje finalininkas.
Paweł Pańta – kontrabosininkas kartu su Włodzimierzo Pawliko trio ir Randy Breckeriu pelnęs „Grammy” apdovanojimą.
Piotr Biskupski – aktyvus muzikantas, išleidęs daugybę plokštelių, yra žymus pedagogas, dėsto džiazo specialybę Muzikos akademijose Bydgoščiuje ir Lodzėje.

Programoje džiazo improvizacijos F. Chopin, J. S. Bach, W. A. Mozart, kūrinių temomis.
Įėjimas su bilietais. Platina – „Bilietai.lt”.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Viešoji įstaiga „Kristupo festivalis“

22 liepos

Krzysztofo Kieśliowskio metai: „Trys spalvos. Balta“ „Kine po žvaigždėmis”

Bialy-Kiesl

Krzysztofo Kieśliowskio metai: „Trys spalvos. Balta“ „Kine po žvaigždėmis”

Liepos 22 d., 22.00 val. Valdovų rūmų kiemas (Katedros a. 4, Vilnius)

Antra trilogijos „Trys spalvos“ (rež. Krzysztof Kieślowski, 88 min.) dalis, už šio filmo režisūrą Krzysztofas Kieślowskis Berlyno festivalyje buvo apdovanotas Sidabriniu Lokiu. Pagrindinis veikėjas Karolis tai jaunas lenkų kirpėjas (puikus Zbigniewo Zamachowskio vaidmuo), kuris po skyrybų su savo prancūze žmona (Julie Delpy), yra priverstas išvykti iš Prancūzijos. Grįžęs į Lenkiją patenka į kriminalinę aplinką, o jo gyvenimo tikslu tampa kerštas buvusiai žmonai.
Tai pasakojimas apie 9 dešimtmečio transformacijos laiką, gimstantį kapitalizmą, kuomet kiekviename žingsnyje sutinkamos apgavystės ir sukčiavimai, apie pasaulį be jokių vertybių, kuriame neegzistuoja lygybė.

Originalo kalba – lenkų, prancūzų, subtitrai lietuvių, anglų kalba. Įėjimas su bilietais. Platina – „Tiketa.lt“.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, kino teatras “Pasaka”, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai

29 liepos

Lenkų operatoriaus Adamo Sikoros dirbtuvės “Kino stovykloje”

oalalskj090309

Lenkų operatoriaus Adamo Sikoros dirbtuvės “Kino stovykloje”

Liepos 29 d., Gelgaudiškio dvaras (Parko g. 5, Gelgaudiškis)

Garsus lenkų operatorius Adamas Sikora atvyksta į “Meno avilio” organizuojamą Kino stovyklą, kur susitikęs su studentais, kino mėgėjais ir profesionalais atskleis operatoriaus darbo užkulisius. Režisierius, scenaristas, operatorius, filmuoja dokumentinius ir vaidybinius filmus, televizijos teatro spektaklius. Yra vienas garsiųjų Lodzės kino mokyklos absolventų. Filmai, kuriuos filmavo su Lechu Majewskiu – “Wojaczek” (1999), “Angelus” (2001), “Młyn i krzyż”; su Jerzy Skolimowskiu ”Cztery noce z Anną” (2008), “Essential Killing” (2010); su Piotru Dumała “Las” (2009) – atnešė operatoriui daug prestižinių apdovanojimų ir pasaulinį pripažinimą. Lietuvos žiūrovams gerai pažįstamas kaip filmo Kino pavasario apdovanojimą gavusio filmo „Aš Olga Hepnarová” operatorius.
Šiais metais vyks jau septintoji Kino stovykla, kurios tema – „Kino akis“. Kino stovykla vyks liepos 28-31 d. Gelgaudiškio dvare. Kino stovykloje visą dėmesį dalyviai sutelks į kino kamerą, gilinsis į kino operatoriaus darbą, techninius ir estetinius filmavimo ypatumus, kalbės apie tai, kokius etinius klausimus kelia kito asmens filmavimas, klaus, ar galima rodyti viską, nagrinės kino ir fotografijos sąsajas.

Adamo Sikoros dirbtuvės vyks lenkų kalba, su vertimu į lietuvių kalbą.

Organizatoriai: „Meno avilys“, Lenkijos institutas Vilniuje

fot. Sylwia Teresa / East News (źródło: http://culture.pl/pl/tworca/adam-sikora)

19 rugsėjo

RomaniArt – Lenkijos romų menas. Kultūrų dialogai

08 - Malgorzata Mirga - Krośnicakro diłos

Tapybos paroda RomaniArt – Lenkijos romų menas. Kultūrų dialogai

Iki rugsėjo 19 d., UNESCO komisijos galerija, Šv. Jono g. 11, Vilnius

Projekto pagrindą sudaro trijų Lenkijos romų – Małgorzatos Mirgi-Tas, Bogumiłos Delimatos ir Krzysztofo Gilo, susibūrusių į menininkų grupę RomaniArt – tapybos paroda. Romų menininkų ekspoziciją lydi paroda, sukurta bendradarbiaujant su Tarnovo apskrities muziejumi, pasakojanti Lenkijos romų istoriją, jų dabartinį gyvenimą, tikėjimą, tradicijas.

Parodą kūrę menininkai kilę iš sėslios romų grupės vadinamos Karpatų arba Bergitka Roma (kalnų romų). Iš keturių Lenkijoje gyvenančių romų grupių būtent Bergitka Roma gentyje yra daugiausia išsilavinusių žmonių. Jų tėvai romų kilmę dažnai suvokė kaip likimo jungą, neteisybę. Naujoji karta savo šaknyse ieško įkvėpimo, kūrybinės energijos.

Įėjimas nemokamas.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Tarnovo apskrities muziejus, UNESCO komisijos galerija