19 birželio

Grupės „Ørganek“ koncertas – „Kultūros nakties“ renginys

Organek

Birželio 19 d., 22 val., muzikos klubas „Loftas“ (Švitrigailos g. 29, Vilnius)
Grupės „Ørganek“ koncertas – „Kultūros nakties“ renginys 

Tomasz Organek – lenkų muzikas, kompozitorius, dainininkas ir tekstų autorius. 2014 m. Lenkijos radijo trečiosios programos išrinktas įdomiausiu metų atlikėju. ZPAV Fonografijos akademijos narys. Pirmiausia žinomas kaip grupės SOFA narys ir vienas iš jos įkūrėjų. Iki 2012 m. kartu su grupe įrašė tris studijinius albumus, taip pat buvo apdovanotas Lenkijos garso įrašų pramonės apdovanojimu „Frideriku“ kategorijoje „Naujas veidas fonografijoje“. Nuo 2013 m. – projekto „Ørganek“ kūrėjas.

Įėjimas nemokamas.

Organizatoriai: „Kultūros naktis“, Menų fabrikas „Loftas“, Lenkijos institutas Vilniuje

fot. Filip Żołyński

15 liepos

Lietuviškais Witkiewiczių takais

Dwór w Poszawszu

Liepos 15 d. – rugpjūčio 15 d. Žemaičių vyskupystės muziejus, Varniai

Fotografijų paroda „Lietuviškais Witkiewiczių takais“ 

„Dabar žymiausias šios iš senosios Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritorijos kilusios šeimos atstovas yra Stanisław Ignacy Witkiewicz, žinomas kaip Witkacas (Witkacy) – dailininkas, fotografas, dramaturgas, filosofas. Garsus ir jo tėvas Stanisławas – taip pat dailininkas, meno teoretikas, literatas ir pagaliau architektas – Zakopanės stiliaus, vadinamo pagal jo pavardę vitkevičišku, kūrėjas. Jų šešėlyje lieka kiti taip pat žymūs Witkiewicziai – Jan Prosper (Stanisławo dėdė), šeimoje vadintas Valenrodu arba Batyru, slaptos Kražių gimnazijos organizacijos „Juodieji broliai“ narys, Vidurinės Azijos kalbų ir papročių žinovas, keliautojas, diplomatas ir avantiūristas, kadangi jo gyvenime buvo apstu paslaptingų nuotykių ir nepaprastai bravūriškų poelgių; taip pat Stanisławo sūnėnas Jan (slapyvardis – Koszczyc) – garsus architektas. Nepaisant to, kad visi jie savo gausius įvairių pasiekimų gyvenimus pragyveno ne lietuvių žemėse, jų protėvių, vaikystės, jaunystės ir vėliau svečiavimosi kraštas stipriai atsiliepė jų asmenybei ir meninei kūrybai.
Nuvykime į šiandieninę Lietuvą, į vietas, susijusias su šia gimine, – seni dvarai ir juos supantys gamtovaizdžiai bent iš dalies atskleis atmosferą, suformavusią šios šeimos atstovus ir jų gyvenimo prasmę. Taip pat atminkime, kad išvykdami iš gimtosios Žemaitijos jie nesijuto nutraukę ryšius su Tėvyne – juk tolimoji Kongresinė Lenkija ar Podhalė priklausė senajai Abiejų Tautų Respublikai, kuri, nepaisant padalijimų, visų sąmonėje gyvavo iki pat XX amžiaus“ – Jan Skłodowski.

Susitikimas lenkų kalba. Įėjimas nemokamas.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Dr. Tytuso Chałubińskio Tatrų muziejus Zakopanėje

11 rugpjūčio

Koncertas M. K. OGIŃSKI IR SENTIMENTALIZMO EPOCHOS MUZIKA

Lila_i_Piotr-mm

Rugpjūčio 11 d., antradienį, 19 val.
Šv. Kotrynos bažnyčioje (Vilniaus g. 30, Vilnius)

Koncertas M. K. OGIŃSKI IR SENTIMENTALIZMO EPOCHOS MUZIKA
skiriama M. K. Ogińskio 250-osioms gimimo metinėms

Atlikėjai:
LILIANNA ZALESIŃSKA (mecosopranas, Lenkija)
PIOTR SZYMANOWICZ (fortepijonas, Lenkija)

Programoje kompozitorių: Maria Szymanowska (1789- 1831), Michał Kleofas Ogiński (1765- 1833), Fryderyk Chopin (1810- 1849) kūriniai.

