19 sausio

Paroda skirta Lenkijos instituto Vilniuje dvidešimtmečiui

PlakatZwyciezcamm

Paroda skirta Lenkijos instituto Vilniuje dvidešimtmečiui
Sausio 19 d. – vasario 2 d., Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka (Vytauto g. 30)
Atidarymas: 2017.01.19, 15 val.

Lenkijos institutas Vilniuje, įkurtas 1996 m. vasario 1 d., priklauso lenkų diplomatinių atstovybių tinklui ir yra pavaldus Lenkijos Respublikos užsienio reikalų ministerijai. Visame pasaulyje veikia 25 Lenkijos institutai. Pagrindinė šių įstaigų užduotis — populiarinti Lenkijos kultūrą, skleisti žinias apie Lenkijos istoriją, skatinti bendradarbiavimą kultūros, švietimo, mokslo ir turizmo srityse. Institutai užsienio valstybėse užtikrina lenkų kultūros matomumą, padeda užmegzti ryšius tarp menininkų, kultūros institucijų, mokslo įstaigų. Rūpinasi, kad lenkų menininkai dalyvautų svarbiausiuose renginiuose, remia literatūros vertimus, organizuoja lenkų kalbos kursus.
Nuo pat įsteigimo 1996 m. Lenkijos institutas Vilniuje suorganizavo jau apie 2000 projektų muzikos, literatūros, kino, teatro, vizualinių menų srityse, ne tik Lietuvos sostinėje, bet ir mažesnėse vietovėse. Aktyviai skatina lenkų, taip pat Abiejų Tautų Respublikos, istorijos pažinimą, rengia mokslo konferencijas, paskaitas, konkursus vaikams ir jaunimui, remia mokslines publikacijas. Kasmet institutas dalyvauja Tarptautinėje mokymosi, žinių ir karjeros planavimo parodoje, kur pristato Lenkijos mokslą ir būsimus studentus skatina rinktis studijas Lenkijoje. O Vilniaus knygų mugėje supažindina su įdomiausiomis lenkų knygomis, tarp jų turtingą vaikų literatūra, organizuoja susitikimus su lenkų autoriais, rengia diskusijas apie lenkų-lietuvių verstines knygas. Institutas skatina pažinti ir Lenkijos turizmo privalumus, rengia reklamines kampanijas Lietuvos miestų gatvėse, žurnalistų keliones į Lenkiją, remia straipsnių apie Lenkiją rengimą.
Daugelį metų Lenkijos institutas Vilniuje remia lenkų kalbos mokymą Kauno Vytauto Didžiojo universitete, bendradarbiauja su lenkų filologijos centrais Vilniaus universitete ir Lietuvos edukologijos universitete. Institutas taip pat organizuoja kalbos kursus pradedantiesiems ir pažengusiems. Vieno semestro metu Institute kalbos mokosi beveik 50 žmonių.
Institute veikia biblioteka-mediateka, kur yra sukaupta didžiausia Lietuvoje šiuolaikinės lenkų literatūros kolekcija. Instituto rinkiniuose yra keli šimtai DVD plokštelių su naujausiais lenkų vaidybiniais ir dokumentiniais filmais, lenkų kino klasika, lenkų grožinės literatūros ekranizacijomis. Lankytojai taip pat gali naudotis didele garso įrašų kolekcija, taip susipažindami su lenkų klasikine ir šiuolaikine muzika.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka

23 sausio

Lenkų kalbos kursai

InstitutoLogotipasJPG

Lenkų kalbos kursų pradžia – 2017 m. sausio 23 d.

Registruotis galima nuo 2017 m. sausio 9 d. el. paštu: andrzej.kierulis@instytutpolski.org

Planuojamos tokios grupės:

1. Pradedančioji (renkame naujus klausytojus), užsiėmimai antradieniais-ketvirtadieniais, pradžia 17.30 val., dėstytoja Krystyna Syrnicka

2. Pradedančioji (renkame naujus klausytojus), užsiėmimai antradieniais-ketvirtadieniais, pradžia 8.00 val., dėstytoja Regina Jakubenas

3. Pažengusiųjų (renkame naujus klausytojus), užsiėmimai pirmadieniais-trečiadieniais, pradžia 17.30 val., dėstytoja Regina Jakubenas

Dvi grupės tęsia mokslus, pradėtus rugsėjo mėnesį (pradedančiųjų antras semestras). Prie šių grupių galima prisijungti.

