29 spalio

Paroda „Amžinai jauna! Lenkijos dailė XIX a. pab. – XX a. pr.“

www

Spalio 29 d., 17.00 val., Vilniaus paveikslų galerija (Didžioji g. 4)
Parodos „Amžinai jauna! Lenkijos dailė XIX a. pab. – XX a. pr.“ atidarymas.
Parodos atidarymas bus transliuojamas per LRT kultūros kanalą, todėl maloniai prašome į renginį atvykti 10-15 minučių anksčiau.

„Pristatoma ekspozicija yra kilnojamoji dalis 2012 m. Krokuvos nacionalinio muziejaus surengtos parodos daug sakančiu pavadinimu „Amžinai jaunoji! Lenkija ir jos menas apie 1900-uosius“, skirtos „Jaunosios Lenkijos“ laikotarpio menui, kurtam nuo maždaug 1891 iki 1914/1918 m., susidomėjimas kuriuo neslopsta ligi šiol.
To meno lopšys ir veikliausias branduolys tuomet buvo Krokuva, suaktyvėjusios intelektinės ir meninės veiklos centras. Būtent čia ėmė gimti naujasis menas, atramą radęs, tarp kitko, XIX ir XX a. sandūros filosofiniame-kultūriniame vertybių perkainojime, meninio lavinimo reformoje, savarankiškame naujų kūrėjų draugijų organizavimesi; menas, kuriam buvo būdinga ne tik pirmtakų pasiekimų pervertinimas bei atvirumas naujoms įtakoms, bet ir platus meninės veiklos bei požiūrių spektras. Greta tvirto siekio būti nepriklausomam, jame įžvelgiame mėginimus surasti savitus bruožus, pabrėžiančius tautinę tapatybę. Be apatijos ir pasimetimo, kuriuos atnešė XIX a. pabaiga, „Jaunosios Lenkijos“ mene galima pastebėti ir dinamiško gyvybingumo apraiškas. Mat to meto menininkai, pasirinkę teisę į laisvę, individualumą ir subjektyvumą, troško kurti darbus, nepriklausomus nuo griežtų iki tol tebegaliojusių nuostatų. Jie teigė menu perteikiantys sielos būsenas, nuotaikas bei emocijas ir jį išlaisvinantys nuo tarnybinės paskirties. Šių siekių vedini sukurdavo skirtingą požiūrį į meninę formą ir amatą atspindėdavusių įvairių stilių darbų, kuriuos vienijo vyravęs simbolistinis matymas ir jutimas, lemdavęs daugiaprasmę kūrinio mintį“ – Krystyna Kulig-Janarek (Krokuvos nacionalinis muziejus).

Paroda veiks iki 2016 m. sausio 31 d.

Įėjimas į atidarymą su kvietimais.

Organizatoriai: Lietuvos dailės muziejus, Krokuvos nacionalinis muziejus, Lenkijos institutas Vilniuje

Fot. MNK

5 lapkričio

Lenkų filmai Europos šalių kino forumo „Scanorama“ programoje

CzerwonyPajak

Lapkričio 5-15 d. Vilniuje, lapkričio 12-22 d. Kaune, lapkričio 13-19 d. Klaipėdoje
Lenkų filmai Europos šalių kino forumo  „Scanorama“ programoje

“Raudonasis voras” (rež. Marcin Koszałka), 2015 m., 90 min.
Lenkija, septintasis dešimtmetis. Karolis yra vienas geriausių plaukikų visoje šalyje, bet iš tiesų plaukimas jo visiškai nedomina. Kaip ir niekas kitas. Vienintelis tikrai dėmesį prikaustantis dalykas yra Raudonojo voro, žudiko maniako, gaudynės.
•          Lapkričio 7 d., šeštadienis, 21:00  „Forum Cinemas Vingis“, 3 salė, Vilnius
•          Lapkričio 10 d., antradienis, 21:15  „Forum Cinemas Vingis“, 5 salė, Vilnius
•          Lapkričio 13 d., penktadienis, 18:45  „Forum Cinemas“ Kaune, 3 salė
•          Lapkričio 14 d., šeštadienis, 21:15  „Forum Cinemas“ Klaipėdoje, 5 salė
•          Lapkričio 20 d., penktadienis, 19:00  „Forum Cinemas“ Kaune, 4 salė