Vos suskambus pirmiesiems polonezo „Atsisveikinimas su Tėvyne“ garsams, salėje pasigrista palengvėjimo atodūsis. Šio kūrinio melodija nepavaldi laiko tėkmei – klausant jos apima nepaaiškinamas ilgesys, švelnumas, melancholija…
Apie tai Mykolas Kleopas Oginskis, ko gero, net nesvajojo – savo komponavimo gebėjimus jis vertino kukliai, daugiausiai dėmesio skirdamas valstybės tarnybai bei diplomatinių siekių įgyvendinimui. Paradoksalu, tačiau didžiausią pripažinimą ir šlovę jam pelnė būtent muzikinis palikimas…
Iškili Lenkijos dainininkė Lilianna Zalesińska kartu su pianistu Piotru Szymanowicz nukels Jus į laikmetį, kupiną romantinio polėkio ir gilių išgyvenimų.
Bilietus platina: www.bilietai.lt

Organizatoriai: Kristupo vasaros festivalis ir Lenkijos institutas Vilniuje

Oficiali dainininkės Lilianna Zalesińska svetainė www.liliannazalesinska.pl

Fot. Małgorzata Znamionkiewicz 

18 rugpjūčio

Paroda EUROPOS SĄJUNGOS FONDAI – NAUJA ERDVĖ KULTŪRAI

Zakopane_Witkacy_004-www

2015 m. nuo rugpjūčio 18 d. sostinės savivaldybėje (Konstitucijos pr. 3, 2-ojo aukšto fojė) veiks fotografijų paroda EUROPOS SĄJUNGOS FONDAI – NAUJA ERDVĖ KULTŪRAI.
Vilniečiai ir miesto svečiai parodą savivaldybėje galės pamatyti nemokamai iki š. m. rugpjūčio 31  d.

Paroda EUROPOS SĄJUNGOS FONDAI – NAUJA ERDVĖ KULTŪRAI

Įstojus į Europos Sąjungą, Lenkijos kultūros sektoriui atsirado galimybė naudotis finansinėmis lėšomis, kurių dėka buvo galima atlikti nemažai investicijų kultūrinio paveldo srityje, taip pat plėtoti bei išvystyti naują kultūros infrastruktūrą, kuriai priklauso ir meninio ugdymo infrastruktūra.
Pagal veiklos programos „Infrastruktūra ir aplinka“ XI prioritetą „Kultūra ir kultūrinis paveldas 2007–2013 metais“ buvo iš dalies finansuoti 79 projektai, kurių bendra vertė sudarė 4 mlrd. PLN, o dalinis finansavimas iš ES lėšų viršijo 2,2 mlrd. PLN. Tarp paramos pagal programą gavėjų yra kultūros įstaigos, visuomeninės mokyklos bei aukštosios meno mokyklos, taip pat teritorinės savivaldos vienetai.
Europos Sąjungos skirtos lėšos padėjo įgyvendinti ambicingus projektus, kurie stipriai paveikė Lenkijos kultūrinį vystymąsi, tuo pačiu prisidėjo prie regionų bei visos šalies socialinės-ekonominės plėtros.
Parodą sudaro objektų, kuriuose užbaigtos iš dalies finansuotos investicijos pagal veiklos programos „Infrastruktūra ir aplinka“ XI prioritetą „Kultūra ir kultūrinis paveldas 2007–2013 metais“, nuotraukos. Tikimės, kad paroda paskatins Jus apsilankyti šiuose kultūros paveldo objektuose bei kultūros įstaigose, kuriuose įgyvendintų projektų dėka atsirado galimybė pasinaudoti naujai siūlomais aukštos kokybės kultūra ir švietimu.

Lenkijos Respublikos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija
Nuotraukoms finansavimą suteikė Europos Sąjunga iš Europos regioninio plėtros fondo bei valstybės biudžeto kaip programos „Infrastruktūra ir aplinka, 2007–2013 m.“ techninę paramą.
Parodos gamybą finansavo Lenkijos institutas Vilniuje.

30 rugpjūčio

Koncertas VIVALDI FLAMENKO RITMAIS

hqdefault

Rugpjūčio 30 d., sekmadienį, 19 val.
Vilniaus universiteto botanikos sode (Kairėnų g. 43, Vilnius)

VIVALDI FLAMENKO RITMAIS
Kristupo vasaros festivalio uždarymo koncertas

Organizatoriai: Kristupo vasaros festivalis, Lenkijos instiututas Vilniuje ir Ispanijos karalystės ambasada

Solistai: CARLOS PIÑANA (flamenko gitara, Ispanija)
KRZYSZTOF PEŁECH (klasikinė gitara, Lenkija)
Dalyvauja: MIGUEL ANGEL ORENGO (perkusija, Ispanija)
Vilniaus miesto savivaldybės ŠV. KRISTOFORO KAMERINIS ORKESTRAS
(meno vadovas ir dirigentas Donatas Katkus)

Baroko genijus Antonio Vivaldi, ugningasis flamenkas ir Šv. Kristoforo kamerinis orkestras…Retas derinys. Tačiau tai – Kristupo vasaros festivalis, todėl viskas įmanoma!

