5 rugsėjo

Mariusz Waras festivalyje Vilnius Street Art 2014

waras mariusz portret_6342088

Ant Profsąjungų rūmų Vilniuje – gatvės grafikos kūrinys

Rugsėjo 5–13 d. Vilniuje lankysis lenkų grafikas Mariusz Waras, gatvėje kuriantis M-City slapyvardžiu. Pasaulyje pripažintas industrinės tematikos menininkas dalyvaus antrajame tarptautiniame gatvės meno festivalyje „Vilnius Street Art“. M-City darbais didžiuojasi Berlynas, Niujorkas, Paryžius, Londonas, Tel Avivas ir daugelis kitų miestų, o Vilniuje menininkas „atgaivins“ griūvantį sovietmečio reliktą – Profsąjungų rūmus.

Menininko parengtas pirminis šio pastato piešinio eskizas išsiskiria jam būdinga stilistika – įsivaizduojamų, utopinių ir realių miesto erdvių junginiu. Stilingame trafareto technika atliekamame kūrinyje grafikas kontekstualiai žaidžia su pastato kolonomis, itin išryškina jo fasadą, kurį apjungia vientisame piešinyje.

„Į „Vilnius Street Art“ atvažiuosiu tiesiai iš Stavangerio (Norvegijos), kur vyksta pagrindinis Europos viešojo meno festivalis „NuArt“. Esu kupinas entuziazmo ir užsidegimo, nes manau, jog tokie projektai yra labai svarbūs kuriant ir tausojant kultūrinį miesto identitetą, fiksuojant svarbius istorinius momentus. Gavęs pasiūlymą sukurti piešinį ant Profsąjungų rūmų buvau sužavėtas – šis miesto centre esantis pastatas turi ryškią istorinę vertę, o tai yra vienas mano įkvėpimo šaltinių. Idėja sukurti būtent tokį piešinį kilo siekiant išryškinti svarbiausius pastato akcentus, taip pat – nenutolti nuo jo ištakų“, – pasakoja Mariusz Waras.

Įkvepia fabrikai, kranai ir kitos industrinės formos

M-City yra vienas geriausiai žinomų šiuolaikinių menininkų iš Lenkijos, kuriantis didelio formato piešinius ant pastatų sienų. Savo darbus jis įgyvendina pasitelkdamas juodos ir baltos spalvos kombinacijas, retkarčiais įvesdamas dominuojančią spalvą. Piešiniams M-City dažnai išnaudoja ne vieną sieną, o visą pastatą. Be to, menininko kūriniai išryškina pastatų architektūrines formas, sienų plokštumas bei tūrius.

M-City komponuoja daugybę trafaretų, kol išgauna sklandų įsivaizduojamo miesto vaizdą, kuris susideda iš mechaninių ir industrinių objektų. Grafikas pripažįsta, jog labiausiai jį įkvepia urbanistinė-industrinė aplinka: fabrikai, hidroelektrinės, kaminai, vandens bokštai, kranai ir kiti miesto objektai.

Šiuo metu M-City yra įgyvendinęs daugiau nei 700 piešinių ant sienų ir kitų paviršių. Gdanske (Lenkijoje) gyvenantis ir kuriantis menininkas taip pat dėsto Gdansko dailės akademijoje, rengia personalines parodas ir dalyvauja grupinėse ekspozicijose įvairiose galerijose Lenkijoje, Berlyne, Londone, Honkonge, Tailande ir kitose šalyse.

Vienas svarbiausių M-City įvertinimų dalyvavimas šiuolaikinio meno bienalėje „Manifesta 7“, kuri drauge su Venecijos bienale „Manifesta“ patenka į pasaulio bienalių penketuką.

Festivalyje „Vilnius Street Art“ – judėjimo „Solidarumas“ aidai

M. Waras dalyvavimą festivalyje „Vilnius Street Art“ pristato Lenkijos institutas Vilniuje, šiais metais minintis 25-ąsias judėjimo „Solidarumas“ (Solidarność) – pirmosios nepriklausomos profesinės sąjungos komunistiniame bloke – metines.

