19 rugsėjo

Parodos „Krikštas 966. Lenkijos ištakos“ atidarymas ir filmo „Kryžius ir Karūna“ peržiūra

Krzyz-korona

Parodos „Krikštas 966. Lenkijos ištakos“ atidarymas ir filmo „Kryžius ir Karūna“ peržiūra

Rugsėjo 19 d., 17.30 val., Šalčininkų r. savivaldybės kultūros centras (Vilniaus g. 48)
Rugsėjo 28 d., 18 val., Nemenčinės daugiafunkcinis kultūros centras (Švenčionių g. 12)

Lenkijos krikšto 1050-ųjų metinių proga režisieriaus Zdzisławo Cozaco sukurtame dokumentiniame filme pasakojama apie Lenkijos valstybės pradžią. Atkuriant Viduramžių kasdienybę, Piastų dinastijos gyvenvietes, mūšius ir Meškos I-ojo (Mieszko I) palydos gyvenimą naudojama kompiuterinė animacija. Filme istorikų pasakojimai išmaniai sujungiami su vaidybinėmis scenomis apie pirmųjų Piastų dinastijos laikus, pvz.  Dobrawos atvykimą pas Mešką, Piastų kunigaikščio kovą su Wieletais, Meškos krikštą, pagoniškų stabų naikinimą, Bolesławo Drąsiojo susitikimą su Otonu III Gniezne 1000 m. Filmas „Kryžius ir Karūna“ tęsia dokumentinių filmų ciklą „Lenkijos valstybės įkūrimo paslaptys“. Kartu su filmu bus pristatyta Lenkijos valstybės įkūrimo muziejaus parengta paroda „Krikštas 966. Lenkijos ištakos“.
Filmas originalo kalba. Įėjimas laisvas.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lenkijos Respublikos ambasada, Šalčininkų r. savivaldybės kultūros centras, Nemenčinės daugiafunkcinis kultūros centras

23 rugsėjo

Filmas „Angelo prisilietimas“

dotkniecie aniola (1)

Filmas „Angelo prisilietimas“ 

Rugsėjo 23 d., 12 val., Kauno IX forto muziejus (Žemaičių plentas 73, Kaunas)

„Angelo prisilietimas“ (rež. Marek Tomasz Pawłowski) – tai neįprastai jautriai papasakoti žydų vaiko iš Aušvico, išgelbėto kartu su šeima nuo Holokausto, prisiminimai. Filme Lenkijos žydas Henryk Schoenker lankydamasis Lenkijos vietose, kuriuose vis dar gyva karo šmėkla, stulbinamai detaliai pasakoja apie savo šeimą, slapstymąsi, milžiniškas pastangas išvengti mirties. Režisieriaus panaudota archyvinė medžiaga, neįprasti kinematografiniai sprendimai ir emocionalus Schoenkero liudijimas šią istoriją vėl atgaivina.
Filmas lenkų kalba su lietuviškais titrais. Įėjimas nemokamas

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Kauno IX forto muziejus

26 rugsėjo

Czesławo Miłoszo laiptų atidengimas

25730001

Czesławo Miłoszo laiptų atidengimas

Rugsėjo 26 d., 12 val., (Bokšto ir Onos Šimaitės gatvių kampas, Vilnius)

Česlovas Milošas (1911-2004) – poetas, prozininkas ir eseistas, vienas žymiausių lenkų literatūros kūrėjų. Nobelio premijos laureatas, Pasaulio tautų teisuolis, Lietuvos ir Vilniaus miesto garbės pilietis. Laikė save Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės palikuoniu ir siekė taikaus bei kūrybingo sambūvio tarp jos tautų.

Organizatoriai: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas; VšĮ „Porta artis“, rėmėjai: Lenkijos Respublikos Kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija, Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija, Vilniaus miesto savivaldybė,  partneris: Lenkijos institutas Vilniuje

6 spalio

16-asis Lenkų kino festivalis

email-zapro

16-asis Lenkų kino festivalis

 16-asis Lenkų kino festivalis vyks spalio 6-16 d. penkiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Mažeikiuose ir Šalčininkuose.