Praėjusiais metais pristatęs „Flamenko mišias”, šį kartą charizmatiškasis gitarsitas Carlosas Piñana grįžta su dar įspūdingesniu projektu: A. Vivaldi muziką jis praturtino ispaniškais ritmais, o flamenką – išraiškingu, sodriu orkestro skambesiu.

Jo sukurtos siuitos dalys alsuoja vis kita nuotaika: nuo romantiškų Ispanijos peizažų iki tikro flamenko šokio šėlsmo. Na, o kaip A. Vivaldi interpretuos klasikinės gitaros žvaigždė Krzysztof Pełech kartu su perkusininku Miguel Angel Orengo, galima tik spėti.

Bet jūs nespėliokite. Juk sakoma, kad geriau vieną kartą patiems išgirsti!

Programoje A. Vivaldi, C. Piñana

Bilietus platina: www.bilietai.lt

4 rugsėjo

Zbigniewo Polito fotografijų paroda „Lenkijos peizažas“

IMG_0229

Rugsėjo 4-30 d., Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka (Respublikos g. 3)
Zbigniewo Polito fotografijų paroda „Lenkijos peizažas“.

Zbignew Polit – mašinų gamintojas, išradėjas ir satyrikas. Su fotografija ėmė draugauti dar praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje. Rimčiau fotografuoti pradėjo prieš 4 metus. Ypač domisi peizažų, pilių griuvėsių ir senų mašinų fotografija. Pastaruoju metu susidomėjo akrobatinio skraidymo tematika.
Viena vertus, autoriui tikrai labai patinka Lenkijos peizažai. Jis visada stengiasi kuo tiksliau užfiksuoti jų platybę ir kvapą. Stengiasi tai daryti taip, kad kiekvienas žiūrovas patirtų tokius pat įspūdžius kaip jis. Kita vertus, mėgina įrodyti, kad Lenkijos peizažai nėra prastesni nei kitų kraštų peizažai…
Pilių griuvėsiai visada autoriaus vaizduotėje sužadindavo stiprius romantiškus jausmus, kuriuos sukeldavo tie, kadaise buvę didingi ir pagarbos verti, pastatai. Fotografas nori, kad dabar šie griuvėsiai simbolizuotų karų ir tarptautinės nesantaikos kultūros nuopuolį. Bet, deja, nesimbolizuoja…
Autorius pastebi, kad žiūrovai pasidaliję į tuos, kurie, žvelgdami į fotografijas, analizuoja vien tik techninius dalykus, t. y. domisi naudojamu aparatu, ryškumu, baltos spalvos balansu ir pan., ir tuos, kurie išgyvena vaizdus ir bando perskaityti autoriaus intencijas ir sumanymus. Z. Polit priklauso pastarajai grupei. Jis mano, kad mėgėjiškoje kūryboje, toje pačioje tikriausioje, sužadintoje vidinio poreikio, pati meninė kūryba yra svarbesnė už kūrinį.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje,  Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka

8 rugsėjo

Paroda „M. K. OGINSKIS (M. K. OGIŃSKI). SUGRĄŽINKIME LAIKĄ“

Print

Geriausių Tarptautinio vaikų ir jaunimo meninės kūrybos konkurso „M. K. OGINSKIS (M. K. OGIŃSKI). SUGRĄŽINKIME LAIKĄ“, skirto 250-osioms M.K.Oginskio gimimo metinėms, darbų paroda.

2015 08 24 – 09 13, Vilniaus lenkų kultūros namai (Naugarduko  g. 76, Vilnius)
Iškilmingas parodos pristatymas ir nugalėtojų paskelbimas - 2015 09 08   14.00 val.
Įėjimas laisvas

Konkursas vyko 2015 m. vasario 15 d. – gegužės 30 d.
Parodoje bus eksponuojama 60 geriausių darbų iš trijų amžiaus grupių.

Organizatoriai:
Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras
Dailės mokytojų asociacija
Lenkijos institutas Vilniuje
Vilniaus lenkų kultūros namai

11 rugsėjo

Paroda „Gdansko istorijos ABC“

Gdansk

Rugsėjo 11-28 d., Laisvės aikštė Panevėžyje

Paroda „Gdansko istorijos ABC“ – Lenkijos pirmininkavimo (nuo liepos 1 d.) Baltijos jūros valstybių tarybai proga.

Gdansko miesto istorijos muziejaus parengtą parodą „Gdansko istorijos ABC“ sudaro rinktinės temos, susijusios su miesto istorija nuo seniausių laikų iki šiandienos. Ekspozicijos raktas – lotynų abėcėlės raidės. Antraštiniai žodžiai susiję su esminėmis Gdansko, kadaise svarbiausio Vidurio Europos centro, istorijos temomis. Stenduose išsamiai pasakojama apie įvykius, žmones ir dalykus, susijusius su šio išskirtinio miesto, esančio prie Baltijos jūros, istorija. Tikimės, kad paroda paskatins nuodugniau domėtis įspūdinga, bet kupina sunkių akimirkų Gdansko istorija.