- Užsiėmimai pirmadieniais-trečiadieniais, pradžia 17.30 val., dėstytoja Danuta Balašaitienė

- Užsiėmimai antradieniais-ketvirtadieniais, pradžia 17.30 val., dėstytoja Viktorija Ušinskienė

27 sausio

Marios Łobodos solo parodą „I am Radiant, I am Radiant, I am Radiant in my Defeat”

loboda

Marios Łobodos solo parodą „I am Radiant, I am Radiant, I am Radiant in my Defeat”
Sausio 27 d. – kovo 12 d., Šiuolaikinio meno centras (Vokiečių g. 2, Vilnius)
Atidarymas: 2017.01.27, 18 val.

Ši paroda – tai didžiausias šios jaunos menininkės pristatymas Baltijos regione. Maria Łoboda yra prestižinio Hochschule für bildende Kunste, Städelschule Frankfurte absolvente. Jos darbai buvo pristatomi parodose žymiausiose pasaulio šiuolaikinio meno galerijose, kaip Kunsthalle Brunschweig, Reina Sofia Madride, South London Gallery, Palais de Tokyo Paryžiuje. Parodos kuratorė: Ūla Tornau.

Organizatoriai: Šiuolaikinio meno centras, Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje, Lenkijos institutas Vilniuje

 

 

31 sausio

Andrzejaus Strumiłłos tapybos darbų parodos iš ciklo „Psalmės“ I-XVIII atidarymas

psalm_129_3_[1]

Andrzejaus Strumiłłos tapybos darbų parodos iš ciklo „Psalmės“ I-XVIII atidarymas

Iki 2017 m. sausio 31 d., Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centras (Naugarduko g.10/2, Vilnius). 

„Psalmės“ – tai 18 paveikslų ciklas nutapytas 1988 m. Autorius savo kūrinius paaukojo atstatytai tuo metu Seinų sinagogai ir savo darbą skiria žydų genocido atminimui. Ciklas nutapytas pagal lenkišką „Psalmyną“, Česlovo Milošo išverstą iš hebrajų kalbos 1979 m. A. Strumiłło (gimė 1928 m. Vilniuje) – tai autorius, kurio interesų ir pasiekimų skalė labai plati: nuo tapybos ir parodų apipavidalinimo iki mažųjų grafikos darbų.

Organizatorius: Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centras; partneris: Lenkijos institutas Vilniuje

2 vasario

Lenkiški akcentai BLON festivalyje

blon

Lenkiški akcentai BLON festivalyje

Vasario 2-5 d. Kultūros fabrike, Klaipėdoje (Bangų g. 5A)

BLON – Beautiful Land of Nevermind yra vienintelis animacijos ir video žaidimų festivalis Baltijos jūros ir Šiaurės šalių regione. 2017 m. festivalis vyks trečią kartą. Festivalis yra skirtas popularinti Baltijos jūros ir Šiaurės šalių regiono animaciją ir video žaidimus Lietuvoje, visame regione ir už jo ribų, kurti erdvę, kurioje gimtų nauji tarp regiono šalių ir su šiomis šalimis kuriami animaciniai filmai ir žaidimai, būtų keičiamasi patirtimi, gerosiomis praktikomis ir įkvėpimu. Festivalio svečiai iš Lenkijos, kurie dalyvaus Baltijos jūros ir Šiaurės šalių animacijos ir žaidimų industrijos tinklo narių susitikime: Robert Jaszczurowski (Animacijos studijos Grupa Smacznego prodiuseris ir vadovas), Adrian Perdjon (kompiuterinių žaidymų aktorius).

Daugiau apie projektą: http://www.blon.lt/

Projekto partneris: Lenkijos institutas Vilniuje

2 vasario

LENKIJA Tarptautinėje žinių, edukacijos ir karjeros mugėje „STUDIJOS 2017” Vilniuje (stendas Nr. 3.13)

??????????

