1 gruodžio

Psalmės Biblijoje ir Andrzejaus Strumiłło kūryboje

Kvietimas

Psalmės Biblijoje ir Andrzejaus Strumiłło kūryboje

Gruodžio 1 d., 17.30 val., Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus (Naugarduko g. 10/2)

Susitikimas su broliu Evaldu Daruliu OFM, Vilniuas šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) parapijos klebonu. Skatindami tarpkultūrinį ir terpreliginį dialogą, drauge si broliu Evaldu mėginsime geriau suprasti psalmių tekstus, kuriais savo kūryboje rėmėsi dailininkas Andrzej Strumiłło.
„Psalmės“ – tai 18 paveikslų ciklas nutapytas 1988 m. Autorius savo kūrinius paaukojo atstatytai tuo metu Seinų sinagogai ir savo darbą skiria žydų genocido atminimui. Ciklas nutapytas pagal lenkišką „Psalmyną“, Česlovo Milošo išverstą iš hebrajų kalbos 1979 m. A. Strumiłło (gimė 1927 m. Vilniuje) – tai autorius, kurio interesų ir pasiekimų skalė labai plati: nuo tapybos ir parodų apipavidalinimo iki mažųjų grafikos darbų.
Renginys vyks lietuvių kalba. Įėjimas nemokamas. 

Organizatorius: Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus;  partneris: Lenkijos institutas Vilniuje

7 gruodžio

Režisieriaus Andrzejaus Wajdos filmų retrospektyva Vilniuje ir Kaune

Wajda web-01

Režisieriaus Andrzejaus Wajdos filmų retrospektyva Vilniuje ir Kaune

Gruodžio 7-11 d., “Skalvijos” kino centre Vilniuje, Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus kino salėje – laikinoje kino centro „Romuva” buveinėje

Šiais metais spalio 9 d. mirė Andrzej Wajda – vienas geriausių ir žymiausių Lenkijos teatro ir kino režisierių, scenarijų autorius, scenografas, vienas iš Lenkų kino mokyklos kūrėjų. Režisieriaus atminimui Lenkijos institutas kartu su partneriais – Adomo Mickevičiaus institutu, “Skalvijos” kino centru bei Kauno kino centru „Romuva” rengia jo filmų retrospektyvą.
Andrzej Wajda gimė 1926 m. Suvalkuose, Lenkijoje. Studijavo Krokuvos meno akademijoje. Mokslus tęsė Lodzės kino mokykloje. Jo filmografijoje daugiau kaip penkiasdešimt filmų ir daugybė tarptautinių apdovanojimų. Tarp garsiausių režisieriaus darbų – specialųjį Kanų kino festivalio žiuri prizą gavęs „Kanalas“ (1957), „Pelenai ir deimantas“ (1958), „Auksinę palmės šakelę“ nuskynęs „Žmogus iš geležies“ (1981) bei daugiau nei dešimtį apdovanojimų pelniusi „Katynė“ (2007). Režisierius 2000 m. buvo apdovanotas „Oskaru“ už viso gyvenimo nuopelnus. Paskutinis jo filmas „Povaizdžiai“ (2016) yra skirtas tapytojui Władysławui Strzemińskiui. Lietuviška premjera vyko lapkričio pradžioje Scanoramos festivalyje.
Retrospektyvos programoje – Lietuvoje dar nerodyti, arba labai seniai rodyti filmai: „Pelenai ir deimantas“ (1958), „Viskas parduodama“ (1969), „Pažadėtoji žemė“ (1975), „Žmogus iš marmuro“ (1976), „Panelės iš Vilko“ (1979) ir „Dirigentas“ (1980).
Filmai bus rodomi lenkų kalba su angliškais ir lietuviškais subtitrais.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Adomo Mickevičiaus institutas (IAM, culture.pl), “Skalvijos“ kino centras, Kauno kino centras „Romuva”

8 sausio

Paroda „Laisvės popiežius”

Papiez

Paroda „Laisvės popiežius”

Iki sausio 8 d., Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Taikos Karalienės bažnyčios šventorius (Pergalės g. 34a, Naujoji Vilnia)

Ekspozicija pristato Karolį Wojtyłą, didžią asmenybę, kuriam Lenkija ir Vidurio Europos valstybės yra dėkingos už suverenumo atgavimą. Paroda siekia pabrėžti lemtingą Lenkijos vaidmenį laisvės siekimo procesuose XX a. pabaigoje. Būtent Lenkijoje 1979 m. tuometinėje Varšuvos Pergalės aikštėje nuskambėjo įsimintini Jono Pauliaus II žodžiai, kuriais kvietė „atnaujinti šią žemę”. Šie žodžiai tarsi nusakė artėjančius pokyčius. „Solidarumo” judėjimo gimimas, 1989 m. rinkimai, Vidurio Europos valstybių nepriklausomybės atgavimas ir galiausiai Berlyno sienos griūtis.

