18 gruodžio

Projekto „Otwock” pristatymas. Dalyvauja lenkų menininkai Mirosław Bałka ir Kasia Redzisz

MB portrait

Gruodžio 18 d., 18 val., Nacionalinė dailės galerija (Konstitucijos pr. 22, Vilnius)

Projekto „Otwock” pristatymas. Dalyvauja lenkų menininkai Mirosław Bałka ir Kasia Redzisz.

Meno ir edukacijos centras „Rupert“ kartu su Lenkijos institutu Vilniuje kviečia į menininko Mirosławo Bałkos ir “Open Art Projects” kuratorės Kasios Redzisz renginį, kuriame jie pasakos apie savo bendrą projektą „Otwock“ – tiriantį ryšius tarp meno, vietos ir lokalumo. Projektą jie aptars Mirosławo Bałkos kūrybos kontekste ir pristatys jame taikomus kuratorinius metodus. Po pristatymo numatoma vieša diskusija.
„Otwock” projektas apibūdinamas kaip vieta, turinti dvigubą prasmę. „Otwock” nurodo į skulptoriaus Mirosławo Bałkos gimtinę ir jo vaikystės namus, dabar virtusius menininko studija. Šis virsmas menininką paskatino reflektuoti ryšius tarp meno kūrinio ir vietos, kurioje jis atsiranda. Gimtasis miestelis tapo išplėstu kūrybos lauku. „Otwock” yra subjektyvaus vietos aprašymo pratimas. Kviečiami menininkai, kuratoriai ir rašytojai dirba su vietoje randamais kontekstais.
Pasirinktas metodas geriausiai apibūdinamas kaip „įvietintas” ir „į vietą reaguojantis”. Sukurti darbai, slidūs meniniai gestai, tekstai ar įvykiai atidengia naujus reikšmės sluoksnius ir formuoja laisvą asociacijų bei ryšių tinklą. Papildydami vienas kitą, jie iškelia idėjas ir klausimus, vedančius prie kintančių interpretacijų ir naujų lokalumo suvokimo būdų.
Su „Otwock” jau yra dirbę šie menininkai: Lara Almarcegui, Marc Camille Chaimowicz, Tacita Dean, Jos de Gruyter ir Harald Thys, Katharina Marszewski, Anna Molska, Charlotte Moth, Błażej Pindor, Luc Tuymans ir Aleksandra Waliszewska.
„Otwock” įgyvendina Mirosław Bałka ir “Open Art Projects” kuratorė Kasia Redzisz.
Skulptorius, videomenininkas ir piešėjas Mirosław Bałka gimė 1958 m. Varšuvoje, Lenkijoje. 1985 m. jis baigė Varšuvos dailės akademiją, kur nuo 2011 m. vadovauja Medijos meno katedros Erdvinių veiklų studijai. Menininkas, gavęs Mies van dar Rohe stipendiją, yra Menų akademijos Berlyne narys. Jo darbai ne kartą eksponuoti tarptautinėse parodose, tarp jų – „Documenta” Kaselyje (1992 m.), Venecijos bienalėje (1990, 1993, 2003, 2005 ir 2013 m.),”The Carnegie International” Pitsburge (1995 m.), San Paulo bienalėje (1998 m.), Sidnėjaus bienalėje (1992 ir 2006 m.), Santa Fe bienalėje (2006 m.). 2009 m. jis pristatė projektą „How It Is” kaip „Unilever Series” dalį Tate Modern muziejaus Turbine salėje Londone. Jis taip pat yra memorialinio paminklo kelto „Estonia” tragedijos 1997 m. aukoms Stokholme atminti autorius. Jo darbų yra įsigiję muziejai visame pasaulyje: „Tate Modern” Londone, „Van Abbenmuseum” Eidhovene, „MOCA” Los Andžele, „SFOMA” San Franciske, Hirshorno muziejus Vašingtone, Čikagos meno institutas, Carnegie meno muziejus Pitsburge, Serralves muziejus Porte, „Moderna Museet” Stokholme, Kiasma Helsinkyje, „Kroller Muller” Otterlo, Nacionalinis meno muziejus Atėnuose, Nacionalinis meno muziejus Osakoje, Izraelio muziejus Jeruzalėje. Lenkijoje jo darbus yra įsigijęs Lodzės Meno muziejus, Varšuvos Šiuolaikinio meno centras, „Zacheta” nacionalinė meno galerija Varšuvoje, Modernaus meno muziejus Varšuvoje, Vroclavo Nacionalinis muziejus, „MOCAK” Krokuvoje.
Kasia Redzisz yra meno istorikė ir kuratorė. Nuo 2014 m. spalio ji paskirta vyriausiąja kuratore „Tate” Liverpulyje. Iki tol nuo 2010 m. kaip asistuojanti kuratorė ji dirbo su keliomis stambiomis „Tate Modern” parodomis: „Alighiero Boetti: Game Plan” 2012 m., “William Klein + Daido Moriyama” 2012 m., Mira Schendel 2013 m. ir „Alibis: Sigmar Polke1963-2010” 2014 m. Ji taip pat dirbo su Ai Weiwei projektu “Sunflower Seeds” Turbine salėje 2010 m. ir kuravo kelias grupines parodas: „Out of Place” 2011 m. ir „Objects in Mirror Are Closer than They Appear” 2012 m. Taip pat Kasia Redzisz dirba su „Tate” kolekcija, ypatingai su Rusijos ir Rytų Europos meno darbų įsigijimų komitetu. Prieš pradėdama dirbti „Tate” Kasia Redzisz dirbo Varšuvos Modernaus meno muziejuje. 2007 m. ji įsteigė „Open Art Projects”, pelno nesiekiančią šiuolaikinio meno organizaciją, kurioje kuruoja naujų darbų užsakymų programą. Tarp jos naujausių projektų – „For Each Gesture Another Character” „Art Stations” fonde Poznanėje 2014 m. ir „Otwock”, besitęsiantis bendradarbiavimas su Mirosławu Bałka. Kasia Redzisz taip pat yra tekstų apie šiuolaikinį meną autorė, reguliariai publikuojama žurnale „Frieze”.

