1 birželio

Balstogės lėlių teatro spektaklis „Montekiai ir Kapulečiai“

BIELIMG_4506

Birželio 1 d. 18 val., Kauno valstybinis muzikinis teatras (Laisvės al. 91, Kaunas)
Balstogės lėlių teatro spektaklis „Montekiai ir Kapulečiai“ XXI tarptautiniame lėlių teatrų festivalyje

Ruslano Kudašovo režisuotas spektaklis „Montekiai ir Kapulečiai“, kuriame vaidina Balstogės lėlių teatro aktoriai, – visiškai nauja senos, visiems gerai žinomos Romeo ir Džuljetos meilės istorijos interpretacija. Joje skamba tik pavieniai žodžiai, šūkiai, vardai, kad daugiau erdvės liktų gestams, emocijoms, jausmams, nes būtent jie – jausmai – šioje istorijoje svarbiausi. Bet ne tik Romeo ir Džuljetos. Meilė, neapykanta, draugystė, ilgesys – jausmai, draskantys visus šios nesenstančios istorijos veikėjus, kaip ir mus.
Spektaklis skirtas suaugusiems.

Bilietus platina „Bilietupasaulis.lt“

Organizatoriai: Kauno valstybinis lėlių teatras, Lenkijos institutas Vilniuje

9 birželio

Vroclavo baroko orkestro koncertas

OrkiestraBarokowa

Vroclavo baroko orkestro koncertas
Lietuvos ir Lenkijos valdovams dedikuotos J. S. Bacho kantatos
2015 m. birželio 9 d., antradienis, 19.00
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai (Katedros a. 4), Vilnius

Atlikėjai
VROCLAVO BAROKO ORKESTRAS (Lenkija)
Meno vadovas JAROSLAW THIEL
Solistai:
KATHERINE MANLEY, IWONA LEŚNIOWSKA-LUBOWICZ, ALDONA BARTNIK (sopranai)
KATALIN KAROLYI, MARKÉTA CUKROVÁ, PIOTR OLECH (altai)
NICHOLAS MULROY, MACIEJ GOCMAN, KAROL KOZŁOWSKI (tenorai)
HUGO OLIVEIRA, JAROMÍR NOSEK, JERZY BUTRYN (bosai)
Dirigentas ANDRZEJ KOSENDIAK (Lenkija)
Programa

JOHANN SEBASTIAN BACH  Kantatos:
„Tönet, ihr Pauken! Erschallet, Trompeten!“, BWV 214
„Laß, Fürstin, laß noch einen Strahl“ („Trauer-Ode“), BWV 198
Pertrauka
„Schleicht, spielende Wellen“, BWV 206

Lenkijos nacionalinis muzikos forumas, Vroclavo baroko orkestras, solistai ir dirigentas Andrzejus Kosendiakas Vilniaus festivaliui rengia specialią programą, kuri suskambės LDK Valdovų rūmuose Vilniuje – tai žymiausio baroko epochos kompozitoriaus Johanno Sebastiano Bacho (16851750) vadinamosios lenkiškos kantatos, sukurtos Leipcige ir dedikuotos tuometiniam Lenkijos karaliui ir Lietuvos didžiajam kunigaikščiui, Saksonijos kurfiurstui Augustui III Saksui, jo sutuoktinei ir motinai. Savo pasaulietinėmis kantatomis J. S. Bachas pašlovino vieną seniausių Europos valdovų, Wettinų, dinastiją.
Kantata (gedulo odė) „Laß, Fürstin, laß noch einen Strahl“ („Nušviesk, valdove, nušviesk dar nors vienu spinduliu“), sukurta 1727 m. karaliaus motinos Kristianos Eberhardinos atminimui. „Tönet, ihr Pauken! Erschallet, Trompeten!“ („Gauskit, būgnai! Skambėkit, trimitai!“, 1733) pasveikino karalienę Mariją Žozefą 34-ojo gimtadienio proga, o kantata „Schleicht, spielende Wellen, und murmelt gelinde“ („Tekėkit, žaismingos bangos ir ūžkite švelniai“,1736 m.)  ir patį karalių Augustą III.
Vroclavo baroko orkestras įkurtas 2006 m. Vroclavo filharmonijos direktoriaus, dirigento Andrzejaus Kosendiako rūpesčiu ir yra vienintelis baroko orkestras Lenkijoje, grojantis istoriniais instrumentais. Jis kviečiamas į įvairius festivalius: „Wratislavia Cantans“, „Mozartiana“, Velykinį L. van Beethoveno festivalį, „Uckermärkische Musikwochen“, „Poznań Baroque“; bendradarbiauja su „Collegium Vocale Gent“, „Cantus Cölln“, „Taverner Consort“.