Šiemet žiūrovai galės pamatyti net 27 filmus! Festivalio pagrindinis šūkis yra „Į akis krentantis kinas“, tai yra toks, kuris žiūrovo nepalieka abejingo, kuris geba prajuokinti, pralinksminti, laikyti įtampoje, bet ir sujaudina bei pamoko. Norime, kad išėję iš kino teatro, lenkų filmus išsineštumėte su savimi. Norime, kad juose nagrinėjami klausimai skatintų stabtelti ir pamąstyti, taptų kasdienio pokalbio, o galbūt ir konstruktyvių ginčų tema. Pagrindinėje programoje naujausi ir įdomiausi lenkų filmai, tarp kurių žiūrovai išvys „Karbalą”, „Svetimą padangę”, „Ekscentrikus”, „Blogio anatomiją”, „Gyvenk ir norėk”. Bus pristatyti kritikų įvertinimo 41-ajame Gdynės kino festivalyje sulaukę „Pasienyje” ir „Vienišių planeta”. Žiūrovų pageidavimu į festivalio programą įtraukti geriausi šių metų Kino pavasario filmai „Mano dukterys karvės”, „Šokių aikštelės dukterys” ir „Demonas”. Šiemet specialioji programa skirta prieš 20 metų mirusio režisieriaus Krzysztofo Kieślowskio kūrybai. Vilniaus kino teatre „Pasaka“ spalio 8-12 dienomis vyks skaitmeniniu būdu rekonstruoto „Dekalogo“ visų serijų peržiūros su diskusijomis. Jauniausiems festivalio žiūrovams skirta atskira programa – animacinių filmų rinkinys iš ciklo „Mami Fatale”.  Kiek vyresniems vaikams, paaugliams skirtas nuotykių filmas „Klajoklių klubas”, sukurtas pagal Edmundo Niziurskio knygą. Tarptautiniame teatro festivalyje „Sirenos“ pristatysime du „Teatrotekos“ archyvo perlus: filmus „Valentina“ bei „Lagaminas“. Pilna festivalio programa ir informacija: www.lenkukinas.lt.

Organizatorius: Lenkijos institutas Vilniuje
Festivalio globėjas: Lenkijos kino meno institutas
Pagrindiniai rėmėjai: Orlen Lietuva ir Stop Cafe
Festivalio partneriai: reklamos agetūra ALL CAPS, Tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“, sulčių Tymbark bei Kubuś gamintojas,  Clear Channel Lietuva
Informaciniai partneriai: Lietuvos radijas ir televizija, 15min.Lt, žurnalas „IQ“, Bernardinai.lt, radijas „Znad Wilii“, portalai: „ZW.lt“, „Wilnoteka.lt“, „L24.lt“, žurnalas „Kinas“, dienraštis „Lietuvos žinios“ ir portalas „lzinios.lt“.

12 spalio

Tarptautinė mokslinė konferencija „Abiejų Tautų sostinių katedros. Krokuvos ir Vilniaus vyskupiškosios bažnyčios“

???????????????????????????????

Tarptautinė mokslinė konferencija „Abiejų Tautų sostinių katedros. Krokuvos ir Vilniaus vyskupiškosios bažnyčios“

Spalio 12–14 d., Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai (Katedros a. 4, Vilnius)

Krokuvos ir Vilniaus katedrų istorija domėtasi ne kartą, tačiau niekada nebuvo nagrinėjami jų tarpusavio ryšiai. Abi bažnyčios atliko ir vis dar atlieka reikšmingą vaidmenį lietuvių ir lenkų nacionalinės savimonės, politinės kultūros, senųjų ir moderniųjų valstybinių tradicijų formavimo procese. Todėl pasitelkus skirtingų sričių – istorijos, pagalbinių istorijos mokslų, meno istorijos, literatūros, kultūros ir kt. – specialistus šioje konferencijoje skirtingais pjūviais ir probleminiais klausimais bus pristatyta daugybė temų, atskleidžiančių dviejų svarbiausių Lietuvos ir Lenkijos šventovių daugiau nei 600 metų trunkantį koegzistavimą. Konferencijoje dalyvaus apie 20 pranešėjų iš Lenkijos: Lenkijos svarbiausių aukštųjų mokyklų, karališkųjų pilių ir Krokuvos katedros atstovai.
Konferencijos programa