“Vadink mane Mariana” (rež. Karolina Bielawska), 2015 m., 75 min.
Mariana gimė Voiteku. Ji turėjo mylinčią žmoną, tris dukteris, tėvus, keletą draugų. Tiesa, artimieji myli ne Marianą, o Voiteką, todėl jai tenka savo gyvenimą kurti iš naujo. Ji ieško mylimojo, laukia lyties pakeitimo operacijos ir nepaliauja svajoti apie šeimos pripažinimą.
•          Lapkričio 13 d., penktadienis, 18:30  „Forum Cinemas Vingis“, 9 salė, Vilnius
•          Lapkričio 14 d., šeštadienis, 17:00  „Forum Cinemas Vingis“, 5 salė, Vilnius
•          Lapkričio 15 d., sekmadienis, 11:45  „Forum Cinemas“ Klaipėdoje, 5 salė
•          Lapkričio 19 d., ketvirtadienis, 17:15  „Forum Cinemas“ Kaune, 3 salė
•          Lapkričio 22 d., sekmadienis, 13:00  „Forum Cinemas“ Kaune, 3 salė

“Kosmosas” (rež. Andrzej Żuławski), 2015 m., 103 min.
Filmas pagal Witoldo Gombrowicziaus romaną.  Kartu su nauju draugeliu Fuksiu Vitoldas apsigyvena jaukiame provincijos šeimos namelyje: gauna pusryčius į lovą, o vakarais yra kviečiamas prie namiškių stalo. Jo vaizduotę kaitina neseniai ištekėjusi šeimininkų dukra, jos skaisčios akys ir goslios lūpos. Slampinėdamas aplink naujųjų namų sodą, Vitoldas pamato pakartą žvirblį. Palinkusi galvutė, praviras snapelis. Vitoldas suklūsta. Žvirbliai įprastai nesikaria, kariasi žmonės.
•          Lapkričio 8 d., sekmadienis, 21:00  „Forum Cinemas Vingis“, 6 salė
•          Lapkričio 15 d., sekmadienis, 13:45  „Forum Cinemas Vingis“, 3 salė, Vilnius
•          Lapkričio 19 d., ketvirtadienis, 19:00  „Forum Cinemas“ Kaune, 3 salė

Filmai originalo kalba su lietuviškais ir angliškais subtitrais. Daugiau informacijos:
www.scanorama.lt.
Organizatorius: „Scanorama“, partneris: Lenkijos institutas Vilniuje

6 lapkričio

Tarptautinė mokslinė konferencija “Joachimo Lelewelio skaitymai: praeitis, istoriko amatas, visuomenė XIX-XXI a.”

DSC02552b

Lapkričio 6-7 d., 9.30 val.  Vilniaus universitetas, Senato salė (Universiteto g. 3, Vilnius)

Tarptautinė mokslinė konferencija “Joachimo Lelewelio skaitymai: praeitis, istoriko amatas, visuomenė XIX-XXI a.”