Bilietus platina „Bilietai.lt“
Organizatorius: Lietuvos nacionalinė filharmonija; partneris: Lenkijos institutas Vilniuje

18 birželio

Paroda „Pavyzdžiui. Naujasis lenkiškas namas“

na-przyklad

Birželio 18 d., ketvirtadienis, 18 val. Lietuvos architektų sąjunga, Kalvarijų g. 1, Vilnius
Parodos „Pavyzdžiui. Naujasis lenkiškas namas“ atidarymas ir vieša paskaita apie lenkų architektūrą (Paskaita anglų kalba)

Devyni namai – gerai apgalvoti, nepakartojami, kruopščiai pastatyti, derantys su artimiausia kaimynyste. Atitinka pasaulines architektūros tendencijas, bet kartu išsiskiria unikalia projektą vienijančia idėja. Vienu atveju – tai ekologija, kitu – specifinės tipologijos paieška ar dialogas su aplinka.
Dabartinį Lenkijos peizažą paveikė seni statiniai (nuo XIX amžiaus dvarelių iki komunistinio laikotarpio kubo formos namų), taip pat naujai patirtas laisvės pojūtis ir galimybė išreikšti save. Šitaip atsirado į dvarus panašūs namai, įvairios tvirtovės, milžiniškos rezidencijos ir netgi kalnietiškos trobos žemumose – kontroversiškos eklektikos pavyzdžiai, atspindintys turtėjančios visuomenės ambicijas ir svajones.
Kaip priderinti kiekvieno asmeninį skonį prie urbanistinės aplinkos harmonijos, kurios trūkumas vis labiau krinta į akis?
Pristatome įgyvendintus projektus, kurie yra puiki dingstis pokalbiui apie tai, kada architektūra tampa funkcionali, protinga ir tenkinanti poreikius. Pokalbiui ne tik specialistų rate. Pasirinkti namai – protingi tarp gražių – tai nauja kokybė Lenkijos vienbučių namų statyboje. Galbūt jie taps kelrodžiais ateities statytojams. Pavyzdžiui.

Pranešimai:
1. Rūta Leitanaitė – renginio moderatorė, Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, Aleksandra Stępnikowska – parodos Naujasis lenkiškas namas pristatymas (5 minutės)
2. Roman Rutkowski – „Lenkiškas namas“, apie vienbučio lenkiško namo sąvokos ir kontūrų formavimą (30 minučių)
3. Łukasz Wojciechowski – „Nuosavi architektų namai. Idėjų laboratorija“, kaip politiškai ir ekonomiškai sunkiais laikais patys architektai ir jų šeimos testavo unikalius namų projektus (30 minučių)
4. Gintaras Balčytis – komentaras, diskusija

Įėjimas nemokamas

Biogramos:
Prelegentai
Roman Rutkowski – architektas, architektūros dirbtuvių Roman Rutkowski Architekci savininkas. Vroclavo politechnikos instituto Architektūros fakulteto dėstytojas. Architektūros publicistas ir kritikas, bendradarbiaujantis su Lenkijos ir užsienio architektūros žurnalais.
Łukasz Wojciechowski – architektas, vienas iš VROA Architekci įkūrėjų, Vroclavo politechnikos instituto Architektūros fakulteto adjunktas. Turi tinklaraštį apie architektūrą niepokoje.wordpress.com, rašo architektūros žurnalams, knygų apie architektūrą autorius.
Kuratorės
Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, viena iš Centrum Architektury įkūrėjų, redaktorė, tekstų autorė, parodų ir edukacinių programų kuratorė. Nuo 2009 iki 2011 m. – mėnraščio „Architektura-murator“ redaktorė. Viena iš Centrum Architektury parodos Perorientavimas. Apie permainas architektūroje bendraautorių Lodzės dizaino festivalyje.
Aleksandra Stępnikowska, viena iš fondo Centrum Architektury įkūrėjų, mėnraščio „Architektura-murator“ redaktorė (2002–2011 m.), redaktorė, parodų ir edukacinių programų kuratorė. Viena iš Centrum Architektury parodos Perorientavimas. Apie permainas architektūroje bendraautorių Lodzės dizaino festivalyje.