Susitikimas vyks anglų kalba. Įėjimas laisvas.

Organizatoriai: Meno ir edukacijos centras „Rupert“, Lenkijos institutas Vilniuje; partneriai: Nacionalinė dailės galerija, Šiuolaikinio meno centras “kim?” Rygoje

20 sausio

Lenkų kalbos kursai

Studentka czyta ksiazke  bibliotece uniwersyteckiej w Warszawie. Fot: Marek Skorupski/FORUM

Prasidėjo registraciją į lenkų kalbos kursus, kurie vyks nuo sausio 20 d. Lenkijos institute Vilniuje, Didžioji g. 23. Užsiėmimai – antradieniais ir ketvirtadieniais, pradžia 17.30 val.
3 mėnesių kursų kaina – 85 eurai, studentams ir moksleiviams – 70 eurų.
Registruotis galima tel. (8 5) 2660681 ir el. paštu: andrzej.kierulis@instytutpolski.org

27 sausio

Paroda „Žaislams nėra sienų“

KvietimasŽAISLAMS NĖRA SIENŲ

Sausio 26 d. 15 val. – Žaislų muziejuje (Šiltadaržio g. 2 / B. Radvilaitės g.7, Vilnius) vyks parodos „Žaislams nėra sienų“ atidarymas. Renginis uždaras.

Parodoje 20 šalių pristato savo tradicinius ir populiarius žaislus. Lenkiją atstovaus Ožiukas Makaliukas  (Koziołek Matołek) – personažas, sugalvotas garsaus lenkų rašytojo Kornelio Makuszyńskio (1884-1953)  ir iliustratoriaus Mariano Walentynowicziaus (1896-1967) – vienas  mylimiausias lenkų literatūros vaikams herojus.

Paroda veiks nuo 2015 m. sausio 27 d. iki balandžio 1 d.  