LENKIJA Tarptautinėje žinių, edukacijos ir karjeros mugėje „STUDIJOS 2017” Vilniuje (stendas Nr. 3.13)
Vasario 2-4 d. Lietuvos parodų centras „Litexpo” (Laisvės pr. 5, Vilnius) 

 

Šių metų kampanijos „Studijos Lenkijoje – Tavo kelias į žvaigždes” leitmotyvu tapo dinamiškai besikuriantis Lenkijos kosminių ir aukštųjų technologijų sektorius bei su šia sritimi susijusių technikos studijų krypčių, tokių, kaip kosmoso robotika ir mechatronika, populiarinimas. 2016/2017 akademiniais metais Lenkijoje jos gali pasigirti rekordiniu populiarumu – Varšuvos aukštojoje politechnikos mokykloje į vieną vietą pretendavo 7 žmonės. Taip yra dėl įdomių studijų krypčių, naujoviškai įrengtų laboratorijų, profesionalaus dėstytojų personalo ir įdarbinimo po studijų garantijų. 2016 m. pabaigoje Lenkijos Vyriausybė įsteigė specialų 450 milijonų eurų fondą „BRIdge CVC”, skirtą remti lenkų mokslininkų atradimų pritaikymą verslui. Lenkijoje jau veikia apie 100 kosminių technologijų produktus gaminančių įmonių, o šios rinkos vertė siekia beveik 2.5 milijardo eurų.
Lenkijos techninių aukštųjų mokyklų studentai jau daug metų laimi prestižinius tarptautinius konkursus. Mugėje Vilniuje vyks susitikimas su Balstogės aukštosios politechnikos mokyklos Robotikos ir automatikos katedros atstovais, ne tik papasakosiančiais apie savo mokyklą, bet ir pademonstruosiančiais marsaeigį, sukurtą šios mokyklos studentų, jau du kartus pažymėtų prestižinėse marsaeigių varžybose „University Rover Challenge” Jungtinėse Valstijose. Susitikimas vyks vasario 3 d., penktadienį, 10.00 – 10.45, salėje Nr. 5.2.
Šiais metais mugėje (salėje Nr. 3 visos mugės metu) bus eksponuojama išskirtinė paroda – „Mokslas-tai laisvė”. Tai multimedinė ekspozicija, skirta lenkų mokslo pasiekimams per pastaruosius 25 metus. Parodoje pristatomi įdomiausi ketvirčio amžiaus lenkų išradimai, mokslo pasiekimai ir renginiai, nuo pirmųjų Saulės sistemai nepriklausančių planetų atradimo iki archeologinių radinių Egipte, lenkų fizikų darbų CERN ar pirmo lenkiško palydovo paleidimo į orbitą.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lenkijos Respublikos mokslo ir aukštųjų mokyklų ministerija, Švietimo sistemos plėtros fondas

 

 

8 vasario

Antroji Lenkijos grafinių ženklų paroda 1945-1969 ir 2000-2015 Kaune

???????????????

Antroji Lenkijos grafinių ženklų paroda 1945-1969 ir 2000-2015 Kaune
Vasario 2-28 d., Kauno kolegijos J. Vienožinskio menų fakulteto parodų salė (A. Mackevičiaus g. 27)
Parodos atidarymas: 2017.02.08, 15 val.