Organizatoriai: Centrum Architektury, Lenkijos institutas Vilniuje, Lietuvos architektų sąjunga; Partneris: Architektūros fondas

Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerijos finansuojamas projektas

19 birželio

Grupės „Ørganek“ koncertas – „Kultūros nakties“ renginys

Organek

Birželio 19 d., 22 val., muzikos klubas „Loftas“ (Švitrigailos g. 29, Vilnius)
Grupės „Ørganek“ koncertas – „Kultūros nakties“ renginys 

Tomasz Organek – lenkų muzikas, kompozitorius, dainininkas ir tekstų autorius. 2014 m. Lenkijos radijo trečiosios programos išrinktas įdomiausiu metų atlikėju. ZPAV Fonografijos akademijos narys. Pirmiausia žinomas kaip grupės SOFA narys ir vienas iš jos įkūrėjų. Iki 2012 m. kartu su grupe įrašė tris studijinius albumus, taip pat buvo apdovanotas Lenkijos garso įrašų pramonės apdovanojimu „Frideriku“ kategorijoje „Naujas veidas fonografijoje“. Nuo 2013 m. – projekto „Ørganek“ kūrėjas.

Įėjimas nemokamas.

Organizatoriai: „Kultūros naktis“, Menų fabrikas „Loftas“, Lenkijos institutas Vilniuje

fot. Filip Żołyński

15 liepos

Lietuviškais Witkiewiczių takais

Dwór w Poszawszu

Liepos 15 d. – rugpjūčio 15 d. Žemaičių vyskupystės muziejus, Varniai

Fotografijų paroda „Lietuviškais Witkiewiczių takais“ 

„Dabar žymiausias šios iš senosios Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritorijos kilusios šeimos atstovas yra Stanisław Ignacy Witkiewicz, žinomas kaip Witkacas (Witkacy) – dailininkas, fotografas, dramaturgas, filosofas. Garsus ir jo tėvas Stanisławas – taip pat dailininkas, meno teoretikas, literatas ir pagaliau architektas – Zakopanės stiliaus, vadinamo pagal jo pavardę vitkevičišku, kūrėjas. Jų šešėlyje lieka kiti taip pat žymūs Witkiewicziai – Jan Prosper (Stanisławo dėdė), šeimoje vadintas Valenrodu arba Batyru, slaptos Kražių gimnazijos organizacijos „Juodieji broliai“ narys, Vidurinės Azijos kalbų ir papročių žinovas, keliautojas, diplomatas ir avantiūristas, kadangi jo gyvenime buvo apstu paslaptingų nuotykių ir nepaprastai bravūriškų poelgių; taip pat Stanisławo sūnėnas Jan (slapyvardis – Koszczyc) – garsus architektas. Nepaisant to, kad visi jie savo gausius įvairių pasiekimų gyvenimus pragyveno ne lietuvių žemėse, jų protėvių, vaikystės, jaunystės ir vėliau svečiavimosi kraštas stipriai atsiliepė jų asmenybei ir meninei kūrybai.
Nuvykime į šiandieninę Lietuvą, į vietas, susijusias su šia gimine, – seni dvarai ir juos supantys gamtovaizdžiai bent iš dalies atskleis atmosferą, suformavusią šios šeimos atstovus ir jų gyvenimo prasmę. Taip pat atminkime, kad išvykdami iš gimtosios Žemaitijos jie nesijuto nutraukę ryšius su Tėvyne – juk tolimoji Kongresinė Lenkija ar Podhalė priklausė senajai Abiejų Tautų Respublikai, kuri, nepaisant padalijimų, visų sąmonėje gyvavo iki pat XX amžiaus“ – Jan Skłodowski.

