7 liepos

Henriko Sienkiewicziaus metai: „Tvanas Redivivus” „Kine po žvaigždėmis”

Potop-2

Henriko Sienkiewicziaus metai: „Tvanas Redivivus” „Kine po žvaigždėmis”

Liepos 7 d., 22.30 val., Valdovų rūmų kiemas (Katedros a. 4, Vilnius)

„Tvanas Redivivus” (Potop Redivivus, rež. Jerzy Hoffman, 185 min.) kitaip „Atgimęs Tvanas“ – tai skaitmeniniu būdu rekonstruotas ir permontuotas Jerzy Hoffmano 1974 m. kūrinys. Rūpestingas filmo atnaujinimas buvo vykdomas su paties Režisieriaus priežiūra ir legendinio lenkų operatoriaus Jerzy Wójciko pagalba.
Filmas tai literatūrinės Nobelio premijos laureato Henriko Sienkiewicziaus knygos ekranizacija. Veiksmas vyksta Lietuvoje ir Lenkijoje 1655-1657 metais, kuomet švedai užpuolė Abiejų Tautų Respubliką. „Tvane“ vaidino geriausi to meto lenkų aktoriai. Lenkijos kinematografijos istorijoje šio filmo gamyba vadinama vienu didžiausių projektų. Pirmo ir antro plano vaidmenis atliko beveik keturi šimtai aktorių ir tūkstančiai statistų. 1975 m. filmas buvo nominuotas Oskarui geriausio užsienio filmo kategorijoje.
Originalo kalba – lenkų, subtitrai lietuvių kalba. Įėjimas su bilietais. Platina – „Tiketa.lt“.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, kino teatras “Pasaka”, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai

8 liepos

KLASIKOS GENIJŲ DŽIAZAS – Filip Wojciechowski trio (Lenkija) koncertas

TrioBiskupski-www

KLASIKOS GENIJŲ DŽIAZAS – Filip Wojciechowski trio (Lenkija) koncertas

Liepos 8 d., 19 val.,Šv. Kotrynos bažnyčioje (Vilniaus g. 30, Vilnius)

Nors F. Chopinas, J. S. Bachas, W. A. Mozartas nežinojo žodžio „džiazas“, Filipo Wojciechowskio trio koncertuose prieš šimtmečius jų parašyti kūriniai skamba lyg originalios džiazo temos!
Priversti klasiką svinguoti – nelengva užduotis, net ir labai patyrusiam muzikantui. Tačiau tai, kaip skoningai, išradingai bei originaliai tarp dviejų skirtingų pasaulių tiltus nutiesia šis trio, atima žadą. Atlikėjai tarytum nukelia į alternatyvią tikrovę, kupiną tokių netikėtų derinių, jog muzikos kritikai vieningai pripažįsta: „Filipo Wojciechowskio trio koncertas – pats savaime meno kūrinys“.
Na, o peržvelgus atlikėjų biografijose išvardintus pasiekimus, entuziastingus spaudos atsiliepimus bei koncertinius maršrutus, nekyla abejonių, jog tiek klasikos, tiek džiazo mėgėjams šis pasirodymas taps gardžiausiu vasaros desertu!

Filip Wojciechowski – garsus džiazo pianistas, žinomas ir kaip sėkmingas Tarptautinio Fryderyko Chopino pianistų konkurso Varšuvoje finalininkas.
Paweł Pańta – kontrabosininkas kartu su Włodzimierzo Pawliko trio ir Randy Breckeriu pelnęs „Grammy” apdovanojimą.
Piotr Biskupski – aktyvus muzikantas, išleidęs daugybę plokštelių, yra žymus pedagogas, dėsto džiazo specialybę Muzikos akademijose Bydgoščiuje ir Lodzėje.