Organizatorius: Žaislų muziejus www.zaislumuziejus.lt

Partneriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Europos pasakų centras Pacanove

5 vasario

Lenkija parodoje „Studijos 2015“

plakatas_galutinis_stotele

Vasario 5–7 d., Lietuvos parodų ir kongresų centras „Litexpo“, stendas 3.16 (3 salė, Laisvės pr. 5, Vilnius)
Lenkija parodoje „Studijos 2015“

Priežasčių studijuoti užsienyje galėtų būti daug, bet ar verta? Atsakymas visuomet vienas: TAIP! Net jei jūsų šalies universitetai geriausi pasaulyje, studijos užsienyje, trunkančios kelerius metus ar tik kelis mėnesius, yra neįkainojama vertybė. Mes norėtume jus pakviesti į Lenkiją!
Šiais metais mūsų stende viešės net 15 įvairių profilių mokyklų: seniausias Lenkijos universitetas – Krokuvos Jogailos universitetas, net 6 techniniai universitetai, tarp jų Krokuvos metalurgijos ir kalnakasybos akademija (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie) bei Ščecino jūreivystės universitetas (Akademia Morska w Szczecinie), ir kt.
Nuoširdžiai kviečiame visus, besidominčius ne tik ilgalaikėmis studijomis, bet ir studentų mainais, doktorantūra bei podiplominėmis studijomis, kurios Lenkijoje yra labai populiarios ir kurias siūlo bene visi Lenkijos universitetai, o labai daug įvairių studijų programų juose dėstoma anglų, vokiečių ir rusų kalbomis.
Šiais metais mūsų stende stovės „Sierpińskio medis“ – erdvinė instaliacija, sukurta pagal garsaus lenkų matematiko Wacławo Sierpińskio trikampį – fraktalą.  Fraktalai – tai matematiniai objektai, kurių kiekvienas fragmentas yra identiškas visumai ir kitiems fragmentams. Su fraktalais susiduriame kasdien (pakanka įsižiūrėti į paprasčiausią kalafiorą), tačiau mokslininkai aktyviai jais domėtis pradėjo tik XX a. pabaigoje. Fraktalų pradininkas Sierpińskis savo trikampį sukonstravo ir aprašė dar 1915 m., t. y. prieš 60 metų iki atsirandant žodžiui „fraktalas“.
Taip pat kviečiame dalyvauti susitikimuose – studijas Lenkijoje pristatys Aukštojo švietimo ir mokslo ministerijos atstovas Tomasz Kollat (vasario 5 d., 14.15–15.00 val.) , o prof. habil. dr. Andrzej Pitrus iš Krokuvos Jogailos universiteto papasakos apie kompiuterinių žaidimų kūrimą, kaip svajonių specialybę (vasario 6 d. 13.15–14.00), ir apie reklamos kūrėjo profesiją (vasario 7 d. 13.15–14.00). Visos paskaitos vyks „Litexpo“ 5.3 konferencijų salėje lenkų kalba su vertimu į lietuvių kalbą.
Daugiau apie studijas Lenkijoje: www.go-poland.pl.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lenkijos Respublikos aukštojo švietimo ir mokslo ministerija, Švietimo sistemos plėtros fondas (FRSE)

15 vasario

Lietuvos vaikų ir jaunimo meninės kūrybos konkursas „M.K.Oginskis (M.K. Ogiński). Sugrąžinkime laiką“

michal_kleofas_oginski

Vasario 15 d., Lietuva

Lietuvos vaikų ir jaunimo meninės kūrybos konkursas „M.K.Oginskis (M.K. Ogiński). Sugrąžinkime laiką“.