Susitikimas lenkų kalba. Įėjimas nemokamas.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Dr. Tytuso Chałubińskio Tatrų muziejus Zakopanėje

11 rugpjūčio

Koncertas M. K. OGIŃSKI IR SENTIMENTALIZMO EPOCHOS MUZIKA

Lila_i_Piotr-mm

Rugpjūčio 11 d., antradienį, 19 val.
Šv. Kotrynos bažnyčioje (Vilniaus g. 30, Vilnius)

Koncertas M. K. OGIŃSKI IR SENTIMENTALIZMO EPOCHOS MUZIKA
skiriama M. K. Ogińskio 250-osioms gimimo metinėms

Atlikėjai:
LILIANNA ZALESIŃSKA (mecosopranas, Lenkija)
PIOTR SZYMANOWICZ (fortepijonas, Lenkija)

Programoje kompozitorių: Maria Szymanowska (1789- 1831), Michał Kleofas Ogiński (1765- 1833), Fryderyk Chopin (1810- 1849) kūriniai.

Vos suskambus pirmiesiems polonezo „Atsisveikinimas su Tėvyne“ garsams, salėje pasigrista palengvėjimo atodūsis. Šio kūrinio melodija nepavaldi laiko tėkmei – klausant jos apima nepaaiškinamas ilgesys, švelnumas, melancholija…
Apie tai Mykolas Kleopas Oginskis, ko gero, net nesvajojo – savo komponavimo gebėjimus jis vertino kukliai, daugiausiai dėmesio skirdamas valstybės tarnybai bei diplomatinių siekių įgyvendinimui. Paradoksalu, tačiau didžiausią pripažinimą ir šlovę jam pelnė būtent muzikinis palikimas…
Iškili Lenkijos dainininkė Lilianna Zalesińska kartu su pianistu Piotru Szymanowicz nukels Jus į laikmetį, kupiną romantinio polėkio ir gilių išgyvenimų.
Bilietus platina: www.bilietai.lt

Organizatoriai: Kristupo vasaros festivalis ir Lenkijos institutas Vilniuje

Oficiali dainininkės Lilianna Zalesińska svetainė www.liliannazalesinska.pl

Fot. Małgorzata Znamionkiewicz 

30 rugpjūčio

Koncertas VIVALDI FLAMENKO RITMAIS

hqdefault

Rugpjūčio 30 d., sekmadienį, 19 val.
Vilniaus universiteto botanikos sode (Kairėnų g. 43, Vilnius)

VIVALDI FLAMENKO RITMAIS
Kristupo vasaros festivalio uždarymo koncertas

Organizatoriai: Kristupo vasaros festivalis, Lenkijos instiututas Vilniuje ir Ispanijos karalystės ambasada

Solistai: CARLOS PIÑANA (flamenko gitara, Ispanija)
KRZYSZTOF PEŁECH (klasikinė gitara, Lenkija)
Dalyvauja: MIGUEL ANGEL ORENGO (perkusija, Ispanija)
Vilniaus miesto savivaldybės ŠV. KRISTOFORO KAMERINIS ORKESTRAS
(meno vadovas ir dirigentas Donatas Katkus)

Baroko genijus Antonio Vivaldi, ugningasis flamenkas ir Šv. Kristoforo kamerinis orkestras…Retas derinys. Tačiau tai – Kristupo vasaros festivalis, todėl viskas įmanoma!

Praėjusiais metais pristatęs „Flamenko mišias”, šį kartą charizmatiškasis gitarsitas Carlosas Piñana grįžta su dar įspūdingesniu projektu: A. Vivaldi muziką jis praturtino ispaniškais ritmais, o flamenką – išraiškingu, sodriu orkestro skambesiu.

Jo sukurtos siuitos dalys alsuoja vis kita nuotaika: nuo romantiškų Ispanijos peizažų iki tikro flamenko šokio šėlsmo. Na, o kaip A. Vivaldi interpretuos klasikinės gitaros žvaigždė Krzysztof Pełech kartu su perkusininku Miguel Angel Orengo, galima tik spėti.

Bet jūs nespėliokite. Juk sakoma, kad geriau vieną kartą patiems išgirsti!

Programoje A. Vivaldi, C. Piñana

Bilietus platina: www.bilietai.lt

4 rugsėjo

Zbigniewo Polito fotografijų paroda „Lenkijos peizažas“

IMG_0229

Rugsėjo 4-30 d., Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka (Respublikos g. 3)
Zbigniewo Polito fotografijų paroda „Lenkijos peizažas“.