„Labai vertiname tai, jog galime į festivalį „Vilnius Street Art“ pakviesti Mariusz Waras – menininką, kurį gerbiame ir žavimės jo kūriniais. Profsąjungų rūmai Vilniuje jo piešiniui pasirinkti neatsitiktinai – daugumą darbų ant pastatų M. Waras įgyvendina būtent dėl jų istorinio ar architektūrinio konteksto. Šiemet minėdami 25-ąsias judėjimo „Solidarumas“ metines matome didelę vertę pakviesti Vilniuje apsilankyti ir festivalyje sudalyvauti šį perspektyvų menininką iš Gdansko – miesto, kuriame prasidėjo minėtas judėjimas ir kuriame M. Waras pradėjo kurti savo piešinius ant industrinių pastatų“, – sako Lenkijos instituto Vilniuje direktorė Małgorzata Kasner.

Jos nuomone, menininko noras sukurti stiprų naratyvą esamai Profsąjungų rūmų pastato būklei ir su juo susijusiai istorijai drauge taps ir svarbios judėjimo „Solidarumas“ sukakties įprasminimu.

Apie festivalį „Vilnius Street Art“

Antrasis tarptautinis gatvės meno festivalis „Vilnius Street Art“ vyks rugsėjo 5–13 dienomis. Taip pat rugsėjo 5–7 d. Odminių skvere „Sostinės dienų“ metu veiks festivalio info centras ir atsivers kūrybinė erdvė, kur gyvai pieš 8 gatvės menininkai, bus pristatyti du papildomi festivalio projektai. Baigus meninius projektus, rugsėjo 13 d. kultūros bare „Kablys“ vyks diskusija „Asmeninės viešosios erdvės“ su menotyrininke Laima Kreivyte, paveldosaugininku Vitu Karčiausku, sociologe Veronika Urbonaite-Barkauskiene, fotografu Henrik Haven (DK), į festivalį atvykusiais menininkais ir kitais pašnekovais.

Daugiau informacijos apie festivalį „Vilnius Street Art“: http://www.streetart.lt/.

Plačiau apie menininką: www.waras.plwww.m-city.org

Nuotraukoje M. Waras (fot. iš autoriaus archyvo; šaltinis: culture.pl)

15 rugsėjo

Paroda „1989. Sistemos žlugimas”

Plansza01

Rugpjūčio 23 d. – rugsėjo 15 d., Laisvės aikštė Panevėžyje

Paroda „1989. Sistemos žlugimas”

„Tiek daug (…) mūsų Tėvynė ir pasaulis pasikeitė, tačiau atminkime, kad šių permainų pradžia buvo čia – už Gdansko laivų statyklos vartų. Jie tapo vartais į laisvę – iš pradžių lenkų, o iš karto po to visų Rytų Europos tautų. Jei ne lenkų Rugpjūtis, nebūtų griuvusi Berlyno siena. (…) Tai didelė pergalė, ir ji dar brangesnė, nes pasiekta be prievartos ir be aukų. Tai visos tautos pergalė, visų Lenkijos piliečių. Bet ji taip pat ir įpareigoja. Rugpjūčio [1980 m.] atmintis ir „Solidarumo“ paveldas iš mūsų visų reikalauja empatijos ir bendro veikimo dėl „viešo reikalo“ – bendro labo“. Jerzy Buzek (buvęs Lenkijos premjeras), Varšuva, 2000 m. rugpjūčio 30 d.
Ekspozicija rengiama komunizmo žlugimo Lenkijoje 25-mečiui, Lenkijos narystės NATO 15-mečiui ir Lenkijos įstojimo į Europos Sąjungą 10-mečiui paminėti.

Organizatoriai: Varšuvos tyrimų centras „Ośrodek KARTA“, Lenkijos institutas Vilniuje, Panevėžio miesto savivaldybė

18 rugsėjo

Filmas „Domino efektas” 11-ojo tarptautinio dokumentinių filmų festivalio programoje

EfektDomina

Rugsėjo 18-28 d., kino centrai „Skalvija” ir „Pasaka” Vilniuje
Filmas „Domino efektas” 11-ojo tarptautinio dokumentinių filmų festivalio programoje.