M.K. Ogiński – iškilus, modernus savo meto politikas, visuomenės ir kultūros veikėjas, kompozitorius, kūręs operas, polonezus, mazurkas. Ypač pagarsėjo polonezu „Atsisveikinimas su Tėvyne“. 2015-aisiais minime jo 250-ųjų gimimo metinių sukaktį. Šią datą UNESCO įtraukė į pasaulinės reikšmės sukakčių sąrašą. Kadangi jo veikla ir kūryba vienija ne tik Lietuvos, bet ir kelių kitų valstybių žmones – turime bendrą paveldą, todėl į konkursą norime pakviesti įvairių mokyklų vaikus ir jaunimą. Jaunuosius dailininkus kviečiame nupūsti užmaršties dulkes, išgyventi pasididžiavimo savo Tėvyne jausmą, ieškant bendrų ištakų kaimyninių  šalių istorijoje, domintis Abiejų Tautų Respublikos politinio veikėjo, kunigaikščio, diplomato, kompozitoriaus gyvenimu ir kūryba.  Norime paskatinti įsigilinti į laikmetį, pabandyti atrasti, pažinti, naujai išgirsti, suprasti, pajausti muzikos ryšį su Tėvyne, „sugrąžintą laiką“ priartinti prie dabarties, o gal savitai interpretuoti jo muziką. Pamėginti ir patiems ieškoti įdomių netikėtų sąsajų ir kūrybinių sprendimų.
Konkurso pirmas etapas vyks iki balandžio 30 d.
Konkurso nuostatos jau greitai bus paskelbtos Lenkijos instituto Vilniuje svetainėje bei LMNŠC tinklalapyje www.lmnsc.lt/konkursai.
Organizatoriai: Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, Dailės mokytojų asociacija, Lenkijos institutas Vilniuje

KVIETIMAS DALYVAUTI KONKURSE

KONKURSO NUOSTATAI

19 vasario

Lenkijos institutas Vilniaus knygų mugėje

IMG_3594

VILNIAUS KNYGŲ MUGĖ (2015.02.19-22) - Istorija įdomesnė, kai ji – detektyvas
Lenkijos instituto Vilniuje stendas 5.A12 („Litexpo“, Laisvės pr. 5, Vilnius)

Renginių programa

Lenkijos instituto stende 5. A12 veiks paroda „Gražiausios lenkiškos knygos vaikams 2010-2015“ (Org.: Knygų institutas Krokuvoje, Lenkijos institutas Vilniuje)

4 salė, Kūrybinė studija vaikams „Ir tu gali sukurti knygą“
Vaikų knygų leidyklos „Dwie siostry“ stendas

2015.02.19, 12 val.
4 salė, Kūrybinė studija vaikams „Ir tu gali sukurti knygą“
Kūrybinės dirbtuvės vaikams  su lenkų iliustratore Ola Cieślak  pagal jos knygą „Co wypanda, a co nie wypanda” („Kas tinka, o kas netinka“). Dirbtuvės vyks lenkų kalba.
Org.: Lenkijos institutas Vilniuje, „Knygų šalis”

2015.02.19, 16 val.
Forumas
Tarptautinė  diskusija Detective Story as a Contemporary Fairy-Tale („Detektyvinė istorija kaip šiuolaikinė pasaka“)
Dalyvauja: Kerstin Bergman (Šiaurės ministrų taryba, Lundo universitetas), Salla Simukka (detektyvų paaugliams autorė, Suomija), Katarzyna Bonda (detektyvų rašytoja, Lenkija)  Moderuoja Rasa Drazdauskienė. Diskusija vyks anglų kalba.
Org.: Lietuvos kultūros institutas, Lenkijos institutas Vilniuje

2015.02.20, 10 val.
Vaikų darželis „Šypsena“ P.Višinskio g. 23, Vilnius
Kūrybinės dirbtuvės vaikams  su  lenkų iliustratore Ola Cieślak  pagal jos knygą „Co wypanda, a co nie wypanda” („Kas tinka, o kas netinka“). Dirbtuvės vyks lenkų kalba.
Lenkijos institutas Vilniuje, Vaikų darželis  „Šypsena”

2015.02.20, 16 val.
Knygos kino salė, Konferencijų salė 1.1
Filmas „Pinklės“ (rež. J. Bromski, detektyvas, 2011, 128 min.). Filmas lenkų kalba su lietuviškais subtitrais.
Org.: Lenkijos institutas Vilniuje, Lietuvos kultūros institutas

2015.02.20, 17 val.
4 salė, Scena vaikams
Annos Onichimowskos knygos „Kur nuėjo sapnas“ pristatymas. Dalyvauja autorė, iliustratorė Krystyna Lipka-Sztarbałło. Susitikimas vyks lietuvių ir lenkų kalbomis su vertimu.
Org.: Leidykla „Nieko rimto”