Organizatoriai: Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Vavelio karališkoji pilis
Partneriai: Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas, Lietuvos istorijos instituto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijos skyrius, Bažnytinio paveldo muziejus, Lietuvos Respublikos ambasada Lenkijoje, Lenkijos institutas Vilniuje

20 spalio

Diskusija, skirta Jerzy Giedroycio intelektualiniam palikimui, minint 110-ąsias gimimo metines

2016-08-05-12.30.35_1

Diskusija, skirta Jerzy Giedroycio intelektualiniam palikimui, minint 110-ąsias gimimo metines

Spalio 20 d., 18 val., Vilniaus paveikslų galerija (Didžioji g. 4)

Susitikimas skirtas Jerzy Giedroyciui ir jo politiniai minčiai, Rytų Europos koncepcijai, Lietuvos ir Lenkijos santykių vizijai. Diskusijos pagrindu taps Magdalenos Grochowskos lietuvių kalba išleista knyga (vertė Kazys Uscila) „Jerzy Giedroyc“. Diskusijoje dalyvaus knygos autorė, vertėjas, žurnalistas Rimvydas Valatka, istorikas Alvydas Nikžentaitis.

Įėjimas nemokamas

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras, Lietuvos dailės muziejus

 

 

23 spalio

Paroda „Laisvės popiežius”

Papiez

Paroda „Laisvės popiežius”

Spalio 23 d. – lapkričio 13 d., Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčios šventorius
(Maironio g. 10)

Ekspozicija pristato Karolį Wojtyłą, didžią asmenybę, kuriam Lenkija ir Vidurio Europos valstybės yra dėkingos už suverenumo atgavimą. Paroda siekia pabrėžti lemtingą Lenkijos vaidmenį laisvės siekimo procesuose XX a. pabaigoje. Būtent Lenkijoje 1979 m. tuometinėje Varšuvos Pergalės aikštėje nuskambėjo įsimintini Jono Pauliaus II žodžiai, kuriais kvietė „atnaujinti šią žemę”. Šie žodžiai tarsi nusakė artėjančius pokyčius. „Solidarumo” judėjimo gimimas, 1989 m. rinkimai, Vidurio Europos valstybių nepriklausomybės atgavimas ir galiausiai Berlyno sienos griūtis.

Organizatoriai: Jono Pauliaus II minties centras Varšuvoje, Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje, Lenkijos institutas Vilniuje, Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčia

27 spalio

Andrzejaus Strumiłłos tapybos darbų parodos iš ciklo „Psalmės“ I-XVIII atidarymas

psalm_129_3_[1]

Andrzejaus Strumiłłos tapybos darbų parodos iš ciklo „Psalmės“ I-XVIII atidarymas

Spalio 27 d., 17.30 val., Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centras (Naugarduko g.10/2, Vilnius). 

„Psalmės“ – tai 18 paveikslų ciklas nutapytas 1988 m. Autorius savo kūrinius paaukojo atstatytai tuo metu Seinų sinagogai ir savo darbą skiria žydų genocido atminimui. Ciklas nutapytas pagal lenkišką „Psalmyną“, Česlovo Milošo išverstą iš hebrajų kalbos 1979 m. A. Strumiłło (gimė 1928 m. Vilniuje) – tai autorius, kurio interesų ir pasiekimų skalė labai plati: nuo tapybos ir parodų apipavidalinimo iki mažųjų grafikos darbų.

Paroda veiks iki 2017 m. sausio 31 d. Įėjimas į parodos atidarymą nemokamas.