„Domino efektas”, dokumentinis, Vokietija, Lenkija, 2014, 76 min., režisieriai ir scenarijaus autoriai: Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
Buvusioje sovietų žemėje, dabar „įšaldyto konflikto“ zonoje, Abchazijoje patriotizmas vis dar giliai įleidęs šaknis. Sporto ministras Rafaelis viliasi, kad jo rengiamas domino čempionatas įrašys jo tėvynę į pasaulio žemėlapį, tačiau tėvynainiai į jo mylimą rusaitę žmoną ir toliau žiūri kaip į nepageidaujamą svetimšalę. Tai Juodosios jūros pašonėje besirutuliojanti juodoji komedija, pagardinta sociopolitiniu prieskoniu.

Seansai:
Rugsėjo 18 d., 19.00 val. – kc „Skalvija“ – IŠKILMINGAS FESTIVALIO ATIDARYMAS – DALYVAUJA FILMO REŽISIERĖ
Rugsėjo 21 d., (tiksli valanda jau netrukus http://www.vdff.lt/) – kc „Pasaka“
Rugsėjo 28 d., 21.00 val. – kc „Skalvija“
Daugiau apie Festivalį: //www.vdff.lt/

Organizatorius: kc „Skalvija“; partneris: Lenkijos institutas Vilniuje

Fot. Krokuvos kino fetsivalis

24 rugsėjo

XXIV senosios muzikos festivalis „Banchetto Musicale“ – baigiamasis festivalio koncertas

PanSarbPass

Rugsėjo 24 d., 19 val.,  Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai
(Katedros a. 4, Vilnius)
XXIV senosios muzikos festivalis „Banchetto Musicale“ – baigiamasis festivalio koncertas.

Šventieji tiltai: XVI–XVII a. žydų, krikščionių ir musulmonų psalmės
Ansamblis Sarband | Turkija
Choras ir konsortas Brevis | Lietuva, Lenkija, Vokietija
Vadovai: Gintautas Venislovas ir Darius Stabinskas
Programos muzikinis vadovas Vladimir Ivanoff – perkusija | Bulgarija/Vokietija

Giesmės, išreiškiančios žmogaus džiaugsmą ir raudą, šlovinimą, apgailestavimą ar dėkojimą, skambėjo žydų, krikščionių ir musulmonų bendruomenėse. Bendra turkų ansamblio ir Europos šalių muzikų programa tiesia „šventuosius tiltus“ tarp skirtingų religijų, siekiant atskleisti istorines baroko laikotarpio sąsajas muzikinių psalmių kūryboje. Jų būta ne vienos – antai psalmių tekstais žydas Salamone Rossi kūrė daugiabalses kompozicijas Italijoje, Stambule lenkas Wojciech Bobowski, pasivadinęs Alî Ufkî, bandė sukurti musulmonų ir kalvinistų sąjungą, protestantiškąsias psalmes taikydamas prie turkų muzikos ir pan. Polifoniniai Vakarų baroko kūriniai, susiliedami su rytietiška lyrika ir monofonija, programoje atskleidžia unikalius istorinius liudijimus ir kuria nepaprastą vyksmą – vienijantį žmoniją, tautas, religijas.
Daugiau apie projektą „Šventieji tiltai”: http://www.sarband.de/Prog_SBe.html
Daugiau apie Festivalį: „Banchetto Musicale”: http://www.bmfestival.lt/

Organizatorius: Banchetto Musicale; partneriai: Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai,Lenkijos institutas Vilniuje

2 spalio

Konkursas mokytojams „Pamokos apie Lenkiją“. 1-as etapas

Poland.gov.pl

Iki 2014 m. spalio 2 d.
Konkursas mokytojams „Pamokos apie Lenkiją“. 1-as etapas

Konkurso „Pamokos apie Lenkiją“ tikslas – sukurti ir realizuoti pamoką arba pamokų ciklą, skirtą šiuolaikinei Lenkijai. Konkursas skirtas visų specializacijų mokytojams, mokantiems 5–12 klasėse.  Konkurso nugalėtojų laukia puikūs prizai (planšetiniai kompiuteriai ir kt.). Daugiau informacijos: http://www.lenkukultura.lt/?cat=20

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, LR Švietimo ir mokslo ministerija

7 spalio

Dr. Sigitos Maslauskaitės knygos „Šv. Kazimiero atvaizdo istorija XVI-XVII a.“ vertimo į lenkų kalbą pristatymas

Sv_Kazimiero_atvaizdo_istorija_XVI-XVIII_a

Spalio 7 d., 17 val., Lenkijos institutas (Didžioji g. 23, Vilnius)

Dr. Sigitos Maslauskaitės knygos „Šv. Kazimiero atvaizdo istorija XVI-XVII a.“
vertimo į lenkų kalbą pristatymas.