Organizatoriai: Jono Pauliaus II minties centras Varšuvoje, Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje, Lenkijos institutas Vilniuje, Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Taikos Karalienės parapija

14 sausio

Antroji Lenkijos grafinių ženklų paroda 1945-1969 ir 2000-2015

Plakat

Antroji Lenkijos grafinių ženklų paroda 1945-1969 ir 2000-2015

Iki sausio 14 d., galerija „Arka“ (Aušros Vartų g. 7, Vilnius)

Ženklas tai vienas svarbiausių vizualinės komunikacijos elementų. Abstraktūs simboliai, metaforos ir grafiniai trumpiniai yra kaip grafinės kalbos sistemos, kuri kaip lęšis atspindi konkrečią visuomenę ar šalį, skiemenys arba raidės. Nuo 7-ojo dešimtmečio pabaigos Lenkijoje nebuvo nė vienos parodos, jokio leidinio, kuriame būtų bandoma parodyti grafinių ženklų istoriją bei jų vaizdinę tapatybę.
Parodoje bus parodytas lenkų ženklų bei vizualinės komunikacijos sistemų spektras. Ekspozicija primins garsius 1945-1969 projektus, priartins taikomosios lenkų grafikos istoriją, leis palyginti šios srities grandų darbus su naujausiais lenkų grafinio projektavimo pasiekimais.
Pirmoji ekspozicijos dalis yra legendinės 1969 m. parodytos  Pirmosios Lenkijos grafinių ženklų parodos atkūrimas. Lenkijos dailininkų sąjungos būstinėje Varšuvoje tuo metu buvo parodyti 335 projektai, kuriuos komisija atrinko iš atsiųstų darbų – pvz. banko Pekao grafinis ženklas, Lenkų mados, Naftos produktų centras, Unitra, prekybos namų „Telimena” ženklai, taip pat kiti, šiandien legendiniais tapę ženklai, kuriuos sukūrė žymūs: Ryszard Bojar, Roman Duszek, Jan Hollender, Emilia Nożko-Paprocka, Karol Śliwka, Leon Urbański.
Antra parodos dalis skirta naujausiems Lenkijoje 2000-2015 metais sukurtiems ženklams,  kuriuos iš 3000 atsiųstų darbų atrinko Konsultantų ir komisijos narių taryba (Ryszard Bojar, Marta Gawin, Viktoriya Grabowska, Michał Łojewski, Katarzyna Roj, Kuba Sowiński, Marcin Wolny bei Patryk Hardziej ir Rene Wawrzkiewicz).
Parodos kuratoriai: Patryk Hardziej, Rene Wawrzkiewicz.
Daugiau informacijos: www.owzg.pl

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje (IAM, culture.pl), galerija „Arka”; partneris: Lietuvos dizaino forumas

16 sausio

Seminaras Forumo teatras – edukacinė priemonė, festivalio „Kitoks“ programoje

Kitoks

Seminaras Forumo teatras – edukacinė priemonė, festivalio „Kitoks“ programoje

Sausio 16-17 d., Menų spaustuvė (Šiltadaržio g. 6, Vilnius) 

Forumo teatras – tai sėkmingai pasaulyje naudojama interaktyvi teatro forma, atrasta ir išvystyta brazilų režisieriaus ir pedagogo Augusto Boal. Forumo teatras nuo kitų tradicinių pasirodymų skiriasi tuo, kad jame žiūrovams suteikiama galimybė pratęsti spektaklį arba jį keisti  įsiterpiant ir pateikiant savo pasiūlymus stebimam spektaklio veiksmui. Tokia teatro forma dažnai naudojama socialiai pažeidžiamų žmonių grupėse, norint užkirsti kelią jų atstumčiai, suteikiant jiems įrankius išreikšti save konstruktyviai ir spręsti konfliktus nepaliekant savo komforto zonos.
Šis seminaras skirtas specialiai mokytojams, pedagogams ir kitiems žmonėms, besidomintiems teatro ir dramos naudojimu darbe su grupėmis, ypač socialinių įgūdžių vystymo, diskutavimo sudėtingomis temomis, konfliktų  sprendimo srityse.
Seminarą ves specialistai iš Lenkijos:
Adam Gąsecki aktorius, kultūros animatorius, baigęs psichologijos mokslus Varšuvos universitete, taip pat dramos trenerių mokyklą ir Forumo teatro kursus. Plėtoja teatro ir dramos panaudojimo filme metodą, vaidina Forumo teatro ir edukaciniuose spektakliuose, rengia dirbtuves suaugusiems ir jaunimui.
Maria Depta – akademikė, dramos praktikė jau 10 metų vedanti dramos dirbtuves. „Drama Way” fondo viceprezidentė. Rengia ir veda dirbtuves, grįstas dramos, teatro, kaip edukacijos priemonės ir Forumo teatro metodais įvairioms žmonių grupėms: senjorams, jaunimo lyderiams, pabėgėliams, neįgaliesiems, kariams.