Programoje džiazo improvizacijos F. Chopin, J. S. Bach, W. A. Mozart, kūrinių temomis.
Įėjimas su bilietais. Platina – „Bilietai.lt”.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Viešoji įstaiga „Kristupo festivalis“

22 liepos

Krzysztofo Kieśliowskio metai: „Trys spalvos. Balta“ „Kine po žvaigždėmis”

Bialy-Kiesl

Krzysztofo Kieśliowskio metai: „Trys spalvos. Balta“ „Kine po žvaigždėmis”

Liepos 22 d., 22.00 val. Valdovų rūmų kiemas (Katedros a. 4, Vilnius)

Antra trilogijos „Trys spalvos“ (rež. Krzysztof Kieślowski, 88 min.) dalis, už šio filmo režisūrą Krzysztofas Kieślowskis Berlyno festivalyje buvo apdovanotas Sidabriniu Lokiu. Pagrindinis veikėjas Karolis tai jaunas lenkų kirpėjas (puikus Zbigniewo Zamachowskio vaidmuo), kuris po skyrybų su savo prancūze žmona (Julie Delpy), yra priverstas išvykti iš Prancūzijos. Grįžęs į Lenkiją patenka į kriminalinę aplinką, o jo gyvenimo tikslu tampa kerštas buvusiai žmonai.
Tai pasakojimas apie 9 dešimtmečio transformacijos laiką, gimstantį kapitalizmą, kuomet kiekviename žingsnyje sutinkamos apgavystės ir sukčiavimai, apie pasaulį be jokių vertybių, kuriame neegzistuoja lygybė.

Originalo kalba – lenkų, prancūzų, subtitrai lietuvių, anglų kalba. Įėjimas su bilietais. Platina – „Tiketa.lt“.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, kino teatras “Pasaka”, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai

29 liepos

Lenkų operatoriaus Adamo Sikoros dirbtuvės “Kino stovykloje”

oalalskj090309

Lenkų operatoriaus Adamo Sikoros dirbtuvės “Kino stovykloje”

Liepos 29 d., Gelgaudiškio dvaras (Parko g. 5, Gelgaudiškis)

Garsus lenkų operatorius Adamas Sikora atvyksta į “Meno avilio” organizuojamą Kino stovyklą, kur susitikęs su studentais, kino mėgėjais ir profesionalais atskleis operatoriaus darbo užkulisius. Režisierius, scenaristas, operatorius, filmuoja dokumentinius ir vaidybinius filmus, televizijos teatro spektaklius. Yra vienas garsiųjų Lodzės kino mokyklos absolventų. Filmai, kuriuos filmavo su Lechu Majewskiu – “Wojaczek” (1999), “Angelus” (2001), “Młyn i krzyż”; su Jerzy Skolimowskiu ”Cztery noce z Anną” (2008), “Essential Killing” (2010); su Piotru Dumała “Las” (2009) – atnešė operatoriui daug prestižinių apdovanojimų ir pasaulinį pripažinimą. Lietuvos žiūrovams gerai pažįstamas kaip filmo Kino pavasario apdovanojimą gavusio filmo „Aš Olga Hepnarová” operatorius.
Šiais metais vyks jau septintoji Kino stovykla, kurios tema – „Kino akis“. Kino stovykla vyks liepos 28-31 d. Gelgaudiškio dvare. Kino stovykloje visą dėmesį dalyviai sutelks į kino kamerą, gilinsis į kino operatoriaus darbą, techninius ir estetinius filmavimo ypatumus, kalbės apie tai, kokius etinius klausimus kelia kito asmens filmavimas, klaus, ar galima rodyti viską, nagrinės kino ir fotografijos sąsajas.

Adamo Sikoros dirbtuvės vyks lenkų kalba, su vertimu į lietuvių kalbą.