„Joachimo Lelewelio skaitymai” suplanuoti kaip aktualus, šiuolaikines istorijos mokslo tendencijas atliepiantis, akademinis forumas, kuriame būtų analizuojamos ir apmąstomos Lietuvos ir Lenkijos istoriografijos patirtys ir problemos tiek Lelewelio laikų Vilniuje, tiek šiandienoje. Renginiu taip pat siekiama įprasminti Lelewelio veikalo Historyka tudzież o łatwem i pożytecznem nauczaniu historyi (1815), nedidelės, tačiau istorikos raidai programinės studijos, kurioje keliami ir XXI a. aktualūs klausimai apie istorijos mokslo objektą, praeities tyrimo būdus bei šių tyrimų prasmę visuomenei, išleidimo 200-ąsias metines. Renginiu siekiama ne tik sukurti dialogo erdvę istorijos teorijos, metodologijos bei istoriografijos istorijos klausimus sprendžiantiems Lietuvos ir Lenkijos istorikams, tačiau renginio programoje atveriama lenkiškosios ir lietuviškosios istoriografijos raidos XIX–XXI a. paralelių, patirčių ir problemų panorama. Su tuo tiesiogiai susijęs dar vienas renginio uždavinys – iškelti abiejų tautų akademinėms bendruomenėms ir visuomenėms svarbius klausimus apie istoriko amato prasmę bei vertę XXI a. Renginio turinį sudaro dvi dalys: akademinė ir visuomeninė (paroda, kino filmas). Akademinės konferencijos turinį sudaro darbas 3 sekcijose (I sekcija „J. Lelewelio Istorika ir šiuolaikinės istorijos metodologijos problemos”; II sekcija „Didžiosios lietuvių ir lenkų istoriografinės paradigmos”; III sekcija „J.Lelewelis ir šiuolaikinės istorinės sociologinės komparatyvistikos problemos”), kuriose suplanuota 20 pranešimų. Abi konferencijos dienos baigsis plačiai sumanytais diskusiniais forumais.

Įėjimas laisvas.
Konferencijos kalba: lenkų, lietuvių (su sinchroniniu vertimu)
Organizatoriai: Vilniaus universitetas – Istorijos fakultetas, Lenkijos institutas Vilniuje

6 lapkričio

Paroda „Kas tu esi“

PatriotyzmJPG

Lapkričio 6 d. – gruodžio 4 d., Pasvalio Lėvens pagrindinė mokykla (Kalno g. 34, Pasvalys)
Paroda „Kas tu esi“
Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Pasvalio Lėvens pagrindinė mokykla

Paroda „Kas tu esi“ atskleidžia praktinę ir šiuolaikinę patriotizmo reikšmę. Parodos autoriai sąmoningai vengia pakilios nuotaikos. Jie nori parodyti šiuolaikinio patriotizmo veidą, kad meilė tėvynei ir savo tautai, socialinių ryšių ir kultūrinio bendrumo jausmas jungiasi su atvirumu kitoms kultūroms ir visuomenėms. Patriotizmas – sudėtinga sąvoka. Ar šiais laikais jis nėra atgyvena? O gal įgauna kitą reikšmę, skleidžia naujas vertybes ir idėjas? Į šiuos klausimus atsako paroda – išmoningai, šmaikščiai, paprastai, suprantamai vaikui, be perdėto jausmingumo ir bereikalingo patoso.
Joannos Olech sukurti šūkiai skleidžia bendrumo, tarpusavio pasitikėjimo, pagarbos, ekologijos, tolerancijos ir pasišventimo šaliai, tautai, visuomenei idėjas. Edgaro Bąko grafikos darbai išplečia teksto išsakytą mintį ir jį paverčia meno kūriniu.  Paroda provokuoja diskusiją ne tik su vaikais ir ne tik apie patriotizmą. Be to, suaugę lankytojai ne tik patirs grynai estetinių ir vaizdų sukeltų įspūdžių, bet ir suvoks, koks patriotizmo vaidmuo šiuolaikiniame pasaulyje.