Ženklas tai vienas svarbiausių vizualinės komunikacijos elementų. Abstraktūs simboliai, metaforos ir grafiniai trumpiniai yra kaip grafinės kalbos sistemos, kuri kaip lęšis atspindi konkrečią visuomenę ar šalį, skiemenys arba raidės. Nuo 7-ojo dešimtmečio pabaigos Lenkijoje nebuvo nė vienos parodos, jokio leidinio, kuriame būtų bandoma parodyti grafinių ženklų istoriją bei jų vaizdinę tapatybę.
Parodoje bus parodytas lenkų ženklų bei vizualinės komunikacijos sistemų spektras. Ekspozicija primins garsius 1945-1969 projektus, priartins taikomosios lenkų grafikos istoriją, leis palyginti šios srities grandų darbus su naujausiais lenkų grafinio projektavimo pasiekimais. Pirmoji ekspozicijos dalis yra legendinės 1969 m. parodytos Pirmosios Lenkijos grafinių ženklų parodos atkūrimas. Lenkijos dailininkų sąjungos būstinėje Varšuvoje tuo metu buvo parodyti 335 projektai, kuriuos komisija atrinko iš atsiųstų darbų – pvz. banko Pekao grafinis ženklas, Lenkų mados, Naftos produktu centras, Unitra, prekybos namų „Telimena” ženklai, taip pat kiti, šiandien legendiniais tapę ženklai, kuriuos sukūrė žymūs: Ryszard Bojar, Roman Duszek, Jan Hollender, Emilia Nożko-Paprocka, Karol Śliwka, Leon Urbański. Antra parodos dalis skirta naujausiems Lenkijoje 2000-2015 metais sukurtiems ženklams, kuriuos iš 3000 atsiųstų darbų atrinko Konsultantų ir komisijos narių taryba (Ryszard Bojar, Marta Gawin, Viktoriya Grabowska, Michał Łojewski, Katarzyna Roj, Kuba Sowiński, Marcin Wolny bei Patryk Hardziej ir Rene Wawrzkiewicz).
Parodos kuratoriai: Patryk Hardziej, Rene Wawrzkiewicz.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje (IAM, culture.pl), Kauno kolegijos J. Vienožinskio menų fakultetas; partneris: Lietuvos dizaino forumas

9 vasario

Krzysztofo Gierałtowskio fotografijų paroda „Portretas be veido“

Gieralt

Krzysztofo Gierałtowskio fotografijų paroda „Portretas be veido“
Vasario 9 d. – kovo 19 d., M. Žilinsko dailės galerija (Nepriklausomybės a. 12, Kaunas)
Atidarymas: 2017.02.09, 18 val.

Krzysztof Gierałtowski – vienas žymiausių lenkų fotomenininkų. Jis yra Lenkijos fotomenininkų sąjungos (ZPAF), Teatro autorių ir kompozitorių sąjungos (ZAiKS) narys bei Vokietijos fotografijos draugijos (DGPh) narys korespondentas. Visuotinai pripažintas fotografas yra Lenkijos ir Olandijos kultūros ministerijų, Prancūzijos Respublikos, JAV Informacinės agentūros, Fondation pour une Entraide Intellectuelle Européenne bei ZAiKS stipendininkas. Gierałtowskio fotografijos jau keliasdešimt metų eksponuojamos individualiose ir kolektyvinėse parodose Lenkijoje ir visame pasaulyje. Ne vieną parodą Lietuvoje jau surengusio fotografo darbai yra ir daugelio prestižinių muziejų (Vašingtone, San Franciske, Osle, Kopenhagoje, Paryžiuje, Berlyne, Maskvoje ir kitur) kolekcijose. Lenkijos inteligentijos kronikininku save vadinantis autorius įžymiųjų lenkų portretus kuria jau daugiau kaip 30 metų. Šiandien fotografo archyve – per 100 tūkstančių negatyvų.

Organizatorius: Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus; partneriai: Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje (IAM, culture.pl), Lenkijos institutas Vilniuje

10 vasario

Paskaita „Ona Celietė – antroji Jogailos sutuoktinė“

ONA CELIETE OK

Paskaita „Ona Celietė – antroji Jogailos sutuoktinė“

Vasario 10 d., 18 val. Lenkijos institutas Vilniuje (Didžioji g. 23)

Paskaita vyks anglų kalbą be vertimo.