Zbignew Polit – mašinų gamintojas, išradėjas ir satyrikas. Su fotografija ėmė draugauti dar praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje. Rimčiau fotografuoti pradėjo prieš 4 metus. Ypač domisi peizažų, pilių griuvėsių ir senų mašinų fotografija. Pastaruoju metu susidomėjo akrobatinio skraidymo tematika.
Viena vertus, autoriui tikrai labai patinka Lenkijos peizažai. Jis visada stengiasi kuo tiksliau užfiksuoti jų platybę ir kvapą. Stengiasi tai daryti taip, kad kiekvienas žiūrovas patirtų tokius pat įspūdžius kaip jis. Kita vertus, mėgina įrodyti, kad Lenkijos peizažai nėra prastesni nei kitų kraštų peizažai…
Pilių griuvėsiai visada autoriaus vaizduotėje sužadindavo stiprius romantiškus jausmus, kuriuos sukeldavo tie, kadaise buvę didingi ir pagarbos verti, pastatai. Fotografas nori, kad dabar šie griuvėsiai simbolizuotų karų ir tarptautinės nesantaikos kultūros nuopuolį. Bet, deja, nesimbolizuoja…
Autorius pastebi, kad žiūrovai pasidaliję į tuos, kurie, žvelgdami į fotografijas, analizuoja vien tik techninius dalykus, t. y. domisi naudojamu aparatu, ryškumu, baltos spalvos balansu ir pan., ir tuos, kurie išgyvena vaizdus ir bando perskaityti autoriaus intencijas ir sumanymus. Z. Polit priklauso pastarajai grupei. Jis mano, kad mėgėjiškoje kūryboje, toje pačioje tikriausioje, sužadintoje vidinio poreikio, pati meninė kūryba yra svarbesnė už kūrinį.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje,  Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka

8 rugsėjo

Paroda „M. K. OGINSKIS (M. K. OGIŃSKI). SUGRĄŽINKIME LAIKĄ“

Print

Geriausių Tarptautinio vaikų ir jaunimo meninės kūrybos konkurso „M. K. OGINSKIS (M. K. OGIŃSKI). SUGRĄŽINKIME LAIKĄ“, skirto 250-osioms M.K.Oginskio gimimo metinėms, darbų paroda.

2015 08 24 – 09 13, Vilniaus lenkų kultūros namai (Naugarduko  g. 76, Vilnius)
Iškilmingas parodos pristatymas ir nugalėtojų paskelbimas - 2015 09 08   14.00 val.
Įėjimas laisvas

Konkursas vyko 2015 m. vasario 15 d. – gegužės 30 d.
Parodoje bus eksponuojama 60 geriausių darbų iš trijų amžiaus grupių.

Organizatoriai:
Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras
Dailės mokytojų asociacija
Lenkijos institutas Vilniuje
Vilniaus lenkų kultūros namai

11 rugsėjo

Paroda „Gdansko istorijos ABC“

Gdansk

Birželio 25 d. – liepos 17 d., K. Sirvydo skveras Vilniuje (tarp Lenkijos ir Prancūzijos ambasadų)

Rugsėjo 11-28 d., Laisvės aikštė Panevėžyje
Paroda „Gdansko istorijos ABC“ – Lenkijos pirmininkavimo (nuo liepos 1 d.) Baltijos jūros valstybių tarybai proga.

Gdansko miesto istorijos muziejaus parengtą parodą „Gdansko istorijos ABC“ sudaro rinktinės temos, susijusios su miesto istorija nuo seniausių laikų iki šiandienos. Ekspozicijos raktas – lotynų abėcėlės raidės. Antraštiniai žodžiai susiję su esminėmis Gdansko, kadaise svarbiausio Vidurio Europos centro, istorijos temomis. Stenduose išsamiai pasakojama apie įvykius, žmones ir dalykus, susijusius su šio išskirtinio miesto, esančio prie Baltijos jūros, istorija. Tikimės, kad paroda paskatins nuodugniau domėtis įspūdinga, bet kupina sunkių akimirkų Gdansko istorija.

Organizatoriai: Gdansko miesto istorijos muziejus, Lenkijos institutas Vilniuje, Panevėžio miesto savivaldybė