Parodos autoriai:
Joanna Olech – tekstų autorė, turinti grafikės išsilavinimą (Varšuvos dailė akademija). Daugelio knygų vaikams ir jaunimui autorė. Rašo straipsnius apie vaikų literatūrą leidiniuose „Tygodnik Powszechny“, „Rzeczpospolita“, „Nowe Książki“ ir „Gazeta Wyborcza“. Nuo 2007 metų – Tarptautinės vaikų ir jaunimo knygos tarybos (IBBY) Lenkijos skyriaus valdybos narė. PWN leidžiamų lenkų kalbos vadovėlių gimnazijoms bendraautorė. Lenkijos kino meno instituto ekspertė.
Edgar Bąk – iliustracijų autorius, grafikas. Kuria grafinį ir žurnalų dizainą, tinklalapius, plakatus. Bendradarbiauja su kultūros institucijomis – centru „Sinfonia Varsovia“, Lodzės meno muziejumi, Adomo Mickevičiaus institutu, Vroclavo BWA, Varšuvos naujuoju teatru ir kt. Už grafiką pelnė daugelį Lenkijos ir užsienio apdovanojimų: Society of Publication Designers New York Merit Award 2012, Reklamos kūrėjų klubo du aukso, vieną sidabro ir keturis bronzos medalius, „Ausinę Chimerą 2009“ ir kt.

6 lapkričio

Zbigniewo Polito fotografijų paroda „Lenkijos peizažas“

IMG_0229

Lapkričio 6 d. – gruodžio 4 d., Pasvalio Mariaus Katiliškio viešoji biblioteka (Vytauto Didžiojo a. 7, Pasvalys)
Zbigniewo Polito fotografijų paroda „Lenkijos peizažas“.

Zbignew Polit – mašinų gamintojas, išradėjas ir satyrikas. Su fotografija ėmė draugauti dar praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje. Rimčiau fotografuoti pradėjo prieš 4 metus. Ypač domisi peizažų, pilių griuvėsių ir senų mašinų fotografija. Pastaruoju metu susidomėjo akrobatinio skraidymo tematika.
Viena vertus, autoriui tikrai labai patinka Lenkijos peizažai. Jis visada stengiasi kuo tiksliau užfiksuoti jų platybę ir kvapą. Stengiasi tai daryti taip, kad kiekvienas žiūrovas patirtų tokius pat įspūdžius kaip jis. Kita vertus, mėgina įrodyti, kad Lenkijos peizažai nėra prastesni nei kitų kraštų peizažai…
Pilių griuvėsiai visada autoriaus vaizduotėje sužadindavo stiprius romantiškus jausmus, kuriuos sukeldavo tie, kadaise buvę didingi ir pagarbos verti, pastatai. Fotografas nori, kad dabar šie griuvėsiai simbolizuotų karų ir tarptautinės nesantaikos kultūros nuopuolį. Bet, deja, nesimbolizuoja…
Autorius pastebi, kad žiūrovai pasidaliję į tuos, kurie, žvelgdami į fotografijas, analizuoja vien tik techninius dalykus, t. y. domisi naudojamu aparatu, ryškumu, baltos spalvos balansu ir pan., ir tuos, kurie išgyvena vaizdus ir bando perskaityti autoriaus intencijas ir sumanymus. Z. Polit priklauso pastarajai grupei. Jis mano, kad mėgėjiškoje kūryboje, toje pačioje tikriausioje, sužadintoje vidinio poreikio, pati meninė kūryba yra svarbesnė už kūrinį.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje,  Pasvalio Mariaus Katiliškio viešoji biblioteka

11 lapkričio

Lenkų kino klube – filmas „Jeziorak”

Jeziorak

Lapkričio 11 d., 18 val., kino teatras „Romuva“ (Laisvės al. 54, Kaunas)
Lapkričio 17 d., 19 val., kino centras „Skalvija“ (Goštauto 2/15, Vilnius)
Lapkričio 18 d., 19 val., Klaipėdos kino klubas „8 ½“ (Bangų g. 5A, Klaipėda)

Lenkų kino klubas kviečia į režisieriaus Michało Otłowskio filmo „Jeziorak” peržiūrą (2014 m., 94 min.).

Šiaurės Lenkijos Mozūrijos regiono ežeringame krašte, tarp miškų, pelkių, niūraus vėlyvo rudens fone įvykdomi nusikaltimai. Kriminalinis tyrimas patyrusią prokurorę atveda prie netikėtų atradimų, pakeičiančių jos pačios gyvenimą. Intriguojantis ir iki paskutinio kadro įtampą išlaikantis filmas. Išvešėjęs blogis, purvini policininkų darbai, žmogžudystės piešia niūrų paveikslą, tačiau teisingumo paieškas vykdanti Iza Dereń nebijo baisios tiesos. 2014 m. Gdynės kino festivalio „Auksiniai liūtai“ už geriausią aktoriaus debiutą Sebastianui Fabijańskiui ir specialusis prizas Jowitai Budnik.