Organizatorius: Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centras; partneris: Lenkijos institutas Vilniuje

28 spalio

Prof. Urszulos Krygier koncertas

Ciurliono namu koncertai_A3+3mm_111016_HQ3

M. K. Čiurlionio namai, bendradarbiaudami su Lietuvos dailės muziejumi ir Lenkijos institutu Vilniuje, tęsia koncertų ir kultūros vakarų ciklą „M. K. Čiurlionis ir jo miestai“. Spalio 28 d. (penktadienį) 18 val. Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4) trečiąjį ciklo koncertą atliks viena garsiausių vokalinės-kamerinės muzikos atlikėjų Urszula Kryger (Lenkija), kompaktinėse plokštelėse įdainavusi visas F. Chopino, S. Moniuszko ir K. Szymanowskio dainas. Lodzės Kęstučio ir Gražinos Bacevičių vardo muzikos akademijos dainavimo katedros profesorė Urszula Kryger baigė Lodzės muzikos akademiją kaip pianistė, dainininkė ir aktorė. Vokalo studijas ji tęsė Kopenhagoje pas André Orlowitz. 1992–1994 metais dainininkė tapo kelių tarptautinių konkursų laureatė, pelnydama pirmąsias vietas S. Moniuszko konkurse Varšuvoje, J. Brahmso konkurse Hamburge ir ARD Music Competition Miunchene.

Urszulos Kryger repertuaras apima baroko oratorijas, vokiškas ir itališkas operas, romantines ir šiuolaikines dainas. Ji dainavo rečitalius didžiausiose Europos koncertų salėse Miunchene, Paryžiuje, Frankfurte (Alte Oper), Berlyne (Schauspielhaus), Milane (La Scala), Stuttgarte, Madride. Atlikėja yra dažna žymių tarptautinių festivalių (Menuhin Festival Gstaad, Berliner Festwochen, Kissinger Sommer, Varšuvos ruduo) viešnia, jos koncertų partneriais buvo įžymūs dirigentai (Sir Colin Davis, Rafael Frübeck de Burgos, Jerzy Semkow, Jan Krenz), pasaulinio garso pianistai (Hartmut Höll, Charles Spencer, Melvyn Tan, Pascal Rogé) bei kameriniai ansambliai (Tokyo Styginių kvartetas, Petersen styginių kvartetas, Sine Nomine styginių kvartetas).

Kompaktinėse plokštelėse yra įrašytos dainininkės įdainuotos Poulenco „Lenkiškos dainos“ su pianistu P. Rogé (Decca 1999), Chopino dainos su pianistu Ch. Spencer (Hyperion 1999), rusiški duetai su J. Rappé ir T. Herbut (Dux 2001), visos Moniuszko dainos (Dux 2002) ir Szymanowskio dainos (Dux 2002), Beethoveno arijos (BNL 2003), o 2004 metais Channel Classics išleido visas Urszulos Kryger įdainuotas Szymanowskio dainas. Tais pačiais metais šis įrašas buvo įvertintas prizu kaip geriausia lenkiškos muzikos kompaktinė plokštelė. 2006 metais dainininkei buvo suteiktas Szymanowskio fondo prizas už meistrišką kompozitoriaus muzikos interpretaciją.

Spalio 28 d. 18 val. Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4) dainininkė drauge su pianistu Roku Zubovu pakvies į koncertą-pasivaikščiojimą po 19 amžiaus antros pusės ir 20 amžiaus pradžios Lenkijos kompozitorių dainų puslapius. Šie svarbūs poetiniai ir muzikiniai peizažai – tai neatsiejamas kultūrinis Čiurlionio gyvenimo Varšuvoje fonas. Programoje skambės melomanų apetitą žadinantys W. Lutosławskio, S. Moniuszko, F. Chopino, K. Szymanowskio ir M. Karłowicziaus vokaliniai kūriniai.

Bilietus į koncertą galite įsigyti internetu svetainėje bilietai.lt, Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4) arba Čiurlionio namuose (Savičiaus g. 11).

Koncerto išvakarėse, spalio 27 d. 18 val., rengiamas susitikimas su dainininke Urszula Kryger ir pianistu Roku Zubovu Čiurlionio namuose. Čia galėsite plačiau susipažinti su lenkų kompozitorių dainų kūryba, išgirsti dainininkės mintis apie interpretuojamus kūrinius.