2015.02.21, 13 val.
Forumas
Andrzejaus Franaszeko knygos „Miłosz. Biografija” lietuviškojo leidimo sutiktuvės. Dalyvauja: knygos autorius  A. Franaszek, ilgametis Cz. Miłoszo bičiulis ir jo kūrinių leidėjas J. Illg, vertėjas V. Dekšnys ir kt. Renginio vedėjas: Mindaugas Kvietkauskas (Lietuvos literatūros ir tautosakos institutas). Susitikimas vyks lietuvių ir lenkų kalbomis su vertimu.
Org.: Leidykla „Apostrofa”, Lenkijos institutas Vilniuje

2015.02.21, 14 val.
4 salė, Kūrybinė studija vaikams „Ir tu gali sukurti knygą“
Iliustravimo dirbtuvės „Kaip sukurti pasaulį per 60 minučių“. Renginį, pagal knygą „Mapownik“ („Spalvonių knyga jaunajam keliautojui“), veda Katarzyna Domańska ir Ewa Stiasny. Susitikimas vyks lietuvių ir anglų kalbomis.
Org.: Leidykla „Dwie Siostry”, Lenkijos institutas Vilniuje, „Knygų šalis“

2015.02.21, 17 val.
4 salė, Scena vaikams
Susitikimas „Knygos sėkmės istorija, arba kaip sukurti bestselerį“ – apie Aleksandros ir Danielio Mizielińskių knygos „Mapy“ („Žemėlapiai“) sėkmę pasakos Katarzyna Domańska ir Ewa Stiasny (leidykla „Dwie Siostry“). Susitikimas lietuvių ir lenkų kalbomis (su vertimu).
Org.: Lenkijos institutas Vilniuje, „Knygų šalis“, leidykla „Debesų ganyklos“, Modernaus meno centras

2015.02.21, 18 val.
4 salė, Scena vaikams
Annos Onichimowskos knygos „Krosnelė, kepuraitė ir apkepas“ pristatymas. Dalyvauja autorė, iliustratorė Agata Dudek. Susitikimas vyks lietuvių ir lenkų kalbomis su vertimu.
Org.: Leidykla “Nieko rimto”

Lenkiškos knygos bus pardavinėjamos „Ars Polona” stende nr. 5.A11

3 kovo

Paroda „Lenkų grafika“

PlakPL-mmm

Paroda „Lenkų grafika“
2015-ųjų tarptautinę Krokuvos grafikos trienalę lydinti paroda

 Vilniaus grafikos meno centras (Latako g. 3, Vilnius)
2015.03.03-28
Parodos atidarymas: 2015 03 03, 18 val.

 Organizatoriai:
Lodzės dailės akademija, Krokuvos grafikos trienalė, Vilniaus grafikos meno centras, Lenkijos institutas Vilniuje

 

Plačiau apie parodą

 

4 kovo

Jano Skłodowskio fotografijų paroda „ŽEMAITIJOJE“

Cmentarz2

Jano Skłodowskio fotografijų paroda „ŽEMAITIJOJE“
2015 m. kovo 4 d. – balandžio 4 d., Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka (H. Manto g. 25)

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

Żmudź, Žemaitija, Samogitia… Nepaprastai įdomus, besidriekiantis tarytum atokiau nuo judrių kelių kraštas. Kadaise – karaliaus Mindaugo valstybės lopšys, vėliau, kaip Žemaitijos kunigaikštystė, šimtmečius susijusi su Abiejų Tautų Respublika, pagaliau – lietuvių tautinio atgimimo žemė. Nostalgiški, tarytum snaudžiantys, pilni ežerų, morenų ir kalvų peizažai slepia senovinius žygdarbius menančius praeities pėdsakus – paslaptingus pilkapius, bažnyčias, rūmus, dvarus, kapines, pakelės koplytėles… Tačiau tie kraštovaizdžiai taip pat, o tiesą sakant, visų pirma atskleidžia šio krašto dabartį, kuri smalsiam stebėtojui – kraštovaizdžio grožiui jautriam fotografui, o taip pat ir dokumentininkui, bus ne mažiau svarbi nei aukščiau minėti bruožai. Nes jis taip pat pastebės žemaičių žemės gyventojus kasdieniuose darbuose, ir nerūpestingose šventėse, kad fotografijose įamžintų jų veidus, kuriuos išvagojo jiems skirto laiko patirtis.
Tad ši paroda – kvietimas į žemaičių vieškelį; jos tikslas – ne tik reikšmingų Žemaitijos vietų užfiksavimas, tačiau siekis sužadinti mintis apie plačiai suvokiamo kultūrinio peizažo grožį, kurio fone dabartis pinasi su praeitimi. Fotografijų ir scenarijaus autorius – Jan Skłodowski. 