Organizatoriai: „Meno avilys“, Lenkijos institutas Vilniuje

fot. Sylwia Teresa / East News (źródło: http://culture.pl/pl/tworca/adam-sikora)

16 rugpjūčio

Zbigniewo Polito fotografijų paroda „Lenkijos peizažas“

IMG_0229

Zbigniewo Polito fotografijų paroda „Lenkijos peizažas“ Radviliškyje

Rugpjūčio 16 d. – rugsėjo 30 d., Radviliškio r. savivaldybės viešoji biblioteka (S. Dariaus ir S. Girėno g. 9, Radviliškis)

Viena vertus, autoriui labai patinka Lenkijos peizažai. Visada stengiasi kuo tiksliau užfiksuoti jų platybę ir kvapą. Stengiasi tai daryti taip, kad kiekvienas žiūrovas patirtų tokius pat įspūdžius kaip jis. Kita vertus, mėgina įrodyti, kad Lenkijos peizažai nėra prastesni nei kitų kraštų peizažai. Pilių griuvėsiai visada autoriaus vaizduotėje sužadindavo stiprius romantiškus jausmus, kuriuos sukeldavo tie, kadaise buvę didingi ir pagarbos verti, pastatai. Norėtų, kad šiandien šie griuvėsiai simbolizuotų karų ir tarptautinės nesantaikos kultūros nuopuolį. Autorius pastebi, kad žiūrovai pasidaliję į tuos, kurie, žvelgdami į fotografijas, analizuoja vien techninius dalykus, t. y. domisi naudojamu aparatu, ryškumu, baltos spalvos balansu ir pan., ir tuos, kurie išgyvena vaizdus ir bando perskaityti autoriaus ketinimus ir sumanymus. Z. Polit priklauso pastarajai grupei. Jis mano, kad mėgėjiškoje kūryboje, toje pačioje tikriausioje, sužadintoje vidinio poreikio, pati meninė kūryba yra svarbesnė už kūrinį.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Radviliškio r. savivaldybės viešoji biblioteka

19 rugpjūčio

Krzysztofo Kieśliowskio metai: „Trys spalvos. Raudona“ „Kine po žvaigždėmis”

trzy kolory czerwony

Krzysztofo Kieśliowskio metai: „Trys spalvos. Raudona“ „Kine po žvaigždėmis”

Rugpjūčio 19 d., 21.30 val. Valdovų rūmų Didysis kiemas (Katedros a. 4, Vilnius)

„Raudona“ – ne tik legendinės Krzysztofo Kieślowskio spalvų trilogijos finalas, bet ir paskutinis režisieriaus filmas.
Ženevoje gyvenanti geraširdė manekenė Valentina savo automobiliu netyčia partrenkia šunį. Savininko paieškos ją nuveda pas į pensiją išėjusį teisėją, kurio vienas mėgiamiausių užsiėmimų – klausytis kaimyno telefono pokalbių.
Originalo kalba – prancūzų, subtitrai lietuvių, anglų kalba. Įėjimas su bilietais. Platina – „Tiketa.lt“.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Prancūzų institutas Lietuvoje, kino teatras “Pasaka”, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai

19 rugpjūčio

Sławomiro Zubrzyckio (Viola-Organista, Lenkija) koncertas Kristupo vasaros festivalyje

slawomir_zubrzycki_fot. K.Schubert

Sławomiro Zubrzyckio (Viola-Organista, Lenkija) koncertas Kristupo vasaros festivalyje

Rugpjūčio 19 d., 19 val., Šv. Kotrynos bažnyčioje (Vilniaus g. 30, Vilnius)