Organizatoriai: Gdansko miesto istorijos muziejus, Lenkijos institutas Vilniuje, Panevėžio miesto savivaldybė

12 rugsėjo

Koncertas STROBEL&JAGODZIŃSKI „TÊTE –À –TÊTE“

50 EDYCJA FESTIWALU

Koncertas TÊTE –À–TÊTE
2015 m. rugsėjo 12 d., 18.00 val.
Vilniaus lenkų kultūros namai (Naugarduko g. 76)

Atlikėjai:
Janusz Strobel – klasikinė gitara
Andrzej Jagodziński – akordeonas

Vilniaus lenkų kultūros namuose – dvi iškilios Lenkijos džiazo asmenybės, puikiai žinomos ir už gimtosios šalies ribų. Andrzejaus  Jagodzińskio ir Januszo Strobelio muzikinė draugystė užsimezgė prieš tris dešimtmečius. Projekte „Tete-A-Tete“ jie vėl susitinka – kad pasidalintų sukaupta patirtimi, publikos akivaizdoje užmegztų svaigų muzikinį pašnekesį, į kurį susilieja svingas, baladės ir net energingi sambos ritmai. Januszas  Strobelis – vienas žymiausių Lenkijos gitaristų, kurio karjera trunka daugiau nei penkis dešimtmečius. Jis – ne tik gitaros virtuozas, bet ir kompozitorius, kurio dainas atlieka eilė ryškių Lenkijos popžvaigždžių, keleto džiazo grupių įkūrėjas, muzikos kinui ir teatrui autorius, grojęs su geriausiais Lenkijos orkestrais. Andrzejų Jagodzińskį puikiai prisimena „Kaunas Jazz“ gerbėjai – festivalyje jis koncertavo 1999 ir 2010 metais. Daugiau nei keturiasdešimt plokštelių išleidęs menininkas groja fortepijonu, valtorna, kuria, aranžuoja ir dėsto muziką. Dar 1979-aisiais pelnęs geriausio Lenkijos pianisto titulą, vėliau jis visą džiazo pasaulį sužavėjo Fryderyko Chopino kūrybos interpretacijomis, koncertavo Mumbajaus, Paryžiaus, Stambulo ir kitų pasaulio didmiesčių festivaliuose. Šįsyk Vilniuje į sceną jis žengs su akordeonu rankose – galėsime įvertinti dar vieną šio garsaus muzikanto talento briauną.

Organizatoriai: Vilniaus lenkų kultūros namai ir Lenkijos institutas Vilniuje
Informacinis partneris: radijo stotis „Znad Wilii“

Įėjimas su kvietimais (kvietimus nemokamai galima atsiimti Lenkų kultūros namuose, kamb. Nr. 203)

15 rugsėjo

Lenkų kino klubas: Fotografas. Rež. Waldemar Krzystek

WFF-2014-Fotograf-kadr-z-filmu

Lenkų kino klubas: Fotografas. Režisierius Waldemar Krzystek (2014 m., 107 min.)

Rugsėjo 15 d., 19 val., kino centras „Skalvija“ (Goštauto 2/15, Vilnius)
Rugsėjo 16 d., 18 val., kino teatras „Romuva“ (Laisvės al. 54, Kaunas)
Rugsėjo 17 d., 19 val., Klaipėdos kino klubas „8 ½“ (Bangų g. 5A, Klaipėda)

Serijinio žudiko gaudynės prasideda Maskvoje. Žiaurus nusikaltėlis vadinamas „Fotografu”, kadangi prie savo aukų palieka žymes su numeriais – tokias, kokias naudoja policijos ekspertai darbe fotografuodami nusikaltimo vietą. Tyrimas persikelia į Lenkiją, atskleidžiamos praeities dramos, vykusios sovietų armijos garnizone Legnicoje prieš kelis dešimtmečius. Rusė milicininkė Nataša mina žudikui ant kulnų, ji vienintelė žino, kaip jis atrodo.
2014 m. Gdynės kino festivalyje apdovanojimas už geriausią antraplanį moters vaidmenį teko Elenai Babenko. Filmo režisierius šiame festivalyje taip pat buvo nominuotas Auksinių Liūtų apdovanojimui.
Filmas lenkų kalba su lietuviškais subtitrais. Įėjimas nemokamas.
Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, kino centras „Skalvija“, kino centras „Romuva“, Klaipėdos kino klubas „8 1/2″.

Kadras iš filmo „Fotografas” (rež. Waldemar Krzystek)