Jan Tadeusz Skłodowski. Varšuvos universiteto humanitarinių mokslų daktaras, fotografas, rašytojas, keliautojas. Dailės istorikų draugijos, Karpatų draugijos ir Lenkijos fotomenininkų draugijos narys. Bendradarbiauja su Lenkijos mokslų akademijos Meno institutu ir Istorijos institutu bei Lenkijos kultūros ir tautinio paveldo ministerija. Surengė daugiau nei 50 tiriamųjų ir inventorinių kelionių Lietuvoje, Latvijoje, Slovakijoje ir Ukrainoje. Yra keliasdešimties istorinės tematikos straipsnių, taip pat knygų ir albumų autorius (tarp jų – „Huculų žemė Lenkijos grafikoje“ (Huculszczyzna w grafice polskiej), „Kremenecas – Volynės Atėnai“ (Krzemieniec – Ateny Wołyńskie), „Rafailovos Respublika – Lenkijos legionų II brigados keliais Karpatuose“ (Rzeczpospolita Rafajłowska – na szlaku II Brygady Legionów Polskich w Karpatach), surengė daugybę fotografijos parodų Lenkijoje (tarp jų – paroda Karalių rūmuose Varšuvoje) ir užsienyje (tarp jų – paroda Lenkijos bibliotekoje Paryžiuje), kurios skirtos paribių – senosios Žečpospolitos rytinių teritorijų – paveldui. Apdovanotas medaliu „Už nuopelnus Lenkijos kultūrai“.

12 kovo

VI TARPTAUTINIS LENKŲ FORTEPIJONINĖS MUZIKOS KONKURSAS – FESTIVALIS

l6

VI TARPTAUTINIS LENKŲ FORTEPIJONINĖS MUZIKOS KONKURSAS – FESTIVALIS
skirtas FRYDERYK`ui CHOPIN`ui.

Konkurso – festivalio tikslai ir uždaviniai

  1. Plačiau susipažinti su lenkų kompozitorių fortepijoniniais kūriniais, skatinti jų atlikimą Lietuvoje.
  2. Ypatingą dėmesį skirti fortepijono poeto – F. Chopin`o kūrybai.
  3. Populiarinti lietuvių kompozitorių fortepijoninę kūrybą Lietuvoje ir užsienyje.
  4. Suteikti galimybę jauniesiems pianistams dalyvauti muzikos šventėje – tarptautiniame renginyje.
  5. Skatinti įvairių šalies muzikos mokyklų, užsienio jaunųjų pianistų bei jų pedagogų kūrybinį bendravimą.

Konkursas – festivalis rengiamas kas 3  metai.

Organizatorius: Vilniaus Naujosios Vilnios muzikos mokykla
Partneris: Lenkijos institutas Vilniuje

KONKURSO NUOSTATAI

14 kovo

VI tarptautinio lenkų fortepijoninės muzikos konkurso – festivalio uždarymas

StanislawDrzewiecki

2015 m. kovo 14 d. 17 val. Vilniaus Rotušėje (Didžioji g. 31)
VI tarptautinio lenkų fortepijoninės muzikos konkurso – festivalio, skirto F. Chopinui, uždarymas (nugalėtojų paskelbimas ir apdovanojimai)

Koncertuos konkurso – festivalio laureatai.
Uždarymo Svečias – žymus lenkų pianistas Stanisław Drzewiecki.

Svečio koncerto programoje:
F.Chopin- Polonezas A-dur op. 40
F.Chopin- Noktiurnas cis-moll op. posth
F.Chopin- Mazurkos
F.Chopin- Impromptus-Fantazija cis-moll op.66
F.Chopin- Polonezas As-dur op.53

Organizatorius: Vilniaus Naujosios Vilnios muzikos mokykla
Partneris: Lenkijos institutas Vilniuje