Pirmą kartą Lietuvoje – Renesanso genijaus palikimas.
Renesanso genijus Leonardas da Vinci iki šiol kaitina ne tik istorikų, tyrinėjų ar rašytojų vaizduotes. Jo išradimų brėžiniai bei aprašai, sudėti į didžiausią rinkinį – Codex Atlanticus - įkvėpė lenkų pianistą bei konstruktorių Sławomirą Zubrzyckį prakalbinti 500 metų senumo instrumentą, kurio pats L. da Vinci taip niekada ir neišgirdo…
Po ketverių metų įtempto darbo, atlikėjas pasauliui pristatė viola organista – vienintelį instrumentą pasaulyje, kuris savo išvaizda primena tradicinį fortepijoną, tačiau dėl vidaus sandaros ypatumų skamba lyg vargonų, klavišinio bei styginių lydinys. Unikalus jo skambesys atskleidžia Baroko kūrinių didybę bei puikiai įsilieja net į tokių atlikėjų kaip Björk kūrybą.
Atverskite paslaptingąjį Codex Atlanticus kartu su Sławomiru Zubrzycki!
Įėjimas su bilietais. Platina – „Bilietai.lt”.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Viešoji įstaiga „Kristupo festivalis“

25 rugpjūčio

Jaunųjų lenkų ir lietuvių atlikėjų koncertas „Atsisveikinimas su vasara“

Wilinska

Jaunųjų lenkų ir lietuvių atlikėjų koncertas „Atsisveikinimas su vasara“

Rugpjūčio 25 d., 18 val., Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus kiemelis – Piano Man Outside (Vilniaus g. 41, Vilnius)

Koncertuos Lietuvos lenkų įkurtos ir jau pelnusios pripažinimą muzikinės grupės Will’n’ska, KiteArt, Rob B. Colton bei lietuvių grupė Garbanotas Bosistas.
Koncertas skirtas Lenkijos instituto Vilniuje 20-mečiui ir Vilniaus lenkų kultūros namų 15-mečiui.
Įėjimas nemokamas.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Vilniaus lenkų kultūros namai; partneris: Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus

27 rugpjūčio

Lenkija – „Baltijos banga” festivalio viešnia

Baltijosbangos2016

Lenkija – „Baltijos banga” festivalio viešnia

Rugpjūčio 27 d. Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras Agila, Taikos g. 4, Nida

Festivalio „Baltijos banga“ – tai tarptautinis trijų Baltijos šalių kino festivalis, kurį kasmet Nidoje kartu su Latvijos ir Estijos kinematografininkų sąjungomis, rengia Lietuvos kinematografininkų sąjunga. Lenkiją atstovaus du filmai:
„ĮSIBROVĖLIS” (INTRUZ), rež. Magnus von Horn, seanso pradžia 19 val.
„DIEVAI” (BOGOWIE). rež. Łukasz Palkowski, seanso pradžia 21.30.
Filmai su lietuviškais subtitrais. Įėjimas nemokamas

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lietuvos kinematografininkų sąjunga, Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“,  Neringos savivaldybė

19 rugsėjo

RomaniArt – Lenkijos romų menas. Kultūrų dialogai

08 - Malgorzata Mirga - Krośnicakro diłos

Tapybos paroda RomaniArt – Lenkijos romų menas. Kultūrų dialogai

Iki rugsėjo 19 d., UNESCO komisijos galerija, Šv. Jono g. 11, Vilnius

Projekto pagrindą sudaro trijų Lenkijos romų – Małgorzatos Mirgi-Tas, Bogumiłos Delimatos ir Krzysztofo Gilo, susibūrusių į menininkų grupę RomaniArt – tapybos paroda. Romų menininkų ekspoziciją lydi paroda, sukurta bendradarbiaujant su Tarnovo apskrities muziejumi, pasakojanti Lenkijos romų istoriją, jų dabartinį gyvenimą, tikėjimą, tradicijas.

Parodą kūrę menininkai kilę iš sėslios romų grupės vadinamos Karpatų arba Bergitka Roma (kalnų romų). Iš keturių Lenkijoje gyvenančių romų grupių būtent Bergitka Roma gentyje yra daugiausia išsilavinusių žmonių. Jų tėvai romų kilmę dažnai suvokė kaip likimo jungą, neteisybę. Naujoji karta savo šaknyse ieško įkvėpimo, kūrybinės energijos.

Įėjimas nemokamas.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Tarnovo apskrities muziejus, UNESCO komisijos galerija