Seminaro kalba: lenkų su vertimu į lietuvių kalbą. Registracija iki sausio 11 d. el.paštu laura@menuspaustuve.lt.

Organizatoriai: Menų spaustuvė, Lenkijos institutas Vilniuje

 

 

 

 

16 sausio

Paroda „Mustafa Džemilevas – nepalaužiamas žmogaus laisvių ir teisių gynėjas”

Mustafa Dzemilew

Paroda „Mustafa Džemilevas – nepalaužiamas žmogaus laisvių ir teisių gynėjas”
Sausio 16 d. – vasario 10 d., Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešoji biblioteka (Birutės g. 8)

Paroda pristato Mustafą Džemilevą, Krymo totorių lyderį, sovietų disidentą, kuris kovodamas už savo tautos teises, nuosekliai gina universalias laisvės, demokratijos ir žmogaus teisių vertybes pasaulyje. Fotografijose ir trumpuose tekstuose pristatomas totorių veikėjas yra pirmasis „Solidarumo“ apdovanojimo laureatas. Apdovanojimą 2014 m. jam skyrė Lenkijos Respublikos Užsienio reikalų ministras už išskirtinę veiklą skatinant ir saugant demokratijos idealus bei pilietines teises. Paroda atspindi lenkų požiūrį į aktualius įvykius Rytų Europoje, padeda plėsti lenkų paramą demokratijos ir žmogaus teisių vertybėms. Per tragiško Krymo totorių tautos likimo nušvietimą remia veiksmus, kurie mažina Rusijos propagandos įtaką visuomenės nuomonei Lietuvoje. Parodą Lietuvoje pristato Lenkijos institutas Vilniuje.  Taip skatinamas dėmesys išskirtinei totorių tautos padėčiai XX a. antroje pusėje ir šiomis dienomis ir dideliam Lenkijos indėliui remiant Krymo totorių atgimimą. 

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešoji biblioteka

Fot. Parodos„Mustafa Džemilevas – nepalaužiamas žmogaus laisvių ir teisių gynėjas” fragmentas

19 sausio

Paroda skirta Lenkijos instituto Vilniuje dvidešimtmečiui

PlakatZwyciezcamm

Paroda skirta Lenkijos instituto Vilniuje dvidešimtmečiui
Sausio 19 d. – vasario 2 d., Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka (Vytauto g. 30)
Atidarymas: 2017.01.19, 15 val.

Lenkijos institutas Vilniuje, įkurtas 1996 m. vasario 1 d., priklauso lenkų diplomatinių atstovybių tinklui ir yra pavaldus Lenkijos Respublikos užsienio reikalų ministerijai. Visame pasaulyje veikia 25 Lenkijos institutai. Pagrindinė šių įstaigų užduotis — populiarinti Lenkijos kultūrą, skleisti žinias apie Lenkijos istoriją, skatinti bendradarbiavimą kultūros, švietimo, mokslo ir turizmo srityse. Institutai užsienio valstybėse užtikrina lenkų kultūros matomumą, padeda užmegzti ryšius tarp menininkų, kultūros institucijų, mokslo įstaigų. Rūpinasi, kad lenkų menininkai dalyvautų svarbiausiuose renginiuose, remia literatūros vertimus, organizuoja lenkų kalbos kursus.
Nuo pat įsteigimo 1996 m. Lenkijos institutas Vilniuje suorganizavo jau apie 2000 projektų muzikos, literatūros, kino, teatro, vizualinių menų srityse, ne tik Lietuvos sostinėje, bet ir mažesnėse vietovėse. Aktyviai skatina lenkų, taip pat Abiejų Tautų Respublikos, istorijos pažinimą, rengia mokslo konferencijas, paskaitas, konkursus vaikams ir jaunimui, remia mokslines publikacijas. Kasmet institutas dalyvauja Tarptautinėje mokymosi, žinių ir karjeros planavimo parodoje, kur pristato Lenkijos mokslą ir būsimus studentus skatina rinktis studijas Lenkijoje. O Vilniaus knygų mugėje supažindina su įdomiausiomis lenkų knygomis, tarp jų turtingą vaikų literatūra, organizuoja susitikimus su lenkų autoriais, rengia diskusijas apie lenkų-lietuvių verstines knygas. Institutas skatina pažinti ir Lenkijos turizmo privalumus, rengia reklamines kampanijas Lietuvos miestų gatvėse, žurnalistų keliones į Lenkiją, remia straipsnių apie Lenkiją rengimą.
Daugelį metų Lenkijos institutas Vilniuje remia lenkų kalbos mokymą Kauno Vytauto Didžiojo universitete, bendradarbiauja su lenkų filologijos centrais Vilniaus universitete ir Lietuvos edukologijos universitete. Institutas taip pat organizuoja kalbos kursus pradedantiesiems ir pažengusiems. Vieno semestro metu Institute kalbos mokosi beveik 50 žmonių.
Institute veikia biblioteka-mediateka, kur yra sukaupta didžiausia Lietuvoje šiuolaikinės lenkų literatūros kolekcija. Instituto rinkiniuose yra keli šimtai DVD plokštelių su naujausiais lenkų vaidybiniais ir dokumentiniais filmais, lenkų kino klasika, lenkų grožinės literatūros ekranizacijomis. Lankytojai taip pat gali naudotis didele garso įrašų kolekcija, taip susipažindami su lenkų klasikine ir šiuolaikine muzika.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka

23 sausio

Lenkų kalbos kursai

InstitutoLogotipasJPG

Lenkų kalbos kursų pradžia – 2017 m. sausio 23 d.

Registruotis galima nuo 2017 m. sausio 9 d. el. paštu: andrzej.kierulis@instytutpolski.org

Planuojamos tokios grupės:

1. Pradedančioji (renkame naujus klausytojus), užsiėmimai antradieniais-ketvirtadieniais, pradžia 17.30 val., dėstytoja Krystyna Syrnicka

2. Pradedančioji (renkame naujus klausytojus), užsiėmimai antradieniais-ketvirtadieniais, pradžia 8.00 val., dėstytoja Regina Jakubenas

3. Pažengusiųjų (renkame naujus klausytojus), užsiėmimai pirmadieniais-trečiadieniais, pradžia 17.30 val., dėstytoja Regina Jakubenas

Dvi grupės tęsia mokslus, pradėtus rugsėjo mėnesį (pradedančiųjų antras semestras). Prie šių grupių galima prisijungti.

- Užsiėmimai pirmadieniais-trečiadieniais, pradžia 17.30 val., dėstytoja Danuta Balašaitienė

- Užsiėmimai antradieniais-ketvirtadieniais, pradžia 17.30 val., dėstytoja Viktorija Ušinskienė

27 sausio

Marios Łobodos solo parodą „I am Radiant, I am Radiant, I am Radiant in my Defeat”

loboda

Marios Łobodos solo parodą „I am Radiant, I am Radiant, I am Radiant in my Defeat”
Sausio 27 d. – kovo 12 d., Šiuolaikinio meno centras (Vokiečių g. 2, Vilnius)
Atidarymas: 2017.01.27, 18 val.

Ši paroda – tai didžiausias šios jaunos menininkės pristatymas Baltijos regione. Maria Łoboda yra prestižinio Hochschule für bildende Kunste, Städelschule Frankfurte absolvente. Jos darbai buvo pristatomi parodose žymiausiose pasaulio šiuolaikinio meno galerijose, kaip Kunsthalle Brunschweig, Reina Sofia Madride, South London Gallery, Palais de Tokyo Paryžiuje. Parodos kuratorė: Ūla Tornau.

Organizatoriai: Šiuolaikinio meno centras, Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje, Lenkijos institutas Vilniuje

 

 

31 sausio

Andrzejaus Strumiłłos tapybos darbų parodos iš ciklo „Psalmės“ I-XVIII atidarymas

psalm_129_3_[1]

Andrzejaus Strumiłłos tapybos darbų parodos iš ciklo „Psalmės“ I-XVIII atidarymas

Iki 2017 m. sausio 31 d., Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centras (Naugarduko g.10/2, Vilnius). 

„Psalmės“ – tai 18 paveikslų ciklas nutapytas 1988 m. Autorius savo kūrinius paaukojo atstatytai tuo metu Seinų sinagogai ir savo darbą skiria žydų genocido atminimui. Ciklas nutapytas pagal lenkišką „Psalmyną“, Česlovo Milošo išverstą iš hebrajų kalbos 1979 m. A. Strumiłło (gimė 1928 m. Vilniuje) – tai autorius, kurio interesų ir pasiekimų skalė labai plati: nuo tapybos ir parodų apipavidalinimo iki mažųjų grafikos darbų.

Organizatorius: Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centras; partneris: Lenkijos institutas Vilniuje