Filmas lenkų kalba su lietuviškais subtitrais.

Įėjimas nemokamas.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, kino centras „Skalvija“, kino centras „Romuva“, Klaipėdos kino klubas „8 ½“.

12 lapkričio

Tarptautinė mokslinė konferencija KUNIGAIKŠČIAI RADVILOS – garsiausia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikų giminė”

Radziwill

2015 m. lapkričio 12–14 d., Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai (Katedros a. 4, Vilnius)

Tarptautinė mokslinė konferencija KUNIGAIKŠČIAI RADVILOS – garsiausia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikų giminė”.

Konferencija skiriama vieno iškiliausių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybininkų – Lietuvos kanclerio ir Vilniaus vaivados kunigaikščio Mikalojaus Radvilos Juodojo (1515-02-04–1565-05-28) – gimimo 500 metų ir mirties 450 metų sukaktims paminėti.
Šiuo tarptautiniu forumu siekiama atskleisti ir apmąstyti garsiausios Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės, o vėliau – ir vienos žymiausių visos Abiejų Tautų Respublikos didikų giminės – kunigaikščių Radvilų – įvairią veiklą, indėlį į valstybės, jos politikos ir diplomatijos, kultūros ir meno, ūkio ir karybos raidą, pristatyti žymiausius giminės atstovus, apibūdinti šios giminės kultūrinį ir meninį paveldą, taip pat Radvilų vietą istorinėje atmintyje.
Konferencijos chronologija – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikai (iki XVIII a. pab.). Tarptautiniame forume kviečiami dalyvauti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir visos jungtinės Lietuvos ir Lenkijos valstybės (Abiejų Tautų Respublikos) tradicijos paveldėtojai ir propaguotojai – lietuvių, lenkų, baltarusių, ukrainiečių mokslininkai, kiti tyrinėtojai, kurių mokslinių interesu akiratyje yra atsidūrę kunigaikščiai Radvilos.

Tiksli konferencijos programa: www.valdovurumai.lt.

Organizatoriai: Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas, Lietuvos istorijos instituto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Istorijos skyrius; partneris: Lenkijos institutas Vilniuje

17 lapkričio

Paroda EUROPOS SĄJUNGOS FONDAI – NAUJA ERDVĖ KULTŪRAI

Zakopane_Witkacy_004-www

Lapkričio 17 d. – gruodžio 17 d., Vytauto Didžiojo universitetas (Donelaičio g. 58, Kaunas)

Fotografijų paroda EUROPOS SĄJUNGOS FONDAI – NAUJA ERDVĖ KULTŪRAI

Įstojus į Europos Sąjungą, Lenkijos kultūros sektoriui atsirado galimybė naudotis finansinėmis lėšomis, kurių dėka buvo galima atlikti nemažai investicijų kultūrinio paveldo srityje, taip pat plėtoti bei išvystyti naują kultūros infrastruktūrą, kuriai priklauso ir meninio ugdymo infrastruktūra.
Pagal veiklos programos „Infrastruktūra ir aplinka“ XI prioritetą „Kultūra ir kultūrinis paveldas 2007–2013 metais“ buvo iš dalies finansuoti 79 projektai, kurių bendra vertė sudarė 4 mlrd. PLN, o dalinis finansavimas iš ES lėšų viršijo 2,2 mlrd. PLN. Tarp paramos pagal programą gavėjų yra kultūros įstaigos, visuomeninės mokyklos bei aukštosios meno mokyklos, taip pat teritorinės savivaldos vienetai.
Europos Sąjungos skirtos lėšos padėjo įgyvendinti ambicingus projektus, kurie stipriai paveikė Lenkijos kultūrinį vystymąsi, tuo pačiu prisidėjo prie regionų bei visos šalies socialinės-ekonominės plėtros.
Parodą sudaro objektų, kuriuose užbaigtos iš dalies finansuotos investicijos pagal veiklos programos „Infrastruktūra ir aplinka“ XI prioritetą „Kultūra ir kultūrinis paveldas 2007–2013 metais“, nuotraukos. Tikimės, kad paroda paskatins Jus apsilankyti šiuose kultūros paveldo objektuose bei kultūros įstaigose, kuriuose įgyvendintų projektų dėka atsirado galimybė pasinaudoti naujai siūlomais aukštos kokybės kultūra ir švietimu.