2 lapkričio

LENKIJOS INSTITUTO VILNIUJE 20-MEČIUI SKIRTO PLAKATO KONKURSAS

PLakatmm

LENKIJOS INSTITUTO VILNIUJE 20-MEČIUI SKIRTO PLAKATO KONKURSAS

Lenkijos institutas Vilniuje yra pavaldus Lenkijos Užsienio reikalų ministerijai. Šiais metais Lenkijos institutas mini 20-ąsias įkūrimo metines. Instituto svarbiausia užduotis yra skleisti Lietuvoje įdomiausius lenkų kultūros reiškinius, žinias apie istoriją bei tautinį paveldą, taip pat skatinti bendradarbiavimą kultūros, švietimo, mokslo ir visuomeninio gyvenimo srityje. Per pastaruosius dvidešimt metų Institutas surengė virš 2000 projektų teatro, muzikos, kino, šiuolaikinio meno, literatūros, dizaino, istorijos, turizmo ir kt. srityse. Institutas taip pat padeda užmegzti kontaktus tarp lenkų ir lietuvių kūrėjų, remia bendrus projektus. Siekia, kad lenkų menininkai dalyvautų reikšmingiausiuose Lietuvos renginiuose. Taip pat pasakoja apie Lenkiją ir Lietuvą siejančius ilgaamžius ryšius, primena apie asmenybes, kurios jungia mūsų tautas, tokias kaip Adomas Mickevičius (Adam Mickiewicz), Česlovas Milošas (Czesław Miłosz), Jerzy Giedroyć ir daugelis kitų.

Lenkijos institutas kartu su Lenkijos taikomosios grafikos kūrėjų draugija skelbia konkursą plakatui skirtam Lenkijos instituto Vilniuje 20-mečiui paminėti.  Konkursas yra skirtas tapytojams, grafikams, menų specialybių studentams iš Lenkijos ir Lietuvos.

Plakatas turi reklamuoti Instituto veiklą, pažymėti lenkų ir lietuvių sąsajas kultūroje, moksle, turizme, istorijoje, taip pat informuoti apie tai, kad Lenkijos institutas jau 20 metų veikia Lietuvoje. Ant plakato privalo atsirasti sakinys „Lenkijos institutas Vilniuje – jau 20 metų kartu su jumis“ bei Instituto logotipas su internetinio puslapio (Lenkijosinstitutas.lt), Facebook‘o profilio (Lenkijosinstitutas) ir Twitter‘io (PLInst_Vilnius) adresu.

Jūsų projektų laukiame iki 2016 metų lapkričio 2 d.

Laimėjusio projekto autorius gaus 600 eurų (neatskaičius mokesčių) dydžio piniginį prizą bei papildomą prizą, kurį sudarys viešnagė Varšuvoje arba Vilniuje (skrydis ir 2 nakvynės viešbutyje, kuriais reikės pasinaudoti iki 2016 m. gruodžio 15 d.). Be to, laimėjęs projektas atsiras ant plakatų Vilniuje š.m. lapkričio mėn. bei bus naudojamas pristatant Lenkijos instituto veiklą.

Konkurso komisija:

  • Angelika Gromotka, Brand Director, Lenkijos taikomosios grafikos kūrėjų draugija
  • Marcin Łapczyński, Lenkijos instituto Vilniuje direktorius
  • Prof. dr. Raminta Jurėnaitė, Vilniaus dailės akademijos dėstytoja

Projektai turi būti pristatyti paprastų failų pavidalu .jpg 300 dpi raiškos ir ne didesni nei 5MB, su trumpa anotacija apie autorių bei savo duomenimis. Apdovanoto projekto autorius bus prašomas pristatyti spausdinimui paruoštą plakato projekto versiją pagal nuostatuose nurodytus techninius parametrus. Dėl autorių teisių perdavimo kreipsimės tik į konkurso laimėtoją.

Dėmesio: laureatas privalo turėti galimybę pateikti sąskaitą-faktūrą už plakato projektavimo paslaugas. Tik tokiu būdu galėsime perduoti piniginį prizą.

Daugiau informacijos: Andrius Kerulis, Andrzej.kierulis@instytutpolski.org

KONKURSO NUOSTATOS