Knygoje aptariama šv. Kazimiero atvaizdo istorija nuo Jogailaičių atstovo kanonizacijos pradžios 1520 metais iki XVIII amžiaus pabaigos. Bandoma atskleisti šv. Kazimiero atvaizdų genezę, ikonografijos įvairovę, atributų simbolinę ir teologinę prasmę.

Įėjimas laisvas. Susitikimas lietuvių ir lenkų kalbomis.

Organizatorius: Lenkijos institutas Vilniuje

8 spalio

„Lech Wałęsa” veislės tulpių svogūnėlių sodinimo ceremonija

Tulipan-Lech-Walesa

Spalio 8 d., 14.30 val., Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodas  (Ž. E. Žilibero g. 6, Kaunas)

Spalio 10 d., 11.30 val., Bernardinų sodas (Maironio g., Vilnius)

 „Lech Wałęsa” veislės tulpių svogūnėlių  sodinimo ceremonija Vytauto Didžiojo universiteto  Kauno Botanikos sode  ir Bernardinų sode Vilniuje.

Olandas Robert Stoop išvėdė naują veislę tulpių ir pavadino ją „Lecho Wałęsos” – Solidarumo vado vardu. Lenkijos institutas šių gėlių svogūnėlius dovanos Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodui  ir  Bernardinų sodui Vilniuje.  Vilniuje svogūnėlių sodinimo ceremonijoje dalyvaus miesto meras  Artūras Zuokas ir  Lenkijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Jarosław Czubiński.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodas, Vilniaus miesto savivaldybė

14 spalio

XIV lenkų kino savaitė

Lenkijos institutas626 x 340

Spalio 14 d., 18.30 val., kino teatras „Multikino” (Ozo g. 18, Vilnius)

Iškilmingas XIV lenkų kino savaitės atidarymas.

14-oji Lenkų kino savaitėvyks spalio 15-21 dienomis Vilniuje.  Filmai bus rodomi trijuose Vilniaus kino centruose: „Multikine” (Ozo g. 18), „Pasakoje” (Šv. Ignoto g. 4/3) ir „Skalvijoje“ (Goštauto g. 2/15). Tiksli Kino savaitės programa nuo spalio 8 d.: www.lenkijosinstitutas.lt.

Šių metų lenkų kino festivalį atidaro rež. Joannos Kos-Krauze ir Krzysztofo Krauze filmas „Papusza” (2013, 131’).

Pagrindinėje festivalio programoje bus parodyta 10 naujų vaidybinių filmų, be to parengta specialioji retrospektyvinė programa, pristatanti filmus, kuriuose vaidina aktorė Krystyna Janda.

Bilietai parduodami kino teatrų kasose ir Tiketoje. Visi bilietai po 8 Lt.

Organizatorius: Lenkijos institutas Vilniuje

16 spalio

Paroda „Andrzej Wajda. Kaunas – Vilnius“

WajdaAUTOPORTRET-maly

Spalio 16 d., 17.00 val., Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus M. Žilinsko dailės galerija (Nepriklausomybės a. 12)
Festivalio KAUNAS MENE. SKLAIDA. PAŽINTYS atidarymo renginys – projekto „Andrzej Wajda. Kaunas – Vilnius“ pristatymas.