Lenkijos Respublikos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija
Nuotraukoms finansavimą suteikė Europos Sąjunga iš Europos regioninio plėtros fondo bei valstybės biudžeto kaip programos „Infrastruktūra ir aplinka, 2007–2013 m.“ techninę paramą.
Parodos gamybą finansavo Lenkijos institutas Vilniuje.

24 lapkričio

Lenkų drama Vilniuje

Mes sutariam gerai

Lenkų drama Vilniuje

Lapkričio 24-25 d., Lietuvos nacionalinis dramos teatras, „Skalvijos“ kino centras, Lenkijos institutas Vilniuje, Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Menų spaustuvė

Lenkijos dramaturgijai skirtuose renginiuose žiūrovai lankytis kviečiami nemokamai.
Vyks Andreaso Pilgrimo ir Sebastiano Majewskio pjesės „Dešinys kairys su kulniuku“ skaitymas, režisuotas Kirilo Glušajevo (lapkričio 24 d., 18:30 LNDT Studija).
Rengiamas anglakalbės lenkų dramaturgijos antologijos „(A)pollonia: Twenty-First-Century Polish Drama and Texts for the Stage“ pristatymas, dalyvaujant vienai iš knygos sudarytojų – lenkų ekspertei Krystynai Duniec, taip pat dalyvaus lenkų dramaturgai S.Majewskis, Piotras Gruszynskis ir Tomaszas Jękotas bei kiti (lapkričio 24 d., 20:00 LNDT Studija).
Lietuviškas epinės lenkų pjesės „(A)pollonia“ vertimo (vertė Helmutas Šabasevičius ir Andrius Jevsejevas) publikavimas lietuvių kalba naujajame „Teatro žurnale“.
Paskaitą apie lenkų dramaturgijos kontekstus ir savo patirtį ves žymus lenkų dramaturgas, pjesės „(A)pollonia“ autorius Piotras Gruszynskis (lapkričio 25 d., 10:00, Menų spaustuvės Studija II)
Režisieriaus Grzegorzo Jarzynos kino filmo pagal Dorotos Maslowskos pjesę „Mums viskas gerai“ peržiūra ir aptarimas, moderuojamas teatrologo Andriaus Jevsejevo (lapkričio 25 d., 17:00 „Skalvijos“ kino centras).

Renginiai – nemokami.

Organizatoriai:
- Teatro agentūra
- culture.pl – Adomo Mickevičiaus instituto Varšuvoje koordinuojama internetinė lenkų kultūros platforma

Partneriai: Lietuvos nacionalinis dramos teatras, „Skalvijos“ kino centras, Lenkijos institutas Vilniuje, Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Menų spaustuvė, Nowy teatr, TR Warsawa

30 lapkričio

Edukacinis projektas „Praeitis ateičiai“

PlakOginski-Dvarionas

Lapkričio 17-30 d., Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetė muzikos mokykla (T. Kosciuškos g. 13, Vilnius), Oginskių rūmai Plungėje ir Rietave

Edukacinis projektas „Praeitis ateičiai“ skirtas paminėti M. K. Oginskio 250-ąsias gimimo metines.

Organizatorius: Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetė muzikos mokykla; partneris: Lenkijos institutas Vilniuje