Majos Lukanc  (Liublianos universitetas) paskaita skirta Onai Celietei, Jogailos antrajai žmonai ir politinei situacijai  viduramžio Europoje. Ona Celietė (lenk. Anna Cylejska, slov. Ana Celjska) (*maždaug 1380/1388 – †1416) – bemaž vienintelė Viduramžių sąsaja, rišanti dabartinę Slovėniją ir Lenkiją/Lietuvą. Istorija įamžino šią grafaitę, kai ji susituokė su Lenkijos karaliumi ir Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu Jogaila (Władysław II Jagiełło) ir šitaip tapo pirmąja karaliene tarp Celės grafų, svarbiausios kilmingųjų giminės, kilusios iš šiuolaikinės Slovėnijos teritorijos.
Maja Lukanc baigė 2015 m. Liublianos universiteto Humanistikos fakultetą ir apgynė diplominį darbą „Ona Celietė: biografinė apybraiža“ už kurį gavo Liublianos universiteto F. Prešereno premiją. Bendradarbiaujant su Celės krašto muziejumi išleido knygą apie Ona Celietė ir paraše daug publikacijų skirtų plačiajai visuomenei.
Įėjimas laisvas. 

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Liublianos universiteto Slovėnų kaip antrosios ir užsienio kalbos centras, Liublianos universiteto Humanistikos fakultetas, Slovėnijos Respublikos ambasada Varšuvoje,  Celės krašto muziejus,  Vilniaus universitetas

23 vasario

Lenkija Vilniaus knygų mugėje

ARKA Wilkonia Budowa 2006r (203)

Lenkija Vilniaus knygų mugėje

Vasario 23-26 d., Stendas Nr. 3.21., Lietuvos parodų ir kongresų centras Litexpo, (Laisvės pr. 5, Vilnius)

Šiemet Lenkijos instituto stendas daugiausiai bus skirtas lenkų reportažui. Parodysime, kaip lenkų reportažų autoriai mato pasaulį. Savo pasiekimus pristatys viena iš didžiausių lenkų leidyklų „Czarne“, kurią atstovaus Wojciech Górecki, knygų „Kaukazo planeta („Planeta Kaukaz“, 2002), „Tostas už pirmtakus“ („Toast za przodków“, 2010), „Abchazija“ („Abchazja“, 2013) autorius. Jo kūryba išversta į kinų, gruzinų, slovakų, italų kalbas. Rašytojas yra apdovanotas daugelių prestižinių premijų.
Mugės lankytojai turės progą susipažinti su leidykla „Biuro Literackie“, kurios pastangomis kasmet išleidžiama apie keturiasdešimt knygų pavadinimų, tai lenkų ir pasaulinės literatūros panorama – nuo klasikų ir šiuolaikinių kūrėjų iki perspektyvių jaunų rašytojų. Leidykla yra vertinama skaitytojų ir kritikų. Jos knygos laimėjo dešimtis apdovanojimų. Mugėje svečiuosis Artur Burszta, leidyklos steigėjas ir savininkas.
Knygos vaikams šiais metais pristatys leidykla „Hokus Pokus“ ir ypatingas mugės svečiai: Józef Wilkoń, iliustracijų autorius, universalus kūrėjas, skulptorius, scenografas, beveik 200 knygų vaikams ir suaugusiems iliustratorius ir Patrycja Bliuj-Stodulska, kilusi iš Vilniaus, jauna talentinga iliustratorė ir knygų vaikams autorė.
Knygos mugės lankytojai turės galimybę dalyvauti daugelyje susitikimuose su autoriais, susipažinti su lenkų naujomis knygomis suaugusiems ir vaikams. Mugėje svečiuosis žinomas dailininkas, plakatų, ekslibrių, piešinių ir iliustracijų kūrėjas, jau daug metų Lenkijoje gyvenantis Stasys Eidrigevičius. Mugės metu bus pristatyta jo iliustruota Tadeuszo Różewicziaus poezijos knyga „Vanduo puodelyje“. Tiksli visų susitikimų programa jau netrukus: www.lenkijosinstitutas.lt.

Organizatorius: Lenkijos institutas Vilniuje

Partneriai: leidykla „Czarne”, leidykla „Hokus Pokus”, leidykla „Biuro Literackie”, Knygų institutas Krokuvoje, leidykla „Apostrofa”, Knygų šalis, Lietuvos kultūros institutas

Nuotraukoje Józef Wilkoń šalia savo „Arkos“