Parodoje eksponuojama žinomiausio šiuolaikinio Lenkijos kino režisieriaus – Andrzejaus Wajdos (g. 1926)  – Lietuvos publikai mažai žinoma kūrybos pusė: tapyba ir piešiniai, filmų plakatai bei fotografijos iš filmavimo aikštelių. Tokios sudėties kolekcija, apimanti A. Wajdos vaizduojamųjų menų menininko retrospektyvą, Lietuvoje rengiama pirmą kartą ir nebuvo rodyta nei Lenkijoje, nei kitoje šalyje. A. Wajdos piešinius ir tapybos kūrinius skolina Šiuolaikinio meno muziejus Radome (Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu) bei Jaceko Malczewskio muziejus (Muzeum im. Jacka Malczewskiego). Didžiąją dalį plakatų šiai parodai įvairiuose aukcionuose supirko asociacija „Kampania Artystyczna“ (Varšuva).
Atskirą parodos dalį sudaro A. Wajdos filmų peržiūros: M. Žilinsko ekspozicijos salėje bus rodomi trumpametražiai filmai, o M. Žilinsko kino salėje  - pilnametražių filmų programa: „UMARŁA KLASA“ („Mirusi klasė“), 1977, „TATARAK“, 2009, WAŁĘSA. CZŁOWIEK Z NADZIEI“ („Lechas Valensa. Vilties žmogus“), 2013 bei „NASTAZJA“, 1994. Taip pat šie keturi filmai spalio 17 – 19 dienomis bus rodomi Šiuolaikinio meno centro kino salėje (Vokiečių g. 2, Vilnius). Spalio 17 d., 17 val., ŠMC kino salėje prieš pirmąjį A. Wajdos filmo seansą parodos kuratorius Krzysztof Stanisławski pristatys projektą.
Parodos atidaryme (spalio 16, 17 val. Mykolo Žilinsko dailės galerijoje) bus pristatyti du K. Stanisławskio parengti leidiniai: monografija „Andrzej Wajda“ (2012, lenkų / anglų k., 248 psl.) bei specialiai šiam projektui parengtas leidinys (2014, lietuvių / lenkų / anglų k., 50 psl.).
Paroda veiks iki lapkričio 23 d.
Festivalio organizatorius: galerija „Meno parkas“ (Kaunas)
Projekto „Andrzej Wajda. Kaunas – Vilnius“ partneriai: Kampania Artystyczna (Varšuva), Lenkijos kino meno institutas (Varšuva), Lenkijos institutas Vilniuje, Šiuolaikinio meno muziejus Radome, Jaceko Malczewskio muziejus

21 spalio

Teatro Polonia (Lenkija) spektaklis „Danuta W.“

Janda-DanutaW

Spalio 21 d., 18.30 val., Lietuvos nacionalinis dramos teatras (Gedimino pr. 4, Vilnius)
Teatro Polonia (Lenkija) spektaklis „Danuta W.“.

Spektaklis – tai į sceną perkelta pirmojo nepriklausomos Lenkijos prezidento Lecho Wałęsos  žmonos gyvenimo istorija. Pagrindinį vaidmenį atlieka bene žinomiausia lenkų aktorė Krystyna Janda.
Spektaklis sukurtas pagal ponios Danutos atsiminimų knygą „Svajonės ir paslaptys“, kurią parengė Piotr Adamowicz, o išleido Krokuvos leidykla „Wydawnictwo Literackie“. Knyga per kelis mėnesius buvo parduota 300 tūkst. tiražu. Drąsioje ir jaudinančioje autobiografijoje autorė pasakoja apie save, savo šeimą ir audringą pastarųjų dešimtmečių Lenkijos istoriją. Kaip visada – paprasta ir stipri – ji pasakoja ir apie gražias akimirkas, ir apie tą kainą, kurią teko už jas sumokėti. D. Wałęsa pateikia pasauliui savo įvykių versiją.
Krystyna Janda apie darbą spektaklyje „Danuta W“ pasakoja: „Šis spektaklis ir šis vaidmuo, kurio fone – legendinis „Solidarumo“ vadovas ir Lenkijos prezidentas, yra vienas didžiausių mano gyvenimo iššūkių ne tik profesiniu, bet ir žmogišku bei pilietiniu požiūriu. Ponios Danutos Wałęsos pasakojimas mane kaskart stebina ir jaudina. Jo paprastumas ir nuoširdumas kelia pagarbą. Visa tai žadina norą Lenkijos istoriją papasakoti moters vardu“.
Po spektaklio teatre vyks susitikimas su spektaklio kūrėjais – pjesės autoriumi ir aktore Krystyna Janda bei knygos autore Danuta Wałęsa.
Bilietai parduodami Teatro kasose.
Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lietuvos nacionalinis dramos teatras
Partneriai